• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 14.12.2019Meniny má Branislava, Bronislava
Bratislava

Kamerový systém nesmie narušiť súkromie človeka

  • 9:40 23.03.2015
  • BRATISLAVA
Kamerový systém nesmie narušiť súkromie človeka

"Pokiaľ tento záznam nie je využitý na účely trestného alebo priestupkového konania, musí byť zlikvidovaný najneskôr do 15 dní," uvádza advokátka.

Kamerový systém nesmie v nijakom prípade monitorovať priestory, kde človek očakáva súkromie. Povedala advokátka Jana Martinková. „Ak by mal zorný uhol nainštalovanej kamery snímať súkromný pozemok inej osoby, treba mať jej súhlas, nakoľko obrazové snímky, obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy možno vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením,“ zdôraznila Martinková s tým, že podmienky používania kamerových systémov rieši jednak zákon o ochrane osobných údajov a sčasti tiež Občiansky zákonník a na pracovisku Zákonník práce.

Pokiaľ kamerový systém sníma verejné priestranstvo, napríklad časť ulice ako priestoru, do ktorého možno voľne vstupovať a zdržiavať sa bez časového obmedzenia, môže sa tak diať jedine za účelom ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu alebo ochrany majetku a zdravia. „Takto vyhotovený záznam možno použiť iba za účelom právnej zodpovednosti v rámci priestupkového alebo trestného konania. Iné využitie záznamu, prípadne jeho sprístupnenie neoprávnenej osobe, či zverejnenie bez súhlasu dotknutej osoby by bolo nezákonné. Pokiaľ tento záznam nie je využitý na účely trestného alebo priestupkového konania, musí byť zlikvidovaný najneskôr do 15 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď ho vyhotovili,“ dodala Martinková.

Monitorovaný priestor musí byť v mieste vstupu do priestoru označený vhodným piktogramom. Podľa Martinkovej zákon prevádzkovateľovi informačného systému ukladá aj povinnosť prijať primerané bezpečnostné opatrenia na ochranu osobných údajov dotknutých osôb. „Pokiaľ bude kamerový systém prepojený s verejne prístupnou počítačovou sieťou, musí jeho prevádzkovateľ prijať opatrenia vo forme bezpečnostného projektu, ktorý musí vymedzovať rozsah a spôsob bezpečnostných opatrení potrebných na eliminovanie a minimalizovanie hrozieb a rizík pôsobiacich na informačný systém z hľadiska narušenia jeho bezpečnosti, spoľahlivosti a funkčnosti. Ak nebude prepojený s verejne prístupnou počítačovou sieťou, stačí, keď prevádzkovateľ prijme primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov,“ konštatovala advokátka.

Informačný systém, ktorý na účely ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu, ochrany majetku alebo zdravia monitoruje priestory prístupné verejnosti, nepodlieha oznamovacej povinnosti na Úrade pre ochranu osobných údajov. Musí sa však o ňom viesť evidencia, najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Výsledky volieb vo Veľkej Británii znamenajú veľkú výzvu pre EÚ

SaS: Výsledky volieb vo Veľkej Británii znamenajú veľkú výzvu pre EÚ

VČERA - 20:15Domáce

Strana SaS je presvedčená, že po víťazstve Borisa Johnsona sa Veľká Británia vymaní z chaosu a Európska únia (EÚ) z neistoty, ktorú prinášalo neustále predlžovanie brexitu.

O mandát v NR SR sa uchádzajú aj bratislavskí starostovia

O mandát v NR SR sa uchádzajú aj bratislavskí starostovia

VČERA - 19:53Domáce

Najvyššie miesto na kandidátke má spomedzi bratislavských starostov šéf samosprávy v mestskej časti Nové Mesto - Rudolf Kusý.

Danko: Na vzťahy s ruskými predstaviteľmi som hrdý

Danko: Na vzťahy s ruskými predstaviteľmi som hrdý

VČERA - 18:19Domáce

Hoci určité pochopenie pre ruskú politiku formuluje aj predseda ĽSNS Marian Kotleba, opačne to podľa Andreja Danka neplatí.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre kamióny uzatvorené

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre kamióny uzatvorené

VČERA - 17:10Domáce

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov celkovej dĺžky. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest na svojom webe zjazdnost.sk.

Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove

Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove

VČERA - 16:59Domáce

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove, už dorazil na miesto. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.