• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Trnava začala rekonštruovať najstaršiu slovenskú pešiu zónu

  • 11:28 09.04.2013
  • TRNAVA
Trnava začala rekonštruovať najstaršiu slovenskú pešiu zónu

Obnova pešej zóny v Trnave sa po rokoch sľubov dnes začala pred budovou Divadla Jána Palárika.

Verejnú súťaž na dodávateľa vyhralo konzorcium firiem vedené spoločnosťou OHL ŽS z Brna s cenou takmer dva milióny eur, čo je o štyridsať percent menej, ako bola predpokladaná cena.

Pešia zóna má byť podľa zmluvy vynovená do mája budúceho roku. Trnava bola prvým mestom na Slovensku, ktoré už v roku 1988 vylúčilo dopravu z centra mesta.

Autormi projektu obnovy verejných priestorov Hlavnej ulice v Trnave sú Dušan a Christo Dókovci. Projekt ráta s kompletnou výmenou povrchov ulice, mobiliáru, ale aj s výmenou zelene, vrátane všetkých stromov.

Pešia zóna bude po dĺžke rozčlenená na tri pruhy, stredný bude z prírodnej žuly, okrajové budú zhotovené z betónovej dlažby. Jej dominantou má byť voda v dvoch okrasných fontánach. Zelene bude po novom o niečo menej, pretože projekt ráta s menšími ostrovčekmi okrasnej zelene.

Obrzom: Úvodné výkopy rekonštrukcie trnavského centra mesta


,,Pamiatkari nechceli pripustiť viac stromov na pešej zóne, pretože by zakrývali krásne historické budovy,“ povedal viceprimátor Trnavy Bystrík Stanko.

Podľa Dušana Béreša z mestského úradu je v centre mesta taká hustota inžinierskych sietí, že ďalšie stromy by ani nebolo kde posadiť. Za obeť novej pešej zóne padne 55 stromov brestovca severského, nahradí ich 57 jaseňov mannových a okrasných hrušiek.

Stanko ubezpečil, že aj počas stavebných prác bude zabezpečený prístup do každej prevádzky na Hlavnej ulici. Radnica sa počas príprav na rekonštrukciu snažila komunikovať aj s obyvateľmi mesta o ich požiadavkách na novú pešiu zónu. Už v roku 2006 zorganizovala prvú diskusiu, o rok neskôr vystavila aj prvý model možného vzhľadu pešej zóny.

Obnova pešej zóny v Trnave bude financovaná z vlastného rozpočtu mesta. Vďaka nižšej cene z verejnej súťaže plánuje vedenie radnice z ušetrených peňazí obnoviť aj niektorú ďalšiu ulicu v centre, zatiaľ nepadlo rozhodnutie ktorú. Po vyhlásení verejnej súťaže na obnovu povrchov pešej zóny si súťažné podklady prevzalo 24 firiem, svoje ponuky predložilo 12 z nich.

Konzorcium OHL ŽS, OHL Pozemné stavby a CS ponúklo najnižšiu cenu, radnica nezaznamenala žiadnu námietku proti výsledkom súťaže. Stanko však pripustil, že cenu môžu zvýšiť dodatky k uzatvorenej zmluve, ak by sa po rozkopaní ulice vyskytli neočakávané problémy.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Harabin môže kandidovať, potvrdila štátna volebná komisia

Harabin môže kandidovať, potvrdila štátna volebná komisia

DNES - 9:05Domáce

Štefan Harabin ostáva na kandidačnej listine strany Vlasť, potvrdil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Nezaradených poslancov je viac ako vo väčšine klubov, najviac odišlo z SaS

Nezaradených poslancov je viac ako vo väčšine klubov, najviac odišlo z SaS

DNES - 7:59Domáce

Počet nezaradených poslancov Národnej rady (NR) SR je pár mesiacov pred parlamentnými voľbami vyšší ako počet členov väčšiny poslaneckých klubov.

Katolíci slávia prikázaný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Katolíci slávia prikázaný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie

DNES - 7:04Domáce

Veriaci katolíckej cirkvi slávia v nedeľu prikázaný sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Lajčák vystúpil na Stredoeurópskom strategickom fóre Château Béla

Lajčák vystúpil na Stredoeurópskom strategickom fóre Château Béla

VČERA - 21:22Domáce

Miroslav Lajčák vystúpil v sobotu na 11. ročníku strategického fóra Château Béla ako jeden z hlavných rečníkov v rámci témy nazvanej "Je EÚ pripravená na rozvrátený svet?".

Hasiči ukončili zásah v bytovom dome, jedna osoba je nezvestná

Hasiči ukončili zásah v bytovom dome, jedna osoba je nezvestná

VČERA - 20:27Domáce

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piatok (6.12.) k výbuchu plynu.