• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.5.2019Meniny má Júlia, Juliana
13°Bratislava

Kamerový systém nesmie narušiť súkromie človeka

  • 9:40 23.03.2015
  • BRATISLAVA
Kamerový systém nesmie narušiť súkromie človeka

"Pokiaľ tento záznam nie je využitý na účely trestného alebo priestupkového konania, musí byť zlikvidovaný najneskôr do 15 dní," uvádza advokátka.

Kamerový systém nesmie v nijakom prípade monitorovať priestory, kde človek očakáva súkromie. Povedala advokátka Jana Martinková. „Ak by mal zorný uhol nainštalovanej kamery snímať súkromný pozemok inej osoby, treba mať jej súhlas, nakoľko obrazové snímky, obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy možno vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením,“ zdôraznila Martinková s tým, že podmienky používania kamerových systémov rieši jednak zákon o ochrane osobných údajov a sčasti tiež Občiansky zákonník a na pracovisku Zákonník práce.

Pokiaľ kamerový systém sníma verejné priestranstvo, napríklad časť ulice ako priestoru, do ktorého možno voľne vstupovať a zdržiavať sa bez časového obmedzenia, môže sa tak diať jedine za účelom ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu alebo ochrany majetku a zdravia. „Takto vyhotovený záznam možno použiť iba za účelom právnej zodpovednosti v rámci priestupkového alebo trestného konania. Iné využitie záznamu, prípadne jeho sprístupnenie neoprávnenej osobe, či zverejnenie bez súhlasu dotknutej osoby by bolo nezákonné. Pokiaľ tento záznam nie je využitý na účely trestného alebo priestupkového konania, musí byť zlikvidovaný najneskôr do 15 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď ho vyhotovili,“ dodala Martinková.

Monitorovaný priestor musí byť v mieste vstupu do priestoru označený vhodným piktogramom. Podľa Martinkovej zákon prevádzkovateľovi informačného systému ukladá aj povinnosť prijať primerané bezpečnostné opatrenia na ochranu osobných údajov dotknutých osôb. „Pokiaľ bude kamerový systém prepojený s verejne prístupnou počítačovou sieťou, musí jeho prevádzkovateľ prijať opatrenia vo forme bezpečnostného projektu, ktorý musí vymedzovať rozsah a spôsob bezpečnostných opatrení potrebných na eliminovanie a minimalizovanie hrozieb a rizík pôsobiacich na informačný systém z hľadiska narušenia jeho bezpečnosti, spoľahlivosti a funkčnosti. Ak nebude prepojený s verejne prístupnou počítačovou sieťou, stačí, keď prevádzkovateľ prijme primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov,“ konštatovala advokátka.

Informačný systém, ktorý na účely ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu, ochrany majetku alebo zdravia monitoruje priestory prístupné verejnosti, nepodlieha oznamovacej povinnosti na Úrade pre ochranu osobných údajov. Musí sa však o ňom viesť evidencia, najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci zvolili troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

Poslanci zvolili troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

VČERA - 19:18Domáce

Národná rada (NR) SR v utorok v tajnom hlasovaní zvolila troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Informovali o tom v parlamente po voľbe.

SHMÚ varuje pred silným dažďom vo veľkej časti Slovenska

SHMÚ varuje pred silným dažďom vo veľkej časti Slovenska

VČERA - 18:54Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred silným dažďom.

Hokej: Zápas Slovensko Dánsko nakoniec rozhodli nájazdy

Hokej: Zápas Slovensko Dánsko nakoniec rozhodli nájazdy

VČERA - 18:41Domáce

Slovenská hokejová reprezentácia ukončila svoj záverečný zápas s Dánskom.

Prezident Andrej Kiska rozdelil v máji svoj plat 17 rodinám v núdzi

Prezident Andrej Kiska rozdelil v máji svoj plat 17 rodinám v núdzi

VČERA - 17:46Domáce

Sedemnásť rodín, ktoré sa ocitli v núdzi, dostalo v máji od prezidenta Andreja Kisku po 514,60 eura.

Dvoch policajtov, ktorí si vypýtali 10-tisíc eur, obvinili z prijímania úplatku

Dvoch policajtov, ktorí si vypýtali 10-tisíc eur, obvinili z prijímania úplatku

VČERA - 15:42Domáce

Policajti sa rozhodli, že si uľahčia prácu a privyrobia si.