• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.1.2021Meniny má Dalibor
Bratislava

KIA ukázala štúdiu novej mestskej šelmy

  • 19:32 07.04.2013
KIA ukázala štúdiu novej mestskej šelmy

Koncept navrhol v dizajnovom centre spoločnosti Kia Motors v Soule dizajnérsky team pod vedením prezidenta a šéfa dizajnu Petra Schreyera.

Nová Kia CUB je kompaktné štvordverové kupé, ktoré sa chce štýlom priblížiť trendu mestských obyvateľov.

Predná maska je štylizovaná tak, aby bola opticky širšia a linka v hornej časti čelného skla nesie identický motív ako modely Optima, Sportage a Cadenza. V prednej mriežke farby karosérie je integrované turbodúchadlo pre prívod vzduchu.

Štúdia CUB je dlhá necelé štyri metre, má protismerne otvárané zadné dvere a interiér je bez tradičného B-stĺpika, čo umožňuje pohodlné nastupovanie na zadné sedadlá.

Na spodnú časť predných dverí dizajnéri umiestnili zaujímavú plutvičku, ktorá okrem estetického dojmu spĺňa aj aerodynamické funkcie.

Svetlomety sú vybavené dvojbodovými LED svetlami, identické s tými, ktoré sa prvýkrát objavili na modeli Quoris.
Blatníky dverí obtekajú veľké 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, aby ešte viac zvýraznili mohutnosť štúdie pri pohľade zboku.

FOTOGALÉRIA: Nová mestská šelma


Aj zadné koncové LED svetlá dotvárajú prémiový pocit exteriéru a linka zadnej časti, odvodená z konceptu Kia Kee, podčiarkuje šírku vozidla.

Štúdia má extrémne hladké tvary s minimálne odstávajúcimi spätnými zrkadlami, ktoré spolu s dotykovými kľučkami dverí sľubujú nízky aerodynamický odpor.

Oči šelmy

So štyrmi samostatnými sedadlami poskytuje interiér príjemnú atmosféru. Kabína je upravená v čiernej koži so žltými farebnými aplikáciami okolo sedadiel, kľučiek dverí a volantu.

Dizajn prístrojovej dosky sa inšpiroval očami šelmy. Jej centrom je minimalisticky ovládaný dotykový senzor.

Pre väčšiu bezpečnosť posádky sú na volante integrované senzory schopné sledovať vodičov pulz a biorytmus, čo by mohlo vodiča napríklad donútiť zastaviť sa na odpočívadle.

Hlavica volantu obsahuje tzv. DIS regulátor (Driving Information System - informačný systém riadenia), pripojený ku kamere, ktorá poskytuje jednoduchšie ovládanie pri jazde. Menu na stredovom displeji môže vodič ovládať aj jednoduchými gestami rukou.

Prepĺňaný motor GDI s priamym vstrekovaním

Štúdiu Kia CUB poháňa nová verzia motora 1,6 l GDI, ktorý sa štandardne montuje aj do GT verzií modelov Kia pro_cee'd a Kia cee´d, predávaných v Európe.

Nový motor je vybavený dvojitým turbodúchadlom, ktoré dodávajú o 51 percent viac energie (204 koní) a o 60 percent väčší krútiaci moment (265 Nm) než bežné 1,6 l motory.

Tento motor umožňuje európskym modelom Kia GT zrýchliť na 100 km za 7,7 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 230 kilometrov za hodinu. Podobne ako GT verzie aj štúdia CUB disponuje šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

V súčasnosti ale nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie o plánoch posunúť koncept Kia CUB do sériovej výroby.

Informovala o tom automobilka KIA.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výroba áut na Slovensku vlani medziročne klesla o 11 % na 985.000 vozidiel

Výroba áut na Slovensku vlani medziročne klesla o 11 % na 985.000 vozidiel

12:28 18.01.2021Auto

Za minulý rok bolo v slovenských automobilkách vyrobených približne 985.000 vozidiel, čo je o 11 % menej oproti rekordnému roku 2019.

Tesla začala s dodávkami Modelu Y zo závodu v Šanghaji čínskym zákazníkom

Tesla začala s dodávkami Modelu Y zo závodu v Šanghaji čínskym zákazníkom

11:28 18.01.2021Auto

Americký výrobca elektrických áut Tesla začal s dodávkami svojich športovo-úžitkových vozidiel Model Y vyrábaných v Šanghaji čínskym zákazníkom. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorej to spoločnosť potvrdila.

Hyundai a Apple údajne chcú do marca podpísať dohodu o spolupráci

Hyundai a Apple údajne chcú do marca podpísať dohodu o spolupráci

17:37 10.01.2021Auto

Juhokórejská automobilka Hyundai Motor a americký technologický koncern Apple plánujú do marca tohto roka podpísať dohodu o partnerstve pri vývoji autonómnych elektrických vozidiel.

Dodávky Tesly v roku 2020 lámali rekordy, stanovený cieľ však nedosiahla

Dodávky Tesly v roku 2020 lámali rekordy, stanovený cieľ však nedosiahla

12:03 03.01.2021Auto

Americký výrobca elektromobilov Tesla zvýšil dodávky áut v minulom roku o viac než tretinu a prekonal tak odhady trhov. Vlastný cieľ predaja na rok 2020 sa mu však dosiahnuť nepodarilo.

Nissan obmedzí svoje pôsobenie na európskom trhu, zatvorí závod v Ávile

Nissan obmedzí svoje pôsobenie na európskom trhu, zatvorí závod v Ávile

14:08 01.01.2021Auto

Japonská automobilka Nissan plánuje ďalšie obmedzenie svojho pôsobenia na európskom trhu a presunutie predaja a výroby svojich áut pod kontrolu partnera v aliancii Renault.