• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Video: Tom a Jerry dnes oslavujú 75. narodeniny

  • 10:24 10.02.2015
  • BRATISLAVA
Video: Tom a Jerry dnes oslavujú 75. narodeniny

Zvierací nepriatelia na život a na smrť si získali srdcia miliónov detí na celom svete. Dnes oslavujú 75 narodeniny. Našťastie nestarnú, lebo inak by už divoké naháňačky nezvládali tak, ako zamladi.

Kreslené postavičky Tom a Jerry mali v americkom Hollywoode svetovú premiéru 10. februára pred 75 rokmi.

Bláznivé nerozlučné duo si získalo nielen srdcia miliónov detí na celom svete, ale aj sedem sošiek Oscara, prestížne ocenenie magazínu TIME a hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode pre tandem hlavných tvorcov. Kreslená klasika je dielom animátorskej dvojice Williama Hanna a Josepha Barbera. Dôležitým posolstvom príbehov bolo, že jedinec s väčšou silou nie je vždy jasným víťazom vzájomného súboja, v ktorom môžu rozhodovať okrem fyzickej zdatnosti aj rozum a dôvtip.

Skúsený režisér s citom pre vtipnú pointu William Hanna (1910-2001) a talentovaný ilustrátor Joseph Barbera (1911-2006) ako zamestnanci filmových štúdií MGN (Metro-Goldwyn-Mayer) dostali úlohu vytvoriť karikatúru so zvieracími hrdinami. Zo vzájomnej spolupráce vzišiel krátky film Kocúr musí z domu (Puss Gets the Boot), ktorý sa dostal do kín 10. februára 1940. Príbeh kocúra Jaspera, ktorý pri naháňaní malého hlodavca rozbil v domácnosti niekoľko predmetov, zožal u divákov nevídaný úspech. Nominácia na Oscara motivovala autorskú dvojicu k tvorbe pokračovaní.

Po prvom úspechu pribudli ďalšie diely, v ktorých bol kocúr už Tomom a milej vynaliezavej myške dali meno Jerry. Kreslení hlavní hrdinovia si v jednotlivých epizódach robia naschvál, hoci by bez seba zrejme nedokázali existovať. Vo väčšine príbehov vyhráva malý Jerry vďaka svojmu dôvtipu, ktorý Tom napriek svojej energickosti nedokáže prekonať. Niektoré časti sa končia remízou, kde niet víťaza a kocúr s myšou sa stávajú nerozlučnými priateľmi. V niekoľkých dieloch slávnej dvojici sekundujú tiež zlostný buldog Spike a jeho syn Tyke, čierny túlavý kocúr Butch, a tiež Tomova platonická láska – biela mačka Toodles Galore, ktorá však so šedým kocúrom nikdy neprehodila ani slovo. Ďalšími postavami sú Tuffy, synovec Jerryho s typickou plienkou a šedou srsťou či malé kačiatko Quacker.

Kresliarske štúdiá v rokoch 1940 až 1957 vyprodukovali pre kiná 114 dielov kresleného seriálu. V rokoch 1961 až 1962 sa na výrobe niektorých epizód podieľali aj výtvarníci československej spoločnosti Bratři v triku. Vytvorili 13 epizód. Ďalších 34 dielov vzniklo v rokoch 1963-1967 v štúdiách Sib Tower 12 Productions.

O obľúbenosti kultového seriálu svedčí zisk 7 Cien Akadémie, ktorými sa kreslené filmy s Tomom a Jerrym môžu pýšiť. Tím Hanna-Barbera má od roku 1976 svoju hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode. V roku 2000 sa dvojica kreslených postavičiek prvýkrát po 33 rokoch vrátila na veľké plátna kín v sedemminútovom krátkom filme Mansion Cat. Tom a Jerry v ňom demolujú honosný zámok tak, ako to vedia len oni. Začiatkom roku 2006 vznikla séria Príbehy Toma a Jerryho (Tom and Jerry Tales) spracovaná štúdiami Warner Bros Animation. Vyrobených bolo trinásť polhodinových filmov, každý sa skladal z troch príbehov nezbedných protivníkov. Okrem seriálu vzniklo aj niekoľko úspešných celovečerných filmov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: Teraz.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rozvod len 3 minúty po svadbe: Nevesta nestrpela ženíchov nevhodný komentár

Rozvod len 3 minúty po svadbe: Nevesta nestrpela ženíchov nevhodný komentár

VČERA - 19:29Zaujímavosti

Mladomanželia sa rozviedli v rekordne krátkom čase po svadbe. S obrúčkami na prstoch ešte ani nestihli vyjsť z úradu.

Táto tajná funkcia v lietadle vám môže zachrániť život

Táto tajná funkcia v lietadle vám môže zachrániť život

7:35 21.09.2023Zaujímavosti

Letecká spoločnosť odhalila vlastnosť v lietadle, ktorá má svoje opodstatnenie v kritických situáciách.

Hnedé a červené škvrny vo vajciach: Čo sú a možno ich pri varení prehliadať?

Hnedé a červené škvrny vo vajciach: Čo sú a možno ich pri varení prehliadať?

20:28 20.09.2023Zaujímavosti

Po rozbití vajec na ich povrchu niekedy plávajú malé červenkasté alebo hnedé škvrny. Aký majú pôvod a môžeme ich jesť so zvyškom vajca bez obavy o zdravie?

Ako zabrániť kryštalizácii medu? Vďaka tomuto triku sa mu nikdy nezmení konzistencia

Ako zabrániť kryštalizácii medu? Vďaka tomuto triku sa mu nikdy nezmení konzistencia

18:33 20.09.2023Zaujímavosti

Hoci sa med kazí pomalšie a menej ako iné sladké nátierky, po otvorení zvykne meniť textúru. Ako sa tomu vyhnúť?

Ako často by ste mali prať uteráky a osušky? Záleží aj na zložení

Ako často by ste mali prať uteráky a osušky? Záleží aj na zložení

13:40 20.09.2023Zaujímavosti

Táto chyba môže mať za následok, že budete po sprchovaní opäť pokrytí baktériami.