• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.10.2019Meniny má Vendelín
18°Bratislava

Lekári vyzývajú cestovateľov na očkovanie proti žltačke

  • 13:49 11.04.2013
  • BRATISLAVA
Lekári vyzývajú cestovateľov na očkovanie proti žltačke

Ľuďom, ktorí plánujú stráviť dovolenku v zahraničí, hrozí zvýšené riziko nákazy hepatitídou, a preto by sa mali dať proti nej zaočkovať.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedli infektológ Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny a hepatológ Marián Oltman z Gastroentero-hepatologického centra Thalion.

Vírusové hepatitídy odborníci rozdeľujú do viacerých typov označených písmenami A až E. Ich spoločným znakom je fakt, že pôvodca choroby napáda pečeň a spôsobuje jej zápal.

Najčastejším a vo svete najrozšírenejším vírusom je typ A. Typ B je rovnako celosvetovo rozšírený, ale cesta jeho prenosu je o čosi náročnejšia, ako v prípade typu A. Typ C sa prenáša takmer výhradne krvou, šíri sa omnoho pomalšie ako predchádzajúce dva typy. Typy D a E sa vyskytujú zriedkavo, a to najmä v rozvojových krajinách. Proti dvom najrozšírenejším typom - A a B existuje aj bezpečná ochrana vo forme očkovania.
Choroba špinavých rúk

Aj keď sa hepatitída typu A prenáša fekálno-orálnou cestou a je často nazývaná "chorobou špinavých rúk", možnosti nakazenia sú rôzne.

Okrem nedostatočnej hygieny patria medzi rizikové faktory tiež konzumácia potravy, ktorá bola nedostatočne tepelne spracovaná, uvarená v nehygienických podmienkach či umytá kontaminovanou vodou.

Bakoš uviedol pravidlo, ktoré dovolenkárom pomôže dodržať základnú bezpečnosť potravín: "Uvar to, olúp to, alebo na to zabudni." Spomenul tiež prípad z roku 2004, keď sa v jednom hoteli v egyptskej Hurgade nakazilo týmto vírusom 331 ľudí. Následné vyšetrovanie ukázalo, že zdrojom nákazy bol pomarančový džús.

Inkubačná doba u tohto typu hepatitídy je 15 až 60 dní, pričom u detí má viac-menej bezproblémový priebeh, kým u dospelých môže spôsobiť komplikácie. Najmä u chorých nad 50 rokov môže dôjsť ku zdravotným komplikáciám a smrteľným prípadom. Hepatitída typu A nespôsobuje chronické poškodenie pečene.
Smerom na východ riziko rastie

Vírus hepatitídy typu B sa prenáša tromi spôsobmi: z matky na dieťa pri pôrode, krvnou cestou a nechráneným sexuálnym stykom, pričom je stonásobne infekčnejší než HIV.

Je tiež veľmi odolný, prežíva až šesť mesiacov pri teplote 30 - 32 stupňov Celzia, minimálne 15 rokov pri teplote -15 stupňov Celzia a v zaschnutej krvi prežije aj niekoľko týždňov.

Ak sa toto ochorenie nezačne včas liečiť, môže viesť k cirhóze a následne až k rakovine pečene. Najväčšie riziko nákazy hepatitídou typu B predstavuje používanie jednej injekčnej striekačky viacerými ľuďmi a nechránený pohlavný styk.

Inkubačná doba v prípade hepatitídy typu B je 30 až 180 dní, pričom má všeobecne závažnejší priebeh. Aj v tomto prípade odborníci odporučili očkovanie ako prostriedok pre najvýraznejšie zníženie rizika nákazy.

"Hepatitídy typu A a B sú veľmi rozšírené ochorenia po celom svete. Čím viac cestujeme na Slovensku smerom na východ, tým väčšie je riziko nakazenia. Hepatitída typu A sa vyskytuje v oblasti subtrópov a trópov, kde sa nachádzajú tisíce obľúbených dovolenkových destinácií," uviedol Bakoš.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie proti žltačke typu A a B pri cestovaní do celého sveta. Proti ostatným typom zatiaľ vakcína neexistuje, no typ D nedokáže existovať bez spomínaného typu B. Očkovanie proti typom A a B je možné jednou vakcínou, ktorá sa podáva v troch dávkach. Ideálne je, ak sa podávajú v rozmedzí 0 - 1 - 6 mesiacov, teda druhá dávka mesiac po prvej a tretia, posilňovacia dávka 6 mesiacov po druhej. Už prvé dve dávky poskytujú veľmi vysokú ochranu pred nákazou. Tretia dávka zabezpečuje u zdravých ľudí dlhotrvajúcu ochranu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jedna generácia má vážny problém s alkoholom. Ktorá to je, vás prekvapí

Jedna generácia má vážny problém s alkoholom. Ktorá to je, vás prekvapí

VČERA - 18:34Zdravie

Vedci skúmali rizikové návyky pitia alkoholu a zistili, ktorá skupina obyvateľstva je najviac ohrozená.

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

19:18 17.10.2019Zdravie

Aj strava dokáže urobiť výrazne pomôcť psychike.

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

19:26 16.10.2019Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

8:35 16.10.2019Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.