• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.8.2019Meniny má Tichomír
25°Bratislava

Šéfka ústavneho súdu chce viac sudcov a menej kompetencií

  • 13:03 09.04.2013
  • KOŠICE
Šéfka ústavneho súdu chce viac sudcov a menej kompetencií

Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky má najviac kompetencií, najviac podaní a najviac rozhodnutí v porovnaní s ústavnými súdmi okolitých krajín Európskej únie.

Vyplynulo to z úvodného vystúpenia na medzinárodnej konferencii Postavenie ústavných súdov a ich vplyv na právny poriadok štátu, ktorá sa dne koná v Košiciach v rámci osláv 20. výročia vzniku slovenského ústavného súdu.

Ako v závere vystúpenia uviedla predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková, ústavný súd má v súčasnosti až osemnásť kompetencií a rozhodovacích právomoci a najmenej sudcov.

„Treba prehodnotiť a zredukovať kompetencie a právomoci nášho ústavného súdu. Niektoré z nich možno preniesť na všeobecné súdy a niektoré iné orgány verejnej moci. Zvýšiť treba aj počet ústavných sudcov z terajších trinásť na pätnásť,“ uviedla Macejková. Dodala, že v tomto smere treba novelizovať Ústavu SR, ako aj zákon o ústavnom súde.
Volebné sťažnosti môžu riešiť všeobecné súdy

Macejková uviedla, že k najvýznamnejším právomociam ÚS patrí ochrana ústavnosti a práv a slobôd zaručených ústavou.

V kompetencii ústavného súdu je výklad samotnej ústavy, skúmanie súladu národnej legislatívy, všeobecne záväzných predpisov štátnych orgánov a samospráv s ústavou, ako aj európskymi normami a medzinárodnými dohovormi vrátane skúmania súladu medzinárodných zmlúv a dohovorov, či rozhodovanie o súlade referenda s ústavou.

Slovenský ústavný súd rozhoduje aj o volebných sťažnostiach, zákonnosti a ústavnosti volieb všetkých stupňov vrátane voľby prezidenta a volieb poslancov do Európskeho parlamentu. Od vzniku ÚS bolo podaných 511 podaní a sťažností týkajúcich sa volieb. Macejková uviedla, že o volebných sťažnostiach, týkajúcich sa volieb do orgánov samosprávy, by mohli riešiť všeobecné súdy.

Ochrana slobôd a základných práv fyzických a právnických osôb a ich podnetoch predstavuje kľúčovú oblasť a patrí k najrozsiahlejšej agende Ústavného súdu SR.

Od januára 2002 do 1. marca tohto roku ústavnému súdu doručili 81 812 sťažností a z kvantitatívneho hľadiska je to absolútna väčšina z celkového počtu podaní doručených ústavnému súdu. Na vysokom počte sťažností sa môže podieľať záujem sťažovateľov získať primerané finančné zadosťučinenie. V roku 2012 ústavný súd priznal sťažovateľom ako primerané finančné zadosťučinenie 750 490 eur. No stále to predstavuje nižšiu sumu ako v obdobných prípadoch priznáva sťažovateľom Európsky súd pre ľudské práva.
Úmyselné porušenie ústavy nie je definované

Macejková poukázala na fakt, že po novelizácii ústavy ústavný súd môže rozhodovať o obžalobe prezidenta pre vlastizradu a úmyselné porušenie ústavy, no zatiaľ k uplatneniu tejto právomoci nedošlo.

„Vo vzťahu k tejto právomoci treba poukázať na to, že zatiaľ čo pri posudzovaní vlastizrady je ústavný súd viazaný kvalifikáciou tohto skutku v Trestnom zákone, úmyselné porušenie ústavy nie je nikde v našom právnom poriadku definované, čo by mimoriadne sťažilo úlohu i zodpovednosť ústavného súdu v prípade, ak by bola podaná žaloba na prezidenta pre úmyselné porušenie ústavy,“ povedala Macejková.

S príhovorom na konferencii vystúpil Gianni Buquicchi, predseda Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva – Benátskej komisie. V ďalšej časti vystúpili pozvaní predstavitelia ústavných súdov, ako aj domáci odborníci na ústavné právo.

Popoludní oslavy 20. výročia vzniku ÚS SR pokračujú v košickom štátnom divadle za účasti najvyšších predstaviteľov Slovenskej republiky. Okre iného tu bude predstavená aj poštová známka vydaná k 20. výročiu ÚS SR.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Turistov v Tatrách zasiahol blesk

Turistov v Tatrách zasiahol blesk

DNES - 15:20Domáce

Na pomoc boli privolaní aj leteckí záchranári.

Figeľ: Slovensko by malo urobiť pre prenasledovaných vo svete viac

Figeľ: Slovensko by malo urobiť pre prenasledovaných vo svete viac

DNES - 15:06Domáce

Figeľ uviedol, že o podpore náboženskej slobody má na septembrovej schôdzi hlasovať aj Národná rada SR.

SaS navrhuje vyhlásiť 27. jún za Deň pamiatky obetí komunistického režimu

SaS navrhuje vyhlásiť 27. jún za Deň pamiatky obetí komunistického režimu

DNES - 12:49Domáce

Deň pamiatky obetí komunistického režimu by mohol byť novým pamätným dňom, pripomínať by si ho Slovensko mohlo 27. júna.

Antošová navrhuje zákaz chovu kožušinových zvierat na získanie kožušín

Antošová navrhuje zákaz chovu kožušinových zvierat na získanie kožušín

DNES - 12:48Domáce

Chov a usmrtenie kožušinových zvierat na účely získania kožušín by mali byť zakázané.

Školákov čaká tento školský rok 190 dní v laviciach a 92 dní prázdnin

Školákov čaká tento školský rok 190 dní v laviciach a 92 dní prázdnin

DNES - 10:37Domáce

Žiakov základných a stredných škôl čaká v školskom roku 2019/2020 190 dní v školských laviciach a 92 dní prázdnin.