• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

KIA ukázala štúdiu novej mestskej šelmy

  • 19:32 07.04.2013
KIA ukázala štúdiu novej mestskej šelmy

Koncept navrhol v dizajnovom centre spoločnosti Kia Motors v Soule dizajnérsky team pod vedením prezidenta a šéfa dizajnu Petra Schreyera.

Nová Kia CUB je kompaktné štvordverové kupé, ktoré sa chce štýlom priblížiť trendu mestských obyvateľov.

Predná maska je štylizovaná tak, aby bola opticky širšia a linka v hornej časti čelného skla nesie identický motív ako modely Optima, Sportage a Cadenza. V prednej mriežke farby karosérie je integrované turbodúchadlo pre prívod vzduchu.

Štúdia CUB je dlhá necelé štyri metre, má protismerne otvárané zadné dvere a interiér je bez tradičného B-stĺpika, čo umožňuje pohodlné nastupovanie na zadné sedadlá.

Na spodnú časť predných dverí dizajnéri umiestnili zaujímavú plutvičku, ktorá okrem estetického dojmu spĺňa aj aerodynamické funkcie.

Svetlomety sú vybavené dvojbodovými LED svetlami, identické s tými, ktoré sa prvýkrát objavili na modeli Quoris.
Blatníky dverí obtekajú veľké 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, aby ešte viac zvýraznili mohutnosť štúdie pri pohľade zboku.

FOTOGALÉRIA: Nová mestská šelma


Aj zadné koncové LED svetlá dotvárajú prémiový pocit exteriéru a linka zadnej časti, odvodená z konceptu Kia Kee, podčiarkuje šírku vozidla.

Štúdia má extrémne hladké tvary s minimálne odstávajúcimi spätnými zrkadlami, ktoré spolu s dotykovými kľučkami dverí sľubujú nízky aerodynamický odpor.

Oči šelmy

So štyrmi samostatnými sedadlami poskytuje interiér príjemnú atmosféru. Kabína je upravená v čiernej koži so žltými farebnými aplikáciami okolo sedadiel, kľučiek dverí a volantu.

Dizajn prístrojovej dosky sa inšpiroval očami šelmy. Jej centrom je minimalisticky ovládaný dotykový senzor.

Pre väčšiu bezpečnosť posádky sú na volante integrované senzory schopné sledovať vodičov pulz a biorytmus, čo by mohlo vodiča napríklad donútiť zastaviť sa na odpočívadle.

Hlavica volantu obsahuje tzv. DIS regulátor (Driving Information System - informačný systém riadenia), pripojený ku kamere, ktorá poskytuje jednoduchšie ovládanie pri jazde. Menu na stredovom displeji môže vodič ovládať aj jednoduchými gestami rukou.

Prepĺňaný motor GDI s priamym vstrekovaním

Štúdiu Kia CUB poháňa nová verzia motora 1,6 l GDI, ktorý sa štandardne montuje aj do GT verzií modelov Kia pro_cee'd a Kia cee´d, predávaných v Európe.

Nový motor je vybavený dvojitým turbodúchadlom, ktoré dodávajú o 51 percent viac energie (204 koní) a o 60 percent väčší krútiaci moment (265 Nm) než bežné 1,6 l motory.

Tento motor umožňuje európskym modelom Kia GT zrýchliť na 100 km za 7,7 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 230 kilometrov za hodinu. Podobne ako GT verzie aj štúdia CUB disponuje šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

V súčasnosti ale nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie o plánoch posunúť koncept Kia CUB do sériovej výroby.

Informovala o tom automobilka KIA.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Škoda Auto opäť odstavuje tisícky áut, medzi nimi aj elektromobily Enyaq

Škoda Auto opäť odstavuje tisícky áut, medzi nimi aj elektromobily Enyaq

17:21 23.01.2022Auto

Ani po dlhej vianočnej odstávke sa situácia vo výrobe v troch českých závodoch firmy Škoda Auto nelepší.

Predaj nových áut v Európskej únii v decembri aj za celý rok 2021 klesol

Predaj nových áut v Európskej únii v decembri aj za celý rok 2021 klesol

10:08 18.01.2022Auto

Globálny nedostatok polovodičov a ďalšie problémy v dodávateľskom reťazci negatívne ovplyvnili dodávky áut na celom svete.

Hybrid vs. klasický automobil: Pre a proti

Hybrid vs. klasický automobil: Pre a proti

20:07 17.01.2022Auto

Žijeme v dobe, kedy spaľovacie motory ustupujú do úzadia a nastáva rozmach automobilov s elektrifikovaným pohonom (hybridy). Ich obstarávacia cena je ale stále pomerne vysoká.

Predaj značky Mercedes-Benz v roku 2021 klesol o 5 %

Predaj značky Mercedes-Benz v roku 2021 klesol o 5 %

14:03 07.01.2022Auto

Automobilka patriaca koncernu Daimler prvýkrát po piatich rokoch stratila korunu najväčšieho prémiového výrobcu, keď ju z hľadiska predaja predbehlo konkurenčné BMW.

Novembrová produkcia áut v Británii bola najslabšia za 37 rokov

Novembrová produkcia áut v Británii bola najslabšia za 37 rokov

12:48 23.12.2021Auto

Produkcia áut v Británii klesla v novembri piaty mesiac po sebe, pričom objem výroby bol za daný mesiac najnižší za posledných 37 rokov.