Plyn prúdi prvý krát opačne, Moldavsko má nový plynovod
- 20:30 04.03.2015
- KIŠIŇOV

Postsovietska krajina chce znížiť svoju závislosť od plynu z Ruska, ktoré je momentálne výlučným dodávateľom suroviny do krajiny.
Moldavská vláda v stredu potvrdila, že susedné Rumunsko začalo cez nový plynovod posielať do Moldavska zemný plyn. Ministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová počas návštevy Bukurešti uviedla, že po "prvý raz tak prúdi zemný plyn zo západu na východ". Umožňuje to plynovod financovaný Európskou úniou a slávnostne otvorený ešte minulý rok.
Postsovietska krajina tak chce znížiť svoju závislosť od plynu z Ruska, ktoré je momentálne výlučným dodávateľom suroviny do krajiny. Plynovod však zatiaľ dopraví iba päť percent Moldavcami spotrebovaného plynu. Do troch rokov by ale rumunský plyn mohol prúdiť aj do hlavného mesta Kišiňov, kde je najviac odberateľov.
Moldavsko v júni podpísalo s EÚ prelomovú asociačnú dohodu a chcelo by sa stať jej členom v roku 2019. Problémom pre ambície vlády môže byť postoj proruského separatistického regiónu Podnestersko. Rusko má v tomto regióne 1500 vojakov, no jeho nezávislosť neuznalo. Polmiliónové obyvateľstvo Podnesterska je tvorené z tretiny Moldavcami, Rusmi a Ukrajincami.

Macron: Nové sankcie proti Rusku by mohli cieliť na finančné služby, ropu a plyn
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyjadril podporu uvaleniu nových sankcií na Rusko v najbližších dňoch v prípade, že nezačne uplatňovať prímerie, ktoré navrhla Ukrajina spolu so svojimi spojencami.

Po boji s ťažkou chorobou zomrel hollywoodsky herec
Herec bol známy aj vďaka roli vo filme Martina Scorseseho, kde si zahral po boku Roberta de Nira.

Trump oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu
Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“.

Trumpova administratíva znížila financovanie výskumu rakoviny o 31 percent
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa znížila v prvom štvrťroku 2025 financovanie výskumu rakoviny o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.