• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Kamerový systém nesmie narušiť súkromie človeka

  • 9:40 23.03.2015
  • BRATISLAVA
Kamerový systém nesmie narušiť súkromie človeka

"Pokiaľ tento záznam nie je využitý na účely trestného alebo priestupkového konania, musí byť zlikvidovaný najneskôr do 15 dní," uvádza advokátka.

Kamerový systém nesmie v nijakom prípade monitorovať priestory, kde človek očakáva súkromie. Povedala advokátka Jana Martinková. „Ak by mal zorný uhol nainštalovanej kamery snímať súkromný pozemok inej osoby, treba mať jej súhlas, nakoľko obrazové snímky, obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy možno vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením,“ zdôraznila Martinková s tým, že podmienky používania kamerových systémov rieši jednak zákon o ochrane osobných údajov a sčasti tiež Občiansky zákonník a na pracovisku Zákonník práce.

Pokiaľ kamerový systém sníma verejné priestranstvo, napríklad časť ulice ako priestoru, do ktorého možno voľne vstupovať a zdržiavať sa bez časového obmedzenia, môže sa tak diať jedine za účelom ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu alebo ochrany majetku a zdravia. „Takto vyhotovený záznam možno použiť iba za účelom právnej zodpovednosti v rámci priestupkového alebo trestného konania. Iné využitie záznamu, prípadne jeho sprístupnenie neoprávnenej osobe, či zverejnenie bez súhlasu dotknutej osoby by bolo nezákonné. Pokiaľ tento záznam nie je využitý na účely trestného alebo priestupkového konania, musí byť zlikvidovaný najneskôr do 15 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď ho vyhotovili,“ dodala Martinková.

Monitorovaný priestor musí byť v mieste vstupu do priestoru označený vhodným piktogramom. Podľa Martinkovej zákon prevádzkovateľovi informačného systému ukladá aj povinnosť prijať primerané bezpečnostné opatrenia na ochranu osobných údajov dotknutých osôb. „Pokiaľ bude kamerový systém prepojený s verejne prístupnou počítačovou sieťou, musí jeho prevádzkovateľ prijať opatrenia vo forme bezpečnostného projektu, ktorý musí vymedzovať rozsah a spôsob bezpečnostných opatrení potrebných na eliminovanie a minimalizovanie hrozieb a rizík pôsobiacich na informačný systém z hľadiska narušenia jeho bezpečnosti, spoľahlivosti a funkčnosti. Ak nebude prepojený s verejne prístupnou počítačovou sieťou, stačí, keď prevádzkovateľ prijme primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov,“ konštatovala advokátka.

Informačný systém, ktorý na účely ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu, ochrany majetku alebo zdravia monitoruje priestory prístupné verejnosti, nepodlieha oznamovacej povinnosti na Úrade pre ochranu osobných údajov. Musí sa však o ňom viesť evidencia, najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH chce s OĽaNO rokovať o spoločnom konzervatívnom prezidentskom kandidátovi

KDH chce s OĽaNO rokovať o spoločnom konzervatívnom prezidentskom kandidátovi

DNES - 11:45Domáce

Obyčajní zatiaľ meno svojho kandidáta nepovedali, na otázky TASR k výzve KDH zatiaľ neodpovedali.

Zničenie nahrávok Gorily bude podľa SaS trestným činom

Zničenie nahrávok Gorily bude podľa SaS trestným činom

DNES - 11:25Domáce

Požiadavka na zničenie nahrávok spisu Gorila je absurdná. Tvrdí to opozičná SaS, ktorá žiada špeciálneho prokurátora, aby tejto žiadosti nevyhovel.

Dopravná nehoda vo Svätom Jure si vyžiadala život chodca

Dopravná nehoda vo Svätom Jure si vyžiadala život chodca

DNES - 10:01Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti nočnej dopravnej nehody v katastri mesta Svätý Jur, pri ktorej zomrel 25-ročný chodec.

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska za pomoc pri migračnej kríze

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska za pomoc pri migračnej kríze

DNES - 9:47Domáce

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska Borut Pahor za prínos pri zvládnutí migračnej krízy.

Vodiči si dnes musia na cestách dávať pozor na poľadovicu, sneženie i hmlu

Vodiči si dnes musia na cestách dávať pozor na poľadovicu, sneženie i hmlu

DNES - 8:09Domáce

Všetky sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest na Slovensku sú momentálne zjazdné. Vodiči by si však mali dávať pozor na tvorbu poľadovice, miestami na hmlu a sneženie.

TV program