• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Slováci bojujú proti rakovine, mestá zaplavujú žlté narcisy

  • 11:24 12.04.2013
Slováci bojujú proti rakovine, mestá zaplavujú žlté narcisy

Boj proti rakovine môže aj tento rok na Deň narcisov podporiť každý.Ilustračné foto SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) - Do boja s rakovinou sa na Deň narcisov zapájajú obyvatelia desiatok slovenských miest a obcí a tradične aj Bratislavčania.

V poradí 17. ročník verejno-prospešnej finančnej zbierky Ligy proti rakovine prináša do ulíc hlavného mesta od 8:00 do 22:00 množstvo dobrovoľníkov, ktorí každému za finančný príspevok dajú žltý narcis so zeleným lístkom ako symbol podpory projektov pre onkologických pacientov, ich blízkych a verejnosť.

Deň narcisov v Bratislave sprevádza zaujímavý sprievodný program, medzi iným koncert pri obchodnom centre Eurovea.

Hlavným podujatím v Deň narcisov je od 16:00 na námestí pri Eurovea 4. ročník Koncertu vďaky. Až do 19:00 sa na koncertnom pódiu vystriedajú: Janka Golisová a Bratislavský chlapčenský zbor, Fragile, Robo Grigorov, Martin Harich, Ivanna Bagová, Marián Bango, Peter Bič Project, EGO, tanečná skupina Credance. Vystúpenia o 15:30 uvedie dychová hudba Spojár.

Obrazom: Minuloročný Deň narcisov v uliciach slovenských miest


Koncert ako vďaka za podporu

Náročné prípravy

Príprava jedného dňa trvá niekoľko mesiacov, informuje Liga proti rakovine na webovej stránke zbierky www.dennarcisov.sk.

Začína sa výrobou umelých kvietkov narcisu, ktoré dobrovoľníci pripínajú na oblečenie. "Vyrába ich chránená dielňa Kruh v Trnave šesť mesiacov vopred. Vyrobí ich viac ako 1,2 milióna kusov," uvádza Liga proti rakovine s tým, že päť mesiacov vopred sa do diania zapája viac ako 700 spoluorganizátorov.

Balenie a distribúcia materiálu od západu na východ Slovenska sa začína už mesiac pred Dňom narcisov. Koncertom Liga proti rakovine poďakuje verejnosti, partnerom, dobrovoľníkom a všetkým, ktorí akokoľvek podporujú Deň narcisov aj jej celoročné aktivity realizované v prospech onkologických pacientov, ich blízkych i zdravej populácie.

Súčasťou koncertu je vo vnútorných priestoroch obchodného centra Eurovea od 15:00 do 19:00 informačný stánok venovaný prevencii rakoviny.

Záujemcovia si tu môžu vyskúšať samovyšetrenie prsníkov a semenníkov na maketách a otestujú kapacitu pľúc spirometrom.

Do zbierky Deň narcisov sa dá prispievať do 20. apríla ľubovoľnou sumou na účet zbierky č. 2629740400/1100, alebo dobrovoľným finančným príspevkom do pokladničiek priamo v deň zbierky.

Posielať sa tiež dajú SMS-ky s ľubovoľným textom na číslo 848 v sieti všetkých mobilných operátorov do 20. apríla. Cena jednej SMS-ky je dve eurá.

Operátori odvedú na zbierku celú túto sumu a poslanie SMS zákazníkovi nespoplatňujú.

Do konca mája sa dajú projekty a programy Ligy proti rakovine podporiť aj kúpou krytu na mobilný telefón s dizajnom narcisu
(http://www.freemage.sk/catalog/category/view/s/liga-proti-rakovine/id/250/) a počas celého roka je možnosť prispieť prostredníctvom webstránky http://www.lpr.sk/ako-prispiet/.

Ako rozpoznať dobrovoľníka Ligy proti rakovine

Spolu sa do Dňa narcisov zapojí na celom Slovensku vyše 16-tisíc dobrovoľníkov, v Bratislave ich je viac ako 2 000.

Obyvatelia a návštevníci hlavného mesta ich nájdu nielen v centre, ale vo všetkých mestských častiach od 8:00 do 20:00, v obchodných centrách a na frekventovaných miestach až do 22:00.

Pevné stanoviská dobrovoľníkov Ligy proti rakovine sú v obchodnom dome MY na Kamennom námestí a v obchodnom centre Polus City Center.

Dobrovoľníci sú označení žltou šnúrkou na krku s nápisom "Deň narcisov 2013" v spodnej časti s papierovým narcisom, na ktorom je umiestnený žltý umelohmotný narcis, označenie "Dobrovoľník" a číslo dobrovoľníka.

Papierová pokladnička - oranžovej farby potlačená kvetom narcisu, logom Ligy proti rakovine a onačením "Deň narcisov" bude s textom - "12. apríl 2013 Ďakujeme".

Každá pokladnička bude prelepená ochrannými nálepkami bielo-modro-žltej farby s číslom účtu Dňa narcisov, číslom povolenia zbierky vydaným Ministerstvom vnútra SR a s evidenčným číslom každej pokladničky.

Narcisy, ktoré budú dobrovoľníci rozdávať, budú žltej farby so zeleným lístkom. Na pevných stanovištiach vo väčších mestách, alebo večer môžu mať dobrovoľníci na sebe aj oranžové tričko s bielym nápisom "Prijmite kvietok nádeje...", potlačené narcisom z prednej strany a logom Ligy proti rakovine zo zadnej strany.

Všetky podrobnosti o zbierke alebo informácie o identifikačných znakoch zbierky sú zverejnené na webstránkach http://www.dennarcisov.sk a http://www.lpr.sk.
Deň narcisov v Košiciach

Na tradičnom podujatí Ligy proti rakovine Dňa narcisov sa v piatok v Košiciach podieľa až 990 dobrovoľníkov. Pohybujú sa v meste i jeho mestských častiach od 8:00 do 20:00.

Okrem toho je ich možné stretnúť i v obchodných centrách Aupark, OC Cassovia, Carrefour, malé Tesco, Kaufland – Galéria či pri Technickom múzeu a v U. S. Steel Košice.

V piatok je pre obyvateľov i návštevníkov Košíc pripravený sprievodný program s cieľom podporiť myšlienku Dňa narcisov a jeho význam.

V starom Tescu na Hlavnej ulici je umiestnený informačný stánok, v ktorom poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu i onkológie poskytujú špecialisti z Východoslovenského onkologického ústavu.

Pred vedeckou knižnicou sa v čase od 16:00 do 18:00 uskutoční koncert s programom najmä pre mladých ľudí a rodičov.

V spolupráci s Beauty Expert L´oréal Professionnel je pripravený vo Fashion Café OC Galéria od 18:00 do 20:00 benefičný koncert, výťažok ktorého bude venovaný na podporu aktivít Ligy proti rakovine.

Na koncerte vystúpia Z. Jakab (spev, klavír), V. Rolák (saxofón), hosťom podujatia bude Jozef Adamovič.

Každý kto prispeje do pokladničiek dobrovoľníkov a príde s pripnutým narcisom na odeve, má počas dňa bezplatný vstup do všetkých múzeí v Košiciach. Ďalším z benefitov pre prispievateľov a nositeľov narcisu je i voľný vstup do knižníc.
V Humennom vyrastie meganarcis

Deň narcisov v Humennom chcú ešte viac spropagovať medzi verejnosťou žiaci základných škôl, ktorí v piatok 12. apríla nakreslia na dlažbu na námestí farebnými kriedami meganarcis veľký desať krát desať metrov.

Ak bude priaznivé počasie, prídu im pomôcť aj škôlkari. Okolo obrazca sa potom deti pochytajú za ruky a Mostom solidarity vyjadria poďakovanie všetkým, ktorí v tento deň prispejú na verejnú zbierku Ligy proti rakovine.

Akcia sa začne o 9:00 a zhruba napoludnie by mal byť obrazec narcisu hotový. Ak bude pršať, humenské deti využijú krytý priestor pri bývalom dome služieb a narcis vyrastie tam.

Súčasne na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom budú študenti umeleckej školy maľovať akrylovými farbami na formát výkresu A2 obrazy, ktoré venujú Lige proti rakovine.

Michaela Slivková Kirňaková z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom informovala, že s nápadom zviditeľnenia Dňa narcisov prišla Súkromná základná umelecká škola Múza, ktorá v roku 2007 uskutočnila koncert na podporu verejnej zbierky.

O rok neskôr sa do projektu zapojila aj Základná škola na Ulici Dargovských hrdinov a humenská radnica. Postupne sa pripojili všetky základné, umelecké a materské školy v meste, ktoré sa podieľajú na príprave hudobného a výtvarného programu podporujúceho zbierku pre Ligu proti rakovine.

„Ide o jedinečný projekt, ktorý sa v žiadnom inom meste na Slovensku nekoná,“ uviedla Slivková Kirňaková. V tento deň Podvihorlatská paleta o.z. uskutoční tvorivú dielňu Nech nám narcisy nazvädnú, na ktorej sa aktívne zúčastnia aj členovia Spoločnosti klinickej onkológie v Humennom. Výtvarníci z umeleckých škôl nakreslia pre ich pacientov obrazy.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V pondelok opäť silnejšie zafúka, miestami možno očakávať víchricu

V pondelok opäť silnejšie zafúka, miestami možno očakávať víchricu

DNES - 17:54Domáce

Meteorológovia varujú pred vetrom aj v pondelok, na horách severného Slovenska možno miestami očakávať až víchricu.

Korčok rozhodol o svojom ďalšom pôsobení v politike

Korčok rozhodol o svojom ďalšom pôsobení v politike

DNES - 16:04Domáce

Strana SaS ponúkala exministrovi zahraničia post lídra na kandidátke. Korčok v nedeľu zaujal jasné stanovisko.

Európska asociácia sudcov má výhrady k zmenám súdnej mapy na Slovensku

Európska asociácia sudcov má výhrady k zmenám súdnej mapy na Slovensku

DNES - 15:40Domáce

Európska asociácia sudcov nesúhlasí, aby predseda okresného súdu mohol od januára 2023 rozhodnúť o preložení sudcov v rámci svojho obvodu bez ich súhlasu.

Prešovská univerzita zvýšila ceny za ubytovanie a pripravuje úsporné opatrenia

Prešovská univerzita zvýšila ceny za ubytovanie a pripravuje úsporné opatrenia

DNES - 15:23Domáce

Prešovská univerzita pripravuje súbor úsporných opatrení v súvislosti so šetrením energií.

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2, potvrdilo ministerstvo obrany

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2, potvrdilo ministerstvo obrany

DNES - 14:59Domáce

Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2.