Stop prepúšťaniu cez prázdniny, žiadajú učitelia
Učitelia žiadajú ministra školstva Juraja Draxlera, aby urobil kroky predchádzajúce prázdninovému prepúšťaniu učiteľov.
Parlament už síce novelizoval Zákon o pedagogických zamestnancoch, podľa ktorého bude možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť s pedagogickým zamestnancom najkratšie do 31. augusta, novela však vstúpi do platnosti až 1. marca, čiže sa nevzťahuje na pedagógov, ktorí uzatvorili pracovné pomery na určitý čas pred týmto dátumom.
Súvisiace:
Nástupné platy v školstve sú absurdné, tvrdia učitelia
Prijímačky na stredné školy čakajú zmeny, sľubuje Draxler
Rebríček: V platoch absolventov sú obrovské rozdiely
Slovenská komora učiteľov teraz v spolupráci s Novými školskými odbormi žiada, aby minister oslovil riaditeľov škôl s tým, aby zmluvy s pedagógmi a odbornými zamestnancami na dobu určitú do 30. júna, uzatvorené pred 1. marcom 2015, predĺžili do 31. augusta. Agentúru SITA o tom informoval viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
Komora učiteľov s Novými školskými odbormi zároveň navrhuje, aby minister školstva navrhovanú výzvu riaditeľom aj zverejnil a požiadal učiteľov, ktorým riaditelia zmluvy nepredĺžia, aby ministerstvo školstva o tejto skutočnosti informovali.
Treba vytvárať tlak na riaditeľov škôl, tvrdi Draxler
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler v pondelok povedal, že aktivity stavovských organizácií víta a treba vytvárať tlak na riaditeľov škôl, aby sa správali zodpovedne. Podotkol však, že zákon nemôže byť retroaktívny. "Napriek tomu vyzývam riaditeľov škôl, ktorí majú podpísané zmluvy do konca júna, aby ich predĺžili o ďalšie dva mesiace. Takýto spôsob zamestnávania je nemorálny," povedal Draxler s tým, že riaditelia musia dávať učiteľom takú podporu, akú si za svoju tvrdú a náročnú prácu zaslúžia.
Minister zároveň dodal, že rezort bude upozorňovať na konkrétne príklady riaditeľov a škôl, kde zmluvy predĺžené neboli, a ak to bude potrebné, s veľkou pravdepodobnosťou zverejní ministerstvo zoznam takýchto škôl. Draxler tiež pripomenul, že vo veci je zaangažované aj ministerstvo práce, ktoré, ak uvidí porušenie zákona, bude posielať na takéto školy inšpekciu.
Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu, boli alarmujúce
Ako povedala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová ešte v decembri 2014, návrh upravuje trvanie pracovného pomeru na určitú dobu pri pedagogických zamestnancoch tak, aby sa končil vždy až 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roku, teda na celých 12 mesiacov. Táto podmienka nebude platiť, ak školy budú prijímať učiteľov na zastupovanie z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.
Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami, boli alarmujúce. V júni minulého roka ich prišlo na úrady práce 2 050, pričom 1 650 od prvého septembra nastúpilo do práce. Vo väčšine išlo stále o tie isté školy. Najviac učiteľov, 912, skončilo pred letnými prázdninami na úrade práce zo základných škôl. Po prázdninách ich z evidencie úradu odišlo 703.
Bývalý minister školstva Peter Pellegrini ešte v októbri minulého roka vyhlásil, že niektorí riaditelia škôl posielajú cez leto pedagógov na úrady práce, lebo chcú ušetriť na mzdovom normatíve, ktorý ministerstvo školstva posiela na každého pedagóga na plných 12 mesiacov. "Mnohí to potom delia ako odmeny pre tých učiteľov, ktorí na škole zostávajú," vyhlásil Pellegrini.
Vo štvrtok sa počasie zmení, pred týmto varuje SHMÚ
Zmena počasia potrvá až do nedele.
Danko čaká zo strany Smeru kompromis pri rozhodovaní o predsedovi parlamentu
Podľa lídra SNS sa k jeho pohľadu na zmenené pomery v parlamentu prikláňa aj strana Smer-SD.
Pri hasení požiaru tragicky zahynul dobrovoľný hasič
Pri hasiacich prácach v Ludrovskej doline v Nízkych Tatrách došlo k tragickej udalosti, pri ktorej prišiel o život dobrovoľný hasič.
Gašpar: Kolíková aj Šipoš boli odvolaní, nemôžu byť opätovne šéfmi výborov
Opozícia podľa Gašpara nemá záujem sfunkčniť výbory, keď navrhuje za šéfov tie isté mená.
Žiga: Moje trestné stíhanie bolo od začiatku nezmysel
Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga, poverený riadením NR SR, tvrdí, že jeho trestné stíhanie bolo od začiatku nezmysel, s tým, že neexistujú dôkazy ani svedkovia.