• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
19°Bratislava

Severná Kórea káže Rusom zavrieť ambasádu, diplomati zostanú

  • 16:04 05.04.2013
  • MOSKVA
Severná Kórea káže Rusom zavrieť ambasádu, diplomati zostanú

Režim v Kórejskej ľudovodemokratickej republike v piatok naznačil Rusku, aby v súvislosti so súčasným pretrvávajúcim napätím na Kórejskom polostrove zvážilo evakuáciu svojho veľvyslanectva v Pchjongjangu.

"Predstaviteľ severokórejského ministerstva zahraničných vecí navrhol, aby ruská strana preskúmala otázku evakuácie zamestnancov z ruskej ambasády," uviedol hovorca diplomatického zastupiteľstva Moskvy v KĽDR.

Ako však dodal, súčasná situácia v Severnej Kórei je podľa neho "absolútne pokojná" a o žiadnej evakuácii preto neuvažujú.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zotrvávanie svojich pracovníkov ambasády v Pchjongjangu zdôvodňuje tým, že chce byť pripravené na ochranu svojich občanov v prípade eskalácie napätia. "Bohužiaľ, situácia (na Kórejskom polostrove) sa nevyvíja tak, ako by sa mala. Bezpečnosť našich občanov je pre nás prioritou," uviedla Moskva.

Nemecko si medzitým v piatok predvolalo severokórejského diplomatického zástupcu v Berlíne a vyjadrilo mu svoje "vážne obavy" v súvislosti so stupňujúcim napätím v KĽDR.

Severná Kórea v reakcii na sprísnenie medzinárodných sankcií a americko-juhokórejské vojenské cvičenie urobila v posledných týždňov viacero vážnych hrozieb, ktoré vyostrili situáciu na Kórejskom polostrove. Vo štvrtok naznačila, že jej útok je už len otázkou krátkeho času a armáda dostala konečný súhlas s útokom na americké ciele.

Minulý týždeň uviedla svoje strategické raketové jednotky a delostrelectvo do bojovej pohotovosti a zamierila ich na americké vojenské základne na Guame, Havaji a na kontinentálnom území USA.

Spojené štáty oznámili, že na ostrov Guam umiestnia protiraketový obranný systém. KĽDR tiež v stredu zakázala Juhokórejčanom vstup do spoločného priemyselného komplexu v meste Kchäsong na severokórejskom území.
Vyzvali aj Londýn

Británia v piatok pripomenula Severnej Kórei, že má povinnosť ochraňovať zahraničné veľvyslanectvá. Uviedla tiež, že zvažuje "nasledujúce kroky" po vyhlásení Pchjongjangu, že zahraniční diplomati by mali zvážiť pre zhoršujúce sa nukleárne napätie svoj odchod. Hovorkyňa britského ministerstva zahraničia vyhlásila, že severokórejské úrady vyzvali Britániu a Rusko, že by mali evakuovať svoje misie z Pchjongjangu.

"Vo výzve sa hovorí, že od 10. apríla severokórejská vláda nebude môcť v prípade konfliktu garantovať bezpečnosť veľvyslanectiev a medzinárodných organizácií v krajine," povedala hovorkyňa a dodala, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) má podľa Viedenskej konvencie povinnosť chrániť diplomatické misie v krajine.

Hovorca diplomatického zastupiteľstva Moskvy v Pchjongjangu uviedol, že súčasná situácia v Severnej Kórei je podľa neho "absolútne pokojná" a o žiadnej evakuácii preto neuvažujú. Nemecko si medzitým v piatok predvolalo severokórejského diplomatického zástupcu v Berlíne a vyjadrilo mu svoje "vážne obavy" v súvislosti so stupňujúcim napätím v KĽDR.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

VČERA - 22:03Zahraničné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov.

Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

VČERA - 22:02Zahraničné

Nemecká vláda v reakcii na nápor nelegálnych migrantov zvažuje zavedenie stálych kontrol na hraniciach s Českom a Poľskom.

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

VČERA - 21:58Zahraničné

Vo veku 98 rokov zomrel v piatok na klinike v Ríme bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano.

Dôchodcovia uviazli na odpočívadle, vodič ich tam nechal aj s autobusom

Dôchodcovia uviazli na odpočívadle, vodič ich tam nechal aj s autobusom

VČERA - 21:01Zahraničné

Na mieste musel zasahovať Červený kríž.

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým bojmi v Náhornom Karabachu

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým bojmi v Náhornom Karabachu

VČERA - 17:33Zahraničné

Európska komisia v piatok oznámila, že zmobilizuje 500.000 eur dodatočnej humanitárnej pomoci na podporu osôb postihnutých eskaláciou nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu.