• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.6.2022Meniny má Beáta
24°Bratislava

Slovensko je už 20 rokov členom organizácie UNESCO

  • 10:19 09.02.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko je už 20 rokov členom organizácie UNESCO

Dnes si pripomíname 20 rokov plnoprávneho členstva Slovenskej republiky v Organizácii Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru - UNESCO.

Na Slovensku je UNESCO najviac známe vďaka zápisom známych miest či pamiatok do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Zatiaľ v ňom je zapísaných päť kultúrnych lokalít a dve prírodné. Medzi kultúrnymi sú: Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia (zapísané v roku 1993); Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia (1993 a 2009), Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec (1993); Historické jadro mesta Bardejov (2000) a Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka (2008).

Zo siedmich lokalít, ktoré doteraz schválil a zapísal do Zoznamu svetového dedičstva 21-členný Výbor svetového dedičstva, sú dve prírodné - Karpatské bukové pralesy, zapísané spolu s Ukrajinou a Poľskom v roku 2007, a jaskyne Slovenského krasu a Aggtelekského krasu (spolu s Maďarskom, 1995) s rozšírením o Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Stratenskú jaskyňu (2000).

Ako agentúru SITA informovalo Ministerstvo kultúry SR, k 1. februáru 2013 Slovenská republika spolu s Českou republikou predložili do Centra svetového dedičstva v Paríži nomináciu "Pamiatky Veľkej Moravy". Posúdená by mala byť ešte počas tohto roka. "Ďalšie nominácie, ktoré v budúcnosti plánujeme predkladať, sú zverejnené v osobitnom zozname (tzv. "tentative list", http://www.pamiatky.sk/sk/page/navrhy-na-zapis-do-svetoveho-dedicstvatzv), doplnilo ministerstvo.


Záujem je aj o ochranu nehmotného dedičstva

Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO môže byť zapísané pôvodné výnimočné dielo univerzálnej hodnoty, jedinečné svojou architektúrou, stavebnou technológiou, mestského alebo krajinného charakteru, ktoré reprezentuje vieru, kultúrnu tradíciu či spolupôsobenie človeka a prírody. Objekty navrhnuté na zápis posudzujú odborníci (ICOMOS), ktorí návrh porovnávajú s objektmi zapísanými, navrhnutými alebo nenavrhnutými podobného charakteru a pri výbere zohľadňujú aj možné ohrozenie a schopnosť ochrániť objekt v budúcnosti.

Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva bol prijatý UNESCO 16. novembra 1972 v Paríži a platnosť nadobudol 17. decembra 1975, pre Československo 15. februára 1991. Slovenská republika pristúpila k dohovoru 31. marca 1993 právnym nástupníctvom (sukcesiou) po rozdelení Československa ako 134. štát. Medzinárodné spoločenstvo vyjadrilo v dohovore záujem aj o ochranu nehmotného dedičstva.

Slovensko má tiež zápis v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO - Zozname nehmotného svetového dedičstva UNESCO, ktorý vychádza z Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva. Dohovor bol prijatý generálnou konferenciou UNESCO v Paríži 17. októbra 2003. Slovenská republika ratifikovala dohovor v roku 2006. V spomínanom zozname je slovenská fujara. Zápis je formou medzinárodného uznania, ktoré UNESCO priznáva výnimočným formám ľudových a tradičných vyjadrení, akými sú napríklad hudba, tanec, národné rituály a mytológia, poznatky a praktiky, týkajúce sa prírody a sveta, skúsenosti spojené s tradičnou výrobou, ako i osobitné kultúrne prostredia. Súčasne sa týmto formám národnej kultúrnej identity poskytuje medzinárodná podpora a ochrana.
Fujaru zapísali ex post

Predpokladom na uchádzanie sa o zápis do Zoznamu nehmotného svetového dedičstva ľudstva UNESCO je zápis v národnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva.

Prvú výzvu na návrhy na zápis do slovenského zoznamu vyhlásilo ministerstvo kultúry v máji 2010. Návrh na nomináciu v nej dostala fujara - hudobný nástroj a jej hudba. Keďže však fujara už v celosvetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO figurovala od roku 2005, zapísali ju ex post.

Do slovenského zoznamu 15. decembra 2011 zapísali týchto päť prvkov: Aušusnícke služby špaňodolinských baníkov, Fujara, Radvanský jarmok, Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku a Terchovská muzika. Terchovská muzika sa v súčasnosti uchádza o zápis do svetového Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO a schvaľovací proces by mal byť podľa informácií ministerstva kultúry ukončený v tomto roku.

Podrobnosti o slovenských zápisoch v zoznamoch UNESCO možno nájsť na webstránke Ministerstva kultúry SR, na - http://www.culture.gov.sk a na - http://whc.unesco.org/en/list/ a http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00011.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride

Prezidentka bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride

VČERA - 21:31Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride. Odcestuje tam v utorok (28. 6.). TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka: Ak si máme uctiť odkaz Milady Horákovej, potom si strážme slobodu

Prezidentka: Ak si máme uctiť odkaz Milady Horákovej, potom si strážme slobodu

VČERA - 21:28Domáce

Ak máme naplniť a uctiť si odkaz Milady Horákovej, potom si strážme svoju slobodu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti výročia popravenia Horákovej.

SHMÚ upozorňuje na extrémne sucho. Najhoršia situácia je v týchto častiach Slovenska

SHMÚ upozorňuje na extrémne sucho. Najhoršia situácia je v týchto častiach Slovenska

VČERA - 19:22Domáce

Aktuálne sa extrémne sucho nachádza na vyše tretine Slovenska.

Naď: Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná

Naď: Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná

VČERA - 18:40Domáce

Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná. Aliančný prvok odstrašenia a obrany vznikol pred troma mesiacmi.

Smer-SD považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo

Smer-SD považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo

VČERA - 18:07Domáce

Opozičný Smer-SD považuje Borisom Kollárom (Sme rodina) avizovaný návrh ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia, za klamstvo.