• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

Jadrové zbrane nám pomôžu, Kim chce odstrašiť Američanov

  • 13:41 02.04.2013
  • WASHINGTON
Jadrové zbrane nám pomôžu, Kim chce odstrašiť Američanov

Americká armáda sa rozhodla poslať svoju bojovú loď k juhozápadnému pobrežiu Kórejského polostrova s cieľom ešte väčšej ochrany juhokórejského územia pred potenciálnym raketovým útokom Severnej Kórey.

Nemenovaný diplomat USA to v pondelok potvrdil agentúre AFP, s tým, že plavidlo s označením USS Fitzgerald je schopné zostreliť letiace rakety zo Severu.

Raketový torpédoborec, ktorý je vybavený zbraňovým systémom na obranu proti balistickým raketám stredného doletu, sa mal pôvodne po ukončení manévrov vrátiť na americkú základňu v japonskom prístave.

Pentagon sa však rozhodol pre "rázny krok" v záujme "možnosti väčšej raketovej obrany, ak by to bolo potrebné". USA však v pondelok skonštatovali, že na území komunistickej krajiny nezaznamenali žiadny väčší pohyb vojenského personálu alebo materiálu.

Severná Kórea zase obnoví prevádzku svojho jadrového komplexu v Jongbjone, ktorý oficiálne zatvorili v roku 2007 pod tlakom medzinárodného spoločenstva a výmenou za diplomatické ústupky a humanitárnu pomoc.

Odstavené zariadenia vrátane závodu na obohacovanie uránu prejdú procesom "obmeny" a následne ich opätovne uvedú do prevádzky. S obohacovaním severokórejský režim podľa mnohých zdrojov nikdy neprestal a februárový jadrový test bol v skutočnosti skúškou uránovej bomby.
Jadrové zbrane ako dôkaz zvrchovanosti

Informácia o obnovení činnosti Jongbjonu prichádza v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove.

Podľa severokórejského vodcu Kima Čong-una sú jadrové zbrane "zárukou zvrchovanosti" jeho vlasti a slúžiť majú ako prostriedok na odstrašenie "agresorov".

Pchjongjang v lete 2008 odpálil 18 metrov vysokú chladiacu vežu v Jongbjone ako dôkaz ukončenia jadrových aktivít.

Severná Kórea však nikdy úplne neprestala so snahou vyrobiť jadrové zbrane. Napätie na Kórejskom polostrove je pritom aktuálne veľmi vysoké. Cez víkend Pchjongjang oznámil, že je vo vojnovom stave so svojím južným susedom.

KĽDR tiež varovala, že akákoľvek ďalšia vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne. Severokórejský líder v piatok nariadil pripraviť rakety na útok na územie USA a ich vojenské základne. Išlo o priamu reakciu na prelet dvoch amerických bombardérov schopných niesť jadrový materiál nad územím Južnej Kórey.
Američania vyslali neviditeľné stíhačky

V jej vzdušnom priestore pritom v pondelok lietali aj americké stíhačky F-22 Raptor, ktoré sa považujú za najmodernejšie na svete, a v pondelok poslali Američania k polostrovu aj bojovú loď.

Južná a Severná Kórea sú však technicky vo vojnovom stave od konca kórejskej vojny, ktorá sa skončila v roku 1953 iba prímerím. Napätie na Kórejskom polostrove vyvrcholilo v sobotu, keď Pchjongjang oznámil, že vypovedal dohodu o prímerí so svojím južným susedom. KĽDR tiež varovala, že akákoľvek ďalšia vojenská provokácia povedie k ozbrojenému konfliktu či jadrovej vojne.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

Vo Francúzsku počet potvrdených prípadov nákazy prekročil milión

DNES - 21:27Zahraničné

Francúzsko v piatok prekonalo hranicu milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

Slovinsko sa vracia k čiastočnému lockdownu, nakazil sa šéf diplomacie Logar

DNES - 21:03Zahraničné

Slovinský minister zahraničných vecí Anze Logar mal po návrate z cesty po pobaltských štátoch pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2.

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

V Česku za piatok dosiaľ pribudlo 8075 nových prípadov nákazy a 44 úmrtí

DNES - 19:39Zahraničné

V Českej republike potvrdili v piatok do 18.00 h 8075 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

Trump: Vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ďalších päť arabských krajín

DNES - 19:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že svoje vzťahy s Izraelom chce znormalizovať ešte minimálne ďalších päť arabských krajín.

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

Maďarsko pošle Česku 150 pľúcnych ventilátorov, oznámil Babiš

DNES - 19:21Zahraničné

Maďarsko pomôže Českej republike v boji proti pandémii koronavírusu a pošle jej 150 pľúcnych ventilátorov.