Dekan rozdelil šiestim ľuďom Katolíckej univerzity 114-tisíc
Šesť pracovníkov Katolíckej univerzity v Ružomberku si v minulom roku medzi sebou rozdelilo presne 114 028 eur. Odmenu im podpísal dekan filozofickej fakulty Marián Kuna, informuje o tom denník Nový Čas. Najnižšia odmena pre dekanovu tajomníčku Máriu Debnárovú bola tesne nad 10-tisíc eur, pričom Ján Hrkút sa tešil z viac ako 30-tisíc eur.
Súvisiace:
Prokuratúra preverí vyšetrovanie na Katolíckej univerzite
Rektor katolíckej univerzity v Ružomberku sa vzdal funkcie
Dekan informácie médií poprel
Z celkovej sumy určenej na odmeny teda putovala takmer polovica šiestim pracovníkom. To, za čo ich dostali, hovorca univerzity odmietol komentovať a nepovažoval za potrebné sa k celej kauze vyjadriť. "Je teraz po sviatkoch, máme stretnutia," povedal Novému Času hovorca František Trstenský.
Dekan Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Marián Kuna pre agentúru SITA povedal, že fakulta zvažuje právne kroky na ochranu svojho mena. "Je poľutovaniahodné, že viaceré médiá zverejnili zavádzajúce informácie o Filozofickej fakulte KU, ktoré porušujú nielen dobré mravy, ale aj platnú legislatívu. Odmeňovanie pracovníkov sa deje v súlade s platnou legislatívou. Podľa zákona sú všetky verejné informácie k dispozícii a osobné informácie nie je možné poskytovať. Ak niekto robí inak, buď úmyselne zavádza alebo je zavedený, respektíve koná v rozpore so zákonom," dodal Kuna.
Na podozrivé okolnosti upozornila aj pracovníčka
Mária Debnárová na otázky, za čo si ako nepedagogická zamestnankyňa vyslúžila viac ako 10-tisíc eur, nereagovala a pred redaktorkou podľa denníka doslova utiekla. Možnosť vyjadriť sa odmietli aj jej ďalší piati kolegovia.
Na pochybné univerzitné šafárenie upozornila okrem bývalého rektora a bývalej zamestnankyne inštitúcie aj súčasná pracovníčka, ktorá zo strachu o stratu práce nechcela byť menovaná a zároveň poukázala na fakt, že univerzita ešte prednedávnom vyhlásila zbierku v slovenských kostoloch. To, že časť z týchto prostriedkov možno skončila vo vreckách šiestich ľudí, ju šokovalo.
"Až na garanta filozofie ide o vedecky a pedagogicky pomerne bezvýznamných ľudí, avšak servilných k dekanovi fakulty. Uvedení vyučujúci nevyučovali doposiaľ v minulom a ani v tomto roku ani minimum hodín výučby týždenne, ktoré sú povinní odučiť ako asistenti, za čo však poberali plat plného úväzku, osobný príplatok a obrovské odmeny za svoju činnosť. Vo vedeckom a pedagogickom svete však toho veľa nedokázali," povedala zamestnankyňa univerzity.
Bývalému rektorovi sa šafárenie nepozdávalo
O rozdávaní univerzitných peňazí vedel svojho času aj bývalý rektor Tadeusz Zasepa, ktorý sa otvoreným listom obrátil na samotného dekana Kunu. Zasepovi neprekážali iba výška všetkých udelených odmien a odmeny šiestim zamestnancom, ale aj pokusy dekana Kunu o udelenie si odmien pre seba. Na rozdiel od podriadených dekana, odmeny pre Kunu by musel schváliť rektor, čo sa nestalo a vyvolalo na univerzite napätú atmosféru.
"Nevytvárajte opäť raz falošnú verejnú mienku zasielaním okružných listov pre malichernosti. Radšej pomôžte rozvoju KU. Toto je moje napomenutie a záverečné odporúčanie do Vášho budúceho pôsobenia na Filozofickej fakulte KU. Prosím, oceňte, že som doteraz nesiahol na Váš osobný plat, i keď by na to bolo veľa dôvodov. Ak však nezačnete rešpektovať štatutára univerzity a neprestanete sa cez zákulisia snažiť riadiť univerzitu, Vaša kariéra neskončí dobre," napísal bývalý rektor Zasepa v apríli dekanovi.
O pár týždňov nato Zasepa odstúpil zo svojej funkcie, pretože univerzita podľa neho nerobila nič s pochybným financovaním pedagogickej fakulty. Kuna je dekanom dodnes.
Vedenie univerzity sa vraj bude zaoberať rozdeľovaním odmien
Vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku sa bude zaoberať mimoriadnymi odmenami pre zamestnancov jej Filozofickej fakulty. "Hoci išlo o odmeny za rok 2013, súčasné vedenie Katolíckej univerzity, ktoré nastúpilo až v júni 2014, sa bude touto záležitosťou zaoberať. Snahou nového vedenia je prijať taký model priznávania odmien, ktorý bude primeraný podaným výkonom a zároveň bude motivačný," uviedlo vedenie Katolíckej univerzity v Ružomberku pre agentúru SITA. Hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová dodala, že vysoké školy sú autonómne, samostatné právne subjekty a preto ministerstvo nemôže riešiť to, čo sa v ich vnútri deje.
Poslanci Hlasu navrhujú za priestupky aj sankciu v podobe obecných služieb
Koaliční poslanci strany Hlas-SD Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Roman Malatinec navrhujú zmeniť zákon o priestupkoch.
MV: Z polície za prvých deväť mesiacov 2024 odišlo 1165 policajtov, prijali 599
Z Policajného zboru (PZ) odišlo od začiatku roka 2024 do konca septembra 1165 policajtov. Do služobného pomeru ich prijali 599.
GP: Čiastkové informácie by mohli zmariť vyšetrovanie atentátu na premiéra
Čiastkové informácie o vyšetrovaní atentátu na premiéra Roberta Fica by mohli zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci, preto bližšie informácie nateraz nie je možné poskytnúť.
Polícia upozorňuje na podvodníkov vydávajúcich sa za deti svojich obetí
Polícia upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia pomocou SMS správ kontaktovať rodičov pod zámienkou, že píše ich dieťa.
Súd s tzv. antirúškarmi z piešťanského supermarketu pokračoval výsluchmi svedkov
Na piešťanskom súde pokračovalo v stredu (9. 10.) hlavné pojednávanie v prípade tzv. antirúškarov výsluchmi dvoch svedkov.