• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

Exminister Galko nakúpil zbytočné legoskladačky, tvrdí Glváč

  • 19:08 11.04.2013
  • BRATISLAVA
Exminister Galko nakúpil zbytočné legoskladačky, tvrdí Glváč

Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) podľa súčasného vedenia rezortu klamal o nákupe súčiastok za 16,4 milióna eur na vrtuľníky Leteckej pátracej a záchrannej služby (LPZS).

"Nákup súčiastok bol totiž dohodnutý bez požiadavky Ozbrojených síl SR," uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, podľa ktorej sa aj touto skutočnosťou budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní, na ktoré sa už obrátilo ministerstvo obrany.

Po tom, ako minister obrany Martin Glváč upozornil na podľa neho nepotrebné „legoskladačky“, exminister Galko argumentoval tvrdením, že súčiastky kúpil na základe požiadavky OS SR.
Nákup dielov exminister vraj konzultoval

Vedenie rezortu poukazuje na Galkovo vyjadrenie z 24. januára. „Chcem zdôrazniť, že nákup týchto dielov a úmysel prerobiť niekoľko kusov vrtuľníkov na LPZS bol konzultovaný s odborníkmi na generálnom štábe a vychádzal z požiadaviek a potrieb vojakov,“ povedal vtedy Galko a 30. januára napísal "píšete hlúposti, tie diely sa kupovali na základe požiadavky ozbrojených síl a so súhlasom generálneho štábu.“

"Tieto vyhlásenia sú v rozpore s dokumentáciou, ktorú majú Ozbrojené sily SR k dispozícii. Z nej vyplýva, že v čase, keď exminister obrany Galko zmluvne dohodol nákup súčiastok (december 2010), ozbrojené sily deklarovali, že štyri záchranárske vrtuľníky sú pre vojakov postačujúce," tvrdí Balleková. Toto stanovisko však podľa nej Veliteľstvo vzdušných síl OS SR prehodnotilo, a to deväť mesiacov od zmluvného dojednania nákupu súčiastok.

V septembri 2011 veliteľstvo vzdušných síl konštatovalo, že aktuálny počet vrtuľníkov LPZS je nedostačujúci a vojaci ich potrebujú šesť. „Ja si neviem predstaviť, že by som takýmto spôsobom postupoval. Je to neprípustné a poukazuje to na manipulácie bývalého vedenia, ktoré konalo podľa toho, ako mu to práve politicky vyhovovalo. Ide o veľmi vážne zlyhanie, za ktoré nikto doposiaľ neponiesol ani len politickú zodpovednosť,“ uviedol minister obrany Martin Glváč (Smer-SD).
Súčiastkam uplynie záručná lehota

Na údajne zbytočné súčiastky v hodnote 16,4 milióna eur na prestavbu štyroch vrtuľníkov, ktoré má rezort obrany na sklade, upozornil súčasný minister obrany Martin Glváč.

Súčiastkam uplynie v novembri tohto roka záručná lehota. "S ich využitím nemalo vedenie žiadne plány. V rozpočte nenaplánovali na ich inštaláciu žiadne peniaze," uzavrela Balleková.

Galko vo svojej reakcii na vyjadrenia rezortu obrany trvá na tom, že daňovým poplatníkom za jeho éry zachránili 57 miliónov eur.

"Podarilo sa nám nahradiť nepriestrelnú smerácku zmluvu na modernizáciu vrtuľníkov po životnosti alebo tesne pred ňou zmluvou na dodávku dielov na prerobenie niektorých vrtuľníkov na leteckú a pátraciu záchrannú službu a náhradné diely pre ne," uviedol Galko.

Tieto diely podľa jeho slov mali a majú dostatočnú životnosť, aby boli po namontovaní do helikoptér použité na záchranné akcie pri požiaroch a povodniach. "Zámer vychádzal z požiadaviek a potrieb vojakov a podieľali sa na ňom aj odborníci zo sekcie vyzbrojovania a na užitočnosti tohto projektu pre občanov trvám," vyhlásil exminister.
Môže za to smerácky škandál, tvrdí exminister

Celé toto "divadlo" podľa Galka slúži len na odpútanie pozornosti od "smeráckeho megaškandálu," za ktorý považuje nákup dvoch nepotrebných lietadiel L-410 za takmer 10 miliónov eur bez verejnej súťaže a od sprostredkovateľa, sídliaceho v zubnej ambulancii.

"Situácia je taká, že minister Glváč si na tejto takzvanej kauze postavil svoje palebné pozície proti mne a je to práve on, ktorý vďaka tomu brzdí montáž príslušných dielov Leteckými opravovňami v Trenčíne na tieto pre slovenských občanov životne dôležité stroje, pomáhajúce pri živelných pohromách," dodal.

Trestné oznámenie vníma ako zbabelý pokus ministra obrany Glváča zastrašiť ho.

"V poslednej dobe majú smeráci nejaké problémy so strácaním dokumentov. Naposledy na ministerstve kultúry, kde zapatrošili výpoveď digitalizácie kultúrneho dedičstva. Odporúčal by som im viac sa na rezortoch venovať poriadku a menej kšeftom," uviedol Galko.

Myslí si, že smerácki ministri dostali za úlohu odpútavať pozornosť všetkými možnými prostriedkami "vzhľadom na zúfalú situáciu, do ktorej našu krajinu po roku vládnutia dostali." Pripomína, že počas svojho pôsobenia v rezorte dal 19 trestných oznámení. "Ak si minister Glváč myslí, že môže on alebo jeho ľudia manipulovať s dokumentmi na ministerstve s cieľom ma naďalej očierňovať a skúšať tak neustále moju trpezlivosť, nech láskavo ráta aj s možnosťou, že to jubilejné – dvadsiate trestné oznámenie môže byť bez problémov podané aj naňho," uzavrel svoju reakciu Galko.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

VČERA - 21:36Domáce

Reforma vednej a inovačnej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny.

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

VČERA - 19:15Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov.

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

VČERA - 18:29Domáce

Pre čelnú zrážku dvoch motorových vozidiel medzi obcami Vikartovce a Kravany v okrese Poprad je cesta III/3074 v danom úseku neprejazdná.

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

VČERA - 15:30Domáce

V piatok 15. októbra pred polnocou došlo na ceste prvej triedy v katastri obce Makov, okres Čadca k dopravnej nehode.

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

VČERA - 14:49Domáce

Mimoparlamentné KDH chce byť úspešné v budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách. Pre svojich kandidátov bude hľadať aj širšiu podporu.