• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 11.8.2022Meniny má Zuzana
15°Bratislava

Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!

  • 19:50 13.11.2014
  • BRATISLAVA
Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!

Aj keď ste o tom možno netušili, takzvané mužské klimaktérium existuje a nemali by sme ho ignorovať. Každý ľudský organizmus má svoje limity, aj ten mužský.

Podobne ako ženský, i mužský prechod sa prejavuje nielen fyzickými zmenami, ale zaťažuje aj psychiku. K príznakom patrí nižšia sexuálna výkonnosť, nedostatok energie, ale i sklony k depresiám, strata chuti do života, problémy so spánkom, nervozita, náladovosť a podráždenosť. Dámy sa so svojimi problémami posťažujú nad šálkou kávy, no ako sa s tým vyrovnajú muži?

Prejavy takzvanej andropauzy sú individuálne. Niektorí z nich tak môžu trpieť viac, ako ostatní. Na rozdiel od menopauzy, nastupuje postupne, kdežto ženy prekvapí z ničoho nič ako veľký balvan.

Čítajte: Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!

Práve z tohto dôvodu sa o mužskom prechode hovorí málo. Postupne sa vynárajúce problémy sú často pripisované len k prirodzenému procesu starnutia, pritom sa i andropauza zakladá na úbytku hormónov. Určitá tvorba testosterónu a plodnosť je však v tele muža zachovaná do pomerne vysokého veku. Nežnejšie pohlavie o schopnosť počať dieťa prichádzajú menopauzou úplne.

Priberanie a ospalosť

Postupný pokles hormónov začína u mužov už od tridsiatky. Je to však priemerne len jedno percento ročne. Najväčších zmien si preto všimnú medzi 50. a 55. rokom života. Úbytok tohto hormónu totiž ovplyvňuje libido, ochranu kostí, svalovú hmotu na úkor tuku, duševné funkcie a znižuje hladinu energie.

Čítajte: Prečo myslia ženy inak než muži?

Sexuálne problémy a narušená duševná pohoda

Najväčší problém robí mužom sexuálny život. Muži v prechode bojujú s problémami spojenými s poklesom sexuálneho apetítu aj vplyvom psychických výkyvov ako sú náladovosť, podráždenosť a depresívne stavy. Značnej väčšine však robia najväčší problém poruchy erekcie, ktorá je buď pomerne slabá alebo k nej vôbec nedôjde. Dôvodom je rapídny pokles testosterónu a zlá funkcia ciev, nakoľko usadzovanie cholesterolu zhoršuje dostatočné prekrvenie.

Ako zachrániť testosterón? Hýbte sa!

Ženy s problémami v prechode navštívia gynekológa. Muži to majú o niečo ťažšie. S rozmanitými prejavmi môžu zájsť na urológiu, endokrinológiu, k sexuológovi či andrológovi. Hormonálna liečba mužov je riziková, nakoľko existujú obavy z rakoviny prostaty.

Čítajte: 10 dôvodov prečo vás nebaví beh

Podľa odborníkov by si mal muž prežívajúci prechod v prvom rade upraviť životný štýl. Jesť viac zeleniny a nenasýtených tukov, dodržovať pitný režim, prestať fajčiť a pravidelne sa hýbať. Podarí sa mu tak lepšie udržať hladiny hormónov, primeranú váhu, optimálny cholesterol a dostatok aktívnej svalovej hmoty. Podľa britskej štúdie z roku 2009 hladiny testosterónu klesajú so zvyšujúcou sa telesnou hmotnosťou, čo potvrdzuje nutnosť aktívneho života a pohybu aj vo vyššom veku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, lidovky.cz, vitalia.cz Foto: freeimages.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

19:52 08.08.2022Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

7:21 08.08.2022Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

TV program