Cirkev si v Šaštíne pripomenie búranie kláštorov komunistami

V Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach sa bude v sobotu konať spomienková slávnosť pri príležitosti 63. výročia Akcie Kláštory, keď komunistická štátna moc v noci z 13. na 14. apríla 1950 násilne zlikvidovala kláštory.
Po nej bude pokračovať pietnou spomienkou pri pamätnej tabuli s menami väznených saleziánov a pamätnej tabuli Titusa Zemana v priestoroch kláštora. V rokoch 1950-1989 bolo odsúdených a väznených 45 saleziánov, ktorých mená sú na pamätnej tabuli v Šaštíne.
Historické okolnosti Akcie Kláštory objasní historik Róbert Letz a na záver vystúpia so svojimi svedectvami priami účastníci Akcie K v Šaštíne – saleziáni Štefan Šilhár, Ján Tocký, Ján Malženický.
Saleziánsky dom v Šaštíne bol v noci z 13. na 14. apríla 1950 premenený na centralizačný kláštor pre 262 saleziánov, násilne vyvezených zo všetkých saleziánskych domov na Slovensku. V noci z 24. na 25. apríla 1950 boli saleziáni zo Šaštína vyvezení do centralizačného kláštora v Podolínci.
Rehoľní bratia boli povolaní na nútené práce, mladí klerici nastúpili na stavbu Priehrady mládeže a do Pomocných technických práporov, čím boli oddelení od kňazov. Viacerým klerikom sa podarilo utiecť za kňazstvom do zahraničia, ďalší dokončili štúdiá tajne a boli i tajne
Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Voľby by v júli vyhralo Progresívne Slovensko
Voľby do Národnej rady SR by v júli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 20,7 percenta hlasov.

Tragédia v Demänovskej jaskyni: O život prišla turistka
Oživiť sa ju snažili turisti aj záchranári.

V obci Divina zrazilo auto desaťročné dieťa, zasahuje vrtuľník
Žilinskí hasiči zasahujú vo štvrtok popoludní pri dopravnej nehode v obci Divina v okrese Žilina.

Opozičné strany kritizujú Šutaja Eštoka, podľa nich práci polície nerozumie
Slovenská polícia svojou komunikáciou narušila úspešnú medzinárodnú operáciu, ktorú viedli české bezpečnostné zložky. Namiesto ospravedlnenia sme svedkami výhovoriek.

Šutaj Eštok: Vo veci bombových hrozieb sa informovalo v súlade s pokynmi
Slovenská polícia konala pri informovaní o zadržanom mužovi pre bombové hrozby v súlade s pokynmi vyšetrovateľa. Informovala o potvrdených faktoch.