• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

Obrazom: V Bratislave ocenili slovenských hrdinov

  • 19:10 11.04.2013
  • BRATISLAVA
Obrazom: V Bratislave ocenili slovenských hrdinov

Záchranu trojtýždňového bábätka, zásahy pri vlakovej nehode v Bratislave aj pri nešťastí v Kurimanoch ocenili nadrezortným projektom Zlatý záchranársky kríž za rok 2012.

Na slávnostnom ceremoniáli v historickej budove Slovenského národného divadla udelili päť Zlatých záchranárskych krížov a dve čestné uznania.

Za záchranu 20-mesačného chlapca Sebastiána Smiečka z Trenčína ocenili v kategórii Záchranársky čin laickej verejnosti Ladislava Farkaša. Ten podal prvú pomoc chlapcovi, ktorý spadol v obchodnom centre v Trenčíne z preliezok do nepriehľadného suda. Prípad sa stal vlani v októbri.

Obrazom: Štát ocenil hrdinov


Skromný policajt zachránil bábätko

V kategórii Záchranársky čin profesionálov jednotlivcov zvíťazil policajt Erik Frišman za záchranu života trojtýždňového bábätka. Policajt vlani v máji v Košiciach zareagoval na krik susedky a prvou pomocou zachránil dieťaťu život.

Podľa záchranárov hrozil bábätku tzv. syndróm náhleho úmrtia dieťaťa. O skromnosti policajta svedčí aj fakt, že o tomto čine sa jeho nadriadený dozvedel po troch týždňoch, a to z iných zdrojov.

Čestné uznanie v tejto kategórii získala operačná dôstojníčka Slavomíra Korduliaková, ktorá výrazne prispela k záchrane 16-ročného dievčaťa, ktoré zapadlo do snehu počas februárovej kalamity na Kysuciach.


Porušili bezpečnostné pravidlá, ukázali hrdinstvo

Záchranárske zložky, ktoré zasahovali pri novembrovom zrútení mosta v Kurimanoch, ocenili v kategórii Záchranársky čin profesionálneho kolektívu.

„V tomto prípade všetci, čo sa vrhli do sutín, tak nerozmýšľali nad tým, že nad nimi visia tony uvoľneného železa,“ povedal pri odovzdávaní ceny minister vnútra Robert Kaliňák.

Podľa jeho slov záchranári vtedy porušili bezpečnostné pravidlá, „no práve preto bola táto akcia úspešná a minimalizovala nešťastie, keď sa v minútach podarilo zachrániť všetkých, ktorí boli postihnutí,“ dodal.

Nešťastie v Kurimanoch


Záchranári zabránili tragédii

Čestné uznanie v rovnakej kategórii udelili policajtom a záchranárom, ktorí zasahovali pri vykoľajení vlaku medzi bratislavskou hlavnou stanicou a stanicou Vinohrady. Nehoda, pri ktorej sa zranilo viac ako 20 ľudí, sa stala v októbri.

„Takáto nehoda sa často končí koľkonásobnými tragickými dôsledkami, no profesionálnym zásahom sa zaobišla bez úmrtia, čo je pre mňa obrovský zázrak,“ skonštatoval Kaliňák.

Cenu za výnimočný prínos pre záchranárstvo udelili Anne Vargovej, primárke a lekárke urgentnej medicíny na Stanici Záchrannej zdravotnej služby Univerzitnej nemocnice Martin.

Poslednou kategóriou bola cena časopisu Rescue Report, ktorú si odniesol Miroslav Nagy za kreatívny prínos k vzdelávaniu a osvete v záchranárstve. Nagy sa 16 rokov venuje prvej pomoci ako inštruktor.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

Reforma vednej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny

VČERA - 21:36Domáce

Reforma vednej a inovačnej politiky je kľúčová pre úspešnú budúcnosť krajiny.

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

Prezidentka vyjadrila uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o deti na onkológii

VČERA - 19:15Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vďaku a uznanie odborníkom, ktorí sa starajú o detských onkologických pacientov.

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

Pre čelnú zrážku vozidiel v Popradskom okrese je cesta neprejazdná

VČERA - 18:29Domáce

Pre čelnú zrážku dvoch motorových vozidiel medzi obcami Vikartovce a Kravany v okrese Poprad je cesta III/3074 v danom úseku neprejazdná.

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

Pri tragickej dopravnej nehode vyhasol život 17-ročného spolujazdca

VČERA - 15:30Domáce

V piatok 15. októbra pred polnocou došlo na ceste prvej triedy v katastri obce Makov, okres Čadca k dopravnej nehode.

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

Majerský: KDH má ambíciu byť úspešné v komunálnych a regionálnych voľbách

VČERA - 14:49Domáce

Mimoparlamentné KDH chce byť úspešné v budúcoročných komunálnych a regionálnych voľbách. Pre svojich kandidátov bude hľadať aj širšiu podporu.