• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
12°Bratislava

Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?

  • 19:40 05.03.2015
  • BRATISLAVA
Pravda o ryži. Je hnedá zdravšia než biela?

Ryža má bezpochyby význam v našej strave. A tvrdí to i múdra východná medicína. Domnievali ste sa, že hnedá ryža je zdravšia? Vyvedieme vás z omylu!

Odborníci na Ajurvédu sa rozhodli objasniť stále propagované produkty zdravej výživy a porovnať ich s tými, ktoré sme jedli doteraz.

O bielom cukre či múke sme vám už články napísali a poskytli sme dostatok faktov o tom, prečo im povedať nie a radšej zvoliť skutočne zdravé a nášmu organizmu prospešné alternatívy.

Čítajte: Jedovatý biely cukor. Môže nás zabiť?

Čítajte: Celozrnná múka. Akú si vybrať a prečo je zdravá?

A tak spolu s cukrom, múkou či soľou prišli i informácie o tom, aká nezdravá je biela ryža a v zdravých receptoch nájdete jej hnedú náhradu.

Netreba hneď veriť šíriacim sa fámam a všetky informácie si overte pretým, než niečo zaradíte alebo vyradíte zo svojho jedálnička. Urobili sme to za vás a takáto je pravda:

Biela alebo hnedá?

Tieto dva druhy ryže sú tou istou potravinou. Hnedá ryža sa zdravšie nepestuje ani nespracúva. Biela ryža je len na rozdiel od hnedej zbavená šupky, takzvanej otruby.

Pozreli sme sa na informácie o nutričných hodnotách na baleniach týchto dvoch produktov.

Hoci je o vlákninu biela ryža ochudobnená, rozdiel je minimálny. 100 gramov bielej ryže obsahuje 1 g vlákniny, v hnedej jej nájdeme o 2,5 gramu viac. Biela ryža stále zostáva rovnakým zdrojom bielkovín, vitamínu B1, B3, železa a energie vo forme potrebných sacharidov. Obe varianty majú takmer rovnakú kalorickú hodnotu.

Nemožno tvrdiť, že biela ryža je nezdravou potravinou a už vôbec nie to, že nám škodí.

A čo vyšší obsah minerálov? Tie hnedá ryža bezpochyby má. Výživoví odborníci však upozorňujú na obsah ďalších látok v jej obale, ktoré ich vstrebávanie negujú a trávenie dokonca zhoršujú.

Zdravé sú obe

Ajurvéda ich odporúča konzumovať obidve. Vitamíny a minerály by sme sa mali snažiť získavať prioritne z ovocia a zeleniny.

Podľa nej je každá ryža vhodná na konzumáciu v inom ročnom období. Povieme vám, prečo.

Kým hnedú ryžu je lepšie jesť v zime, biela ryža je vhodnejšia počas teplejších mesiacov, kedy by sme mali siahať po ľahších potravinách. V zime si totiž naše telo poradí i s trávením ťažší potravín.

Existuje ale spôsob, ako tráveniu hnedej ryže pomôcť. Stačí ju pred varením na 24 hodín hodín namočiť do vody podobne, ako to robíte so strukovinami.

Východná medicína kladie odporúčania i v súvislosti s tráviacim systémom jednotlivcov, ktorý je u každého iný. Ak vám trávenie funguje dobre, rozhodovať sa nemusíte. Ak vám však trávi pomalšie, odborníci odporúčajú radšej bielu ryžu.

Biela ryža si tak nezaslúži zlú povesť, ktorú si v súčasnej móde zdravej výživy vyslúžila. Ak ste teda pátrali po odpovedi, ktorú ryžu zvoliť, podľa indickej medicíny záleží len na stave vášho trávenia a ročnom období.

Rovnako, ako u všetkých potravín, aj pri ryži platí, že dôležité je hľadieť najmä na jej pôvod a spôsob spracovania. Bioprodukty sú vždy lepšou voľbou. Vyvarovať sa s nimi môžete napríklad obsahu plesní, ktoré potom úradujú v organizme a dajú vám to pocítiť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, realfarmacy.com, zahr. Foto: Freeimages
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí

DNES - 8:49Zdravie

Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

Muž sa infikoval plesňovým ochorením rastlín. Ide o prvý prípad na celom svete

DNES - 7:33Zdravie

Muž chytil plesňové ochorenie rastlín. Ide o prvý prípad infekcie človeka na svete.

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

Jarná únava trvá jeden až tri týždne, vo zvýšenej miere trápi aj seniorov

18:54 26.03.2023Zdravie

S nástupom jari sa začína u citlivých ľudí prejavovať takzvaná jarná únava, ktorá sa vo zvýšenej miere objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

Hrozí vášmu dieťaťu obezita? Odhalí to táto drobnosť z dojčenského veku

11:09 26.03.2023Zdravie

​Táto drobnosť môže podľa výskumu predpovedať budúce riziko obezity.

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

7:19 26.03.2023Zdravie

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.