• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.6.2022Meniny má Beáta
26°Bratislava

Majitelia psov a mačiek zvieratá nechránia dostatočne

  • 6:00 09.02.2013
  • BRATISLAVA
Majitelia psov a mačiek zvieratá nechránia dostatočne

Až 77 percent chovateľov psov a mačiek, ktorí používajú obľúbené spot-on prípravky (pipety), vystavuje svoje zvieratá a seba riziku napadnutia parazitmi, a to viac ako tri štvrtiny roka.

Vyplýva to z medzinárodného prieskumu medzi chovateľmi 750 psov a 750 mačiek z Nemecka, Talianska, Španielska, Veľkej Británie a Francúzka.

Chovatelia totiž svoje zvieratá ošetrujú v priemere menej ako trikrát ročne, aj keď potrebné je celoročného ošetrovanie. V priebehu väčšiny roka tak ohrozujú nielen zdravie zvieraťa, ale aj svoje.

"Prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako liečba, čo si chovatelia často neuvedomujú a chybne riešia problémy až po vzniku prvých ťažkostí,“ uviedol Branislav Bajužík z veterinárnej kliniky Žilina.
Obojok je pohodlné riešenie

Prevencia znamená správne používať antiparazitiká, a to buď vo forme obojkov alebo prípravkov typu spot-on. V prípade spot-on prípravkov je dôležitá správna frekvencia opakovaného podávania, teda približne raz za mesiac.

Azda najpohodlnejším riešením je teda pre mnohých obojok, ktorý môže zabezpečiť psovi a mačke ochranu pred vonkajšími parazitmi až na osem mesiacov.

"Väčšina šampónov, púdrov a sprejov sa vzhľadom ku krátkodobému účinku príliš neosvedčila,“ poznamenal Bajužík. Prípravky určené na prevenciu proti vonkajším parazitom môžu chovatelia kúpiť u veterinárnych lekárov, v lekárňach a niektoré aj v obchodoch s chovateľskými potrebami.

Vždy je však nutné dôkladne si prečítať písomnú informáciu pre používateľov každého prípravku. Niektoré prípravky sú určené pre psy a mačky súčasne, niektoré však môžu byť pre mačky toxické.
Blchy sú celoročný problém

"Zablšenie je celoročným problémom, ktorý sa zhoršuje koncom leta. Kliešte sú v posledných rokoch aktívne celoročne s výnimkou krátkeho obdobia tuhej zimy. Ich výskyt vrcholí na jar a na jeseň,“ objasnila Vlasta Svobodová z Fakulty veterinárneho lekárstva Veterinárnej a farmaceutickej univerzity Brno.

Blchy, kliešte a komáre prežívajú v nepriaznivých podmienkach a okamžite aktívne reagujú pri zlepšení situácie. Kožné problémy, ktoré vyvolávajú, prevyšuje riziko prenosu nebezpečných infekcií, z ktorých veľká časť je prenosná aj na človeka.

"Medzi najzávažnejšie ochorenia prenášané kliešťami patrí vírová kliešťová encefalitída a borelióza. Blchy znervózňujú zvieratá, vyvolávajú alergické kožné reakcie a prenášajú ďalšie ochorenia, napríklad pásomnicu. Jedinou účinnou cestou k zamedzeniu prenosu a šírenia infekcií je aplikácia účinných prípravkov zabraňujúcich napadnutiu,“ spresnila Svobodová možnosti prevencie.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride

Prezidentka bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride

VČERA - 21:31Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride. Odcestuje tam v utorok (28. 6.). TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka: Ak si máme uctiť odkaz Milady Horákovej, potom si strážme slobodu

Prezidentka: Ak si máme uctiť odkaz Milady Horákovej, potom si strážme slobodu

VČERA - 21:28Domáce

Ak máme naplniť a uctiť si odkaz Milady Horákovej, potom si strážme svoju slobodu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti výročia popravenia Horákovej.

SHMÚ upozorňuje na extrémne sucho. Najhoršia situácia je v týchto častiach Slovenska

SHMÚ upozorňuje na extrémne sucho. Najhoršia situácia je v týchto častiach Slovenska

VČERA - 19:22Domáce

Aktuálne sa extrémne sucho nachádza na vyše tretine Slovenska.

Naď: Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná

Naď: Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná

VČERA - 18:40Domáce

Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná. Aliančný prvok odstrašenia a obrany vznikol pred troma mesiacmi.

Smer-SD považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo

Smer-SD považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo

VČERA - 18:07Domáce

Opozičný Smer-SD považuje Borisom Kollárom (Sme rodina) avizovaný návrh ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia, za klamstvo.