Jadrové zbrane nám pomôžu, Kim chce odstrašiť Američanov
- 13:41 02.04.2013
- WASHINGTON
Americká armáda sa rozhodla poslať svoju bojovú loď k juhozápadnému pobrežiu Kórejského polostrova s cieľom ešte väčšej ochrany juhokórejského územia pred potenciálnym raketovým útokom Severnej Kórey.
Raketový torpédoborec, ktorý je vybavený zbraňovým systémom na obranu proti balistickým raketám stredného doletu, sa mal pôvodne po ukončení manévrov vrátiť na americkú základňu v japonskom prístave.
Pentagon sa však rozhodol pre "rázny krok" v záujme "možnosti väčšej raketovej obrany, ak by to bolo potrebné". USA však v pondelok skonštatovali, že na území komunistickej krajiny nezaznamenali žiadny väčší pohyb vojenského personálu alebo materiálu.
Severná Kórea zase obnoví prevádzku svojho jadrového komplexu v Jongbjone, ktorý oficiálne zatvorili v roku 2007 pod tlakom medzinárodného spoločenstva a výmenou za diplomatické ústupky a humanitárnu pomoc.
Odstavené zariadenia vrátane závodu na obohacovanie uránu prejdú procesom "obmeny" a následne ich opätovne uvedú do prevádzky. S obohacovaním severokórejský režim podľa mnohých zdrojov nikdy neprestal a februárový jadrový test bol v skutočnosti skúškou uránovej bomby.
Jadrové zbrane ako dôkaz zvrchovanosti
Informácia o obnovení činnosti Jongbjonu prichádza v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove.
Podľa severokórejského vodcu Kima Čong-una sú jadrové zbrane "zárukou zvrchovanosti" jeho vlasti a slúžiť majú ako prostriedok na odstrašenie "agresorov".
Pchjongjang v lete 2008 odpálil 18 metrov vysokú chladiacu vežu v Jongbjone ako dôkaz ukončenia jadrových aktivít.
Severná Kórea však nikdy úplne neprestala so snahou vyrobiť jadrové zbrane. Napätie na Kórejskom polostrove je pritom aktuálne veľmi vysoké. Cez víkend Pchjongjang oznámil, že je vo vojnovom stave so svojím južným susedom.
KĽDR tiež varovala, že akákoľvek ďalšia vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne. Severokórejský líder v piatok nariadil pripraviť rakety na útok na územie USA a ich vojenské základne. Išlo o priamu reakciu na prelet dvoch amerických bombardérov schopných niesť jadrový materiál nad územím Južnej Kórey.
Američania vyslali neviditeľné stíhačky
V jej vzdušnom priestore pritom v pondelok lietali aj americké stíhačky F-22 Raptor, ktoré sa považujú za najmodernejšie na svete, a v pondelok poslali Američania k polostrovu aj bojovú loď.
Južná a Severná Kórea sú však technicky vo vojnovom stave od konca kórejskej vojny, ktorá sa skončila v roku 1953 iba prímerím. Napätie na Kórejskom polostrove vyvrcholilo v sobotu, keď Pchjongjang oznámil, že vypovedal dohodu o prímerí so svojím južným susedom. KĽDR tiež varovala, že akákoľvek ďalšia vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne.
SpaceX dosiahla historický úspech, nosič Super Heavy naviedla na pristátie
Ide o veľký úspech spoločnosti SpaceX, ktorá sa snaží postaviť opakovane použiteľnú raketu pre lety na Mesiac a Mars.
Harrisová: Trump nepreukáže transparentnosť, pokiaľ nezverejní zdravotné záznamy
Prezidentská kandidátka demokratov Kamala Harrisová v sobotu uviedla, že pokiaľ jej republikánsky protikandidát Donald Trump nezverejní svoje zdravotné záznamy, prejaví tým nedostatok transparentnosti.
Zomrel bývalý škótsky premier Alex Salmond, mal 69 rokov
Vo veku 69 rokov v sobotu zomrel bývalý škótsky premiér Alex Salmond.
Kremeľ: Výroky Harrisovej o Putinovi odhaľujú pohľad USA na svet
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v sobotu kritizoval demokratickú kandidátku Kamalu Harrisovú za jej nedávny výrok o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Borell nalieha na Izrael, aby dovolil ďalšie fungovanie UNRWA v Palestíne
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v sobotu vyzval Izrael, aby zabezpečil ďalšie fungovanie Úradu OSN pre pomoc palestínskym utečencom.