• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Obličky: 10 častých chýb, ktorými ich ničíme

  • 19:22 06.02.2015
  • BRATISLAVA
Obličky: 10 častých chýb, ktorými ich ničíme

Naše obličky vykonávajú v našom tele veľmi dôležitú prácu. Tento životne dôležitý párový orgán filtruje krv od všetkých škodlivín, podporuje produkciu hormónov, absorpciu minerálov, odstraňuje prebytočnú vodu z tela a neutralizuje kyseliny.

Ochorenia obličiek sú často označované ako "tiché choroby", nakoľko i poškodené obličky môžu pracovať dlhý čas bez toho, aby ste si všimli výrazné problémy. Je preto nesmierne dôležité, aby sme sa o ne dobre starali a prispievali k ich správnej funkcii.

Čítajte: Máte bolesti krížov? Pozor, môžu to byť obličky!

Prezradíme vám bežné zvyky, ktorých sa ľudia najčastejšie dopúšťajú a ani pritom netušia, že postupom času môžu tieto činnosti spôsobiť vážne poškodenie obličiek. Vyhnite sa im a vaše telo sa vám poďakuje vitalitou a zdravím!

1. Pijete málo vody

Pitie čistej vody je najmä pre tento orgán nesmierne dôležité. Práve spomínaná filtrácia krvi a odstraňovanie toxínov je najdôležitejšou funkciou obličiek. Práve ich vyplavovaniu treba pomôcť pitím čistej vody počas celého dňa. So zvyškom práce si poradia sami.

Čítajte: Prečo piť vodu? 8 vážnych následkov nedostatku tekutín

2. Príliš veľa soli v strave

Naše telo potrebuje sodík pre správne fungovanie, no jeho nadbytok môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a škodí i obličkám. Dávajte si na príjem soli v strave pozor! Nejde pritom len o samotné solenie. Soľ sa vyskytuje i vo výrobkoch, ktoré kupujete, nehovoriac o jej množstve v polotovaroch.

3. Odkladanie WC

"Keď príroda volá", treba ju poslúchnuť. Neodďaľujte potrebu močenia aj v prípade, že ste veľmi zaneprázdnení. Môžete tak škodiť svojim obličkám. Zadržiavanie zvyšuje tlak v močovom mechúre, čo môže viesť k ich zlyhaniu, prípadne ku vzniku obličkových kameňov a inkontinencii. Počúvajte svoje telo!

4. Priveľa cukru

Podľa vedeckých štúdií ľudia, ktorí konzumujú viac ako dva sladké nápoje denne, majú vyššiu pravdepodobnosť neskoršej prítomnosti bielkovín v moči. Tie sú okrem možnej infekcie močových ciest prvým príznakom toho, že vaše obličky nepracujú tak, ako by mali.

5. Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov

Stravovať sa zdravo a prijímať dostatok čerstvej zeleniny a ovocia je veľmi dôležité pre správnu funkciu nášho organizmu, vrátane obličiek. Nedostatok mnohých vitamínov či minerálov môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov, a to najmä pri deficite vitamínu B6 a horčíka.

Čítajte: Ak vám chýba jód, strácate všetky vitamíny a živiny

6. Jete príliš veľa živočíšnych bielkovín

Nič by sa nemalo preháňať, a to platí aj pri konzumácii potrebných bielkovín. Ak však prekročíme dennú odporúčanú dávku, môžeme si koledovať o zápchu, nakoľko žalúdok nestíha tráviť nadmerné množstvo proteínov,ak starva nie je dostatočne vyvážená a vynechávate potrebné sacharidy a vlákninu.

Obzvlášť nadmerný príjem živočíšnych bielkovín, napríklad červeného hovädzieho mäsa, zaťažuje metabolizmus a obličky musia vynaložiť viac práce, čo môže v budúcnosti viesť k ich poškodeniu.

7. Spánkový deficit

Všetci vieme, aké dôležitý je pre náš organizmus dostatok spánku. Ak ho nemáme, skôr či neskôr sa to podpíše pod mnohé ochorenia. Počas noci totiž dochádza k regenerácii poškodených tkanív, vrátane tých obličkových. Doprajte telu čas na uzdravenie!

Čítajte: Spite ako bábätko! Terapia hormónom tmy

8. Lieky proti bolesti

Veľmi veľa ľudí stále siaha po liekoch proti bolesti aj napriek tomu, že majú k dispozícii množstvo prírodných liečiv, ktoré sú veľmi účinné. Nadmerné užívanie analgetík však môže spôsobiť vážne poškodenie nielen pečene, ale aj obličiek.

Čítajte: Šesť prírodných prostriedkov proti bolesti

9. Konzumácia alkoholu

Dať si za deň pohárik vína alebo piva je dokonca zdraviu prospešné. Nie však pri väčšom množstve! Treba si uvedomiť, že alkohol je toxín, ktorý výrazne zaťažuje dôležité orgány - pečeň a obličky.

Čítajte: Pohár vína denne predlžuje život! Biele či červené?

10. Fajčenie

Cigaretový dym plní telo škodlivinami a obličky musia logicky vynaložiť veľmi veľa práce na jeho následné prečistenie. Fajčenie navyše bráni správnemu prúdeniu krvi, čo by mohlo obličky poškodiť. Skoncovanie s týmto zlozvykom vedie k obnove zdravia a znižuje záťaž orgánov, ktoré pod vplyvom fajčenia nedokážu dostatočne správne fungovať.

Čítajte: Mentolky škodia viac než bežné cigarety

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, naturalnews.com, zahr. Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.