• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.6.2022Meniny má Beáta
24°Bratislava

8 prírodných antibiotík z vašej kuchyne

  • 19:39 27.01.2015
  • BRATISLAVA
8 prírodných antibiotík z vašej kuchyne

Používanie antibiotík v posledných desaťročiach dosiahlo historické maximum. Výsledkom ich častého užívania sú rezistentné baktérie, ktoré sa vyvíjajú rýchlejšie, než vedci prídu na to, ako s nimi bojovať.

Pred nástupom chemických antibiotík využívali ľudia silu bylín a liečiv z prírody. V súčasnosti sa k nim opäť čoraz viac vraciame a dôverujeme ich sile, ktorú v sebe nepochybne skrývajú. Nemajú vedľajšie účinky, nenarúšajú v tele rovnováhu, črevnú mikroflóru, v pravidelných dávkach nás dokážu spoľahlivo ochrániť pred mnohými ochoreniami a posilniť imunitu.

Čítajte: Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

Na rozdiel od produktov farmaceutického priemyslu nestrácajú schopnosť proti mikróbom bojovať.

1. Kurkuma

Toto korenie dokáže chrániť naše telo pred poškodením. Vo východných krajinách mu pripisujú zázračné účinky. Znižuje bolesť, zápaly, pôsobí antibakteriálne, proti infekciám, mikróbom, vírusom a kvasinkám.
Nazýva sa aj "čistič krvi". Pozitívne pôsobí na pokožku, lieči ekzémy, akné, lupienku, opary i alergie. Pomáha predchádzať vzniku rakovinových buniek, posilňuje obranyschopnosť, podporuje trávenie a psychiku.

Čítajte: Kurkuma a jej účinky. Čistí krv, lieči telo a bieli zuby

2. Grapefruitové semiačka

Extrakt z grapefruitových jadierok je v alternatívnj medicíne dobre známy svojimi účinkami. Dokáže pôsobiť proti viac ako 800 druhom vírusov a baktérií, proti plesniam a parazitom. Zvyšujú imunitu, zlepšujú trávenie a prispievajú k optimálizácii črevnej flóry.

3. Oregano a oreganový olej

Určite ho používate do jedál, ktorým dáva skvelú chuť stredomorskej kuchyne a ani ste netušili, akú službu tým robíte svojmu organizmu. Pomáha pri trávení a chudnutí. Olej, ktorý sa v oregane nachádza pôsobí proti baktériám, ktoré môžu vyvolať infekcie.

Čítajte: Ako liečiť kašeľ? Účinná pomoc z prírody

4. Cesnak

Cesnak je absolútna jednotka v boji proti baktériám, parazitom, kvasinkám, vírusom a ďalším mikróbom. Vďačiť za to môžeme látke zvanej alicín, ktorú cesnak obsahuje.

Čítajte: Nové dôkazy: Cesnak znižuje riziko rakoviny o vyše 40%!

5. Med

Med dokáže byť veľkou podporou pre náš imunitný systém, a to najmä v kombinácii so škoricou. Enzým, ktorý obsahuje, vylučuje peroxid vodíka. Ten telu pomáha v boji s infekciou a baktériami. Upokojuje trávenie, odstraňuje toxíny z krvi a pomáha pečeni správne fungovať.

Čítajte: Med nad zlato. Lieči peľové alergie i kožné choroby

6. Kapusta

Kapusta obsahuje zlúčeniny síry, ktoré obsahuje i brokolica a kel. Tieto látky dokážu pomôcť v boji proti rakovine. Navyše, kapusta obsahuje množstvo vitamínu C. Len jedna šálka denne poskytne až 75% doporučenej dennej dávky.
Proti baktériám nakrájajte kúsky kapusty k vašemu jedlu alebo pite čerstvú šťavu z kapusty. Je to vynikajúci spôsob ako zlepšiť trávenie, prechádzať chorobám a regulovať váhu.

7. Jablčný ocot

Každodennou konzumáciou jablčného octu môžete prirodzene posilniť imunitný systém. Má antibiotické, antiseptické vlastnosti, pomáha znižovať váhu, hladinu cholesterolu v krvi a predchádzať rakovine. Bio jablčný ocot možno použiť i lokálne na dezinfekciu či sterilizáciu.

Čítajte: Namiešajte si zdravie! Výborné detoxikačné nápoje

8. Kokosový olej

Kokosový olej je jedným z najvšestrannejších a najzdravších darov z prírody. Je plný antioxidantov. Má protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti. Posilňuje imunitu, optimalizuje činnosť štítnej žľazy, hladinu cukru v krvi a zlepšuje i funkciu mozgu.

Čítajte: Kokosový olej - TOP 10 tipov ako ho využiť

Nezabúdajte na probiotiká, ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou pri aj po liečbe chorôb. Prospievajú k vyváženej črevnej mikroflóre, ktorá je jedným z kľúčov prevencie rakoviny. Do stravy ich zaraďte aj ako prevenciu!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, naturalnews.com, eccevita.cz Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.

Tichý režim na mobile si radšej nezapínajte. Takéto to môže mať následky na zdravie

Tichý režim na mobile si radšej nezapínajte. Takéto to môže mať následky na zdravie

20:51 24.06.2022Zdravie

Tichý režim slúži na stlmenie upozornení a prichádzajúcich správ či hovorov v situáciách, keď sa nemôžeme venovať obsluhe mobilu. U niektorých však vedie k opačným výsledkom.

​Tento typ zeleniny má výrazný vplyv na vznik rakoviny žalúdka

​Tento typ zeleniny má výrazný vplyv na vznik rakoviny žalúdka

19:21 23.06.2022Zdravie

Niektoré rizikové faktory rakoviny nedokážeme ovplyvniť. Strava je však jedným z tých, ktoré vo veľkej miere rozhodujú o zdraví, a zároveň sa dajú modifikovať.