• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.9.2023Meniny má Móric
23°Bratislava

Mark Knopfler zrušil koncerty v Rusku, dôvodom je vláda

  • 14:25 05.04.2013
  • BRATISLAVA
Mark Knopfler zrušil koncerty v Rusku, dôvodom je vláda

Britský muzikant Mark Knopfler zrušil dva koncerty v Rusku na protest proti raziám tamojších úradov v sídlach mimovládnych organizácií (MVO).

Ruské úrady v marci prehľadali kancelárie desiatok ľudskoprávnych organizácií a MVO vrátane Human Rights Watch, Memorial a Amnesty International.

"Na protest proti zákrokom ruských úradov v inštitúciách ako Amnesty International alebo Human Rights Watch som sa rozhodol zrušiť vystúpenia v Moskve a Petrohrade naplánované na jún," uviedol 63-ročný hudobník v stanovisku, ktoré vo štvrtok zverejnil na svojej oficiálnej webstránke.

"V Rusku som vždy rád vystupoval a mám pre túto krajinu a jej obyvateľov slabosť. Dúfam, že súčasná situácia sa tam čoskoro zmení," dodal rodák z Glasgowa.

V rámci európskeho turné sa začiatkom leta predstaví aj na Slovensku. Knopfler vystúpi v nedeľu 23. júna v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC). Zahrá tiež v Prahe (7. mája), Viedni (20. júna), Budapešti (22. júna) či Salzburgu (24. júna).
Video: Mark Knopfler - Brothers in arms

Hon na čarodejnice

Ruské úrady v rámci novej kampane proti mimovládnym organizáciám prehľadali kancelárie viac než 100 organizácií pôsobiacich v tejto krajine. Rada pre ľudské práva, ktorá pôsobí pri Kremli, oznámila, že v ostatnom čase je zahltená sťažnosťami zo strany MVO na zásahy ruských orgánov.

Znepokojenie nad týmto konaním vyjadrila ministerka zahraničia EÚ Catherine Ashton, podľa ktorej sú razie zamerané proti činnosti MVO v krajine.

Hovorkyňa americkej diplomacie Victoria Nuland uviedla, že kontroly v kanceláriách ruských MVO sú honom na čarodejnice. "Výroky Victorie Nuland, ktorá porovnala rutinné kontroly MVO k honu na čarodejnice, sú cynické a provokatívne," reagoval hovorca ruského ministerstva Alexander Lukaševič. Nuland tiež povedala, že USA budú pokračovať vo financovaní niektorých ruských ľudskoprávnych organizácií, čo považuje Moskva "za priame zasahovanie do jej domácich záležitostí".
Jeden z najlepších gitaristov

Mark Knopfler sa hudbe začal venovať v roku 1970, kedy nahral svoje prvé demo. O sedem rokov neskôr založil spolu s bratom Davidom (rytmický gitarista), Pickom Withersom (bicie nástroje) a Johnom Illsleym (basgitara) slávnu kapelu Dire Straits.

V októbri 1978 skupina debutovala eponymnou nahrávkou, z ktorej len v Európe predala štyri milióny kópií. Nasledovali albumy Communiqué (1979), Making Movies (1980), Love over Gold (1982), ktoré obsahovali také skladby ako Lady Writer, Romeo and Juliet, Tunnel of Love či Private Investigations.

Najúspešnejšou nahrávkou Dire Straits však bol až jej piaty štúdiový album Brothers in Arms (1985), z ktorého sa na celom svete predalo viac ako 30 miliónov kópií. Táto nahrávka je štvrtou najpredávanejšou v britskej histórii, k čomu dopomohli najmä hity ako Money for Nothing, Walk of Life alebo nesmrteľná balada Brothers in Arms.

Po rozpade Dire Straits v 90. rokoch Knopfler odštartoval sólovú kariéru. Od roku 1996 až dodnes vydal osem sólových štúdiových albumov - Golden Heart (1996), Sailing To Philadelphia (2000), The Ragpickers Dream (2002), Shangri-La (2004), All The Road Running (2006), Kill To Get Crimson (2007), Get Lucky (2009) a Privateering (2012).

Britský muzikant býva označovaný ako jeden z najlepších gitaristov všetkých čias. Počas svojej kariéry predal viac ako 120 miliónov albumov, a to či už sólovo alebo s kapelou Dire Straits. Knopfler má vo svojej zbierke PRS for Music Heritage Award, Edison Award, Steiger Award, Juno Award, Brit Awards, Ivor Novello Award a niekoľko cien Grammy.

Video: Dire Straits - Sultans Of Swing
Informácie pochádzajú z agentúry AFP a archívu agentúry SITA.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

DNES - 12:38Kultúra

Na Filmovom chodníku slávy pred Divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave odhalia v piatok podvečer pamätnú dlaždicu s menom najslávnejšieho slovenského filmového režiséra Juraja Jakubiska.

Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej platni

Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej platni

VČERA - 18:26Kultúra

Legendárna kapela Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej dvojplatni.

Anton Baláž, autor sfilmovaného románu Tábor padlých žien, slávi 80. narodeniny

Anton Baláž, autor sfilmovaného románu Tábor padlých žien, slávi 80. narodeniny

6:38 20.09.2023Kultúra

Anton Baláž patrí k najoceňovanejším slovenským prozaikom.

Jubilujúci režisér Klimáček: Najväčšou inšpiráciou mi boli Voskovec a Werich

Jubilujúci režisér Klimáček: Najväčšou inšpiráciou mi boli Voskovec a Werich

6:14 14.09.2023Kultúra

Je jedným zo zakladateľov divadla GUnaGU, ktoré funguje už takmer 40 rokov. Zároveň je uznávaným režisérom, dramatikom, hercom, ale aj spisovateľom.

Významný slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák slávi 80. narodeniny

Významný slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák slávi 80. narodeniny

6:44 13.09.2023Kultúra

Dramatik, prozaik, literárny a divadelný vedec, režisér a pedagóg Karol Horák patrí k významným predstaviteľom slovenskej kultúry.