• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Vnímanie nezávislosti súdov je na Slovensku najhoršie v EÚ

  • 14:54 28.03.2013
  • BRATISLAVA
Vnímanie nezávislosti súdov je na Slovensku najhoršie v EÚ

Slovensko patrí podľa zistení Európskej komisie medzi šesť krajín, ktoré v roku 2012 mali problémy v oblasti súdnictva najmä s dĺžkou súdnych konaní a organizáciou súdnictva.

"Vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých členských krajín. Zaostávame tiež v oblasti dĺžky trvania súdnych konaní, v oblasti využívania moderných IT a komunikačných technológií a vzdelávania sudcov," uviedol vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

V prepočte na obyvateľa máme jeden z najvyšších počtov sudcov (SR je na treťom mieste po Slovinsku a ČR) a paradoxne jeden z najnižších počtov právnikov. Patríme medzi krajiny, ktoré v prepočte na obyvateľa vynakladajú na súdnictvo najmenej finančných prostriedkov.
Problémy v súdnictve má aj Taliansko

Ku všetkým zisteniam dospela Európska komisia, ktorá predstavila nový porovnávací nástroj na podporu účinných súdnych systémov v Európskej únii, a tým aj na podporu hospodárskeho rastu. "Porovnávací prehľaď európskeho súdnictva poskytne objektívne, spoľahlivé a porovnateľné údaje o fungovaní súdnych systémov v 27 členských štátoch EÚ," uviedol Králik.

Zlepšovanie kvality, nezávislosti a efektívnosti súdnych systémov je už súčasťou procesu koordinácie hospodárskej politiky EÚ v rámci európskeho semestra, ktorý má prispieť k položeniu základov na návrat k rastu a vytváraniu pracovných miest. Okrem Slovenska majú problémy v súdnictve podľa EK aj Bulharsko, Taliansko, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko.

Medzi kľúčové zistenia tohto prvého porovnávacieho prehľadu patrí skutočnosť, že dĺžka trvania súdnych konaní sa v rôznych členských štátoch značne líši. Tretina členských štátov má dĺžku konania až dvakrát dlhšiu než zvyšné štáty. Problémy môžu byt zložitejšie tam, kde nízka miera vyriešených prípadov prispieva k nárastu počtu neuzavretých prípadov.
Alternatívne riešenia znižujú zaťaženosť súdov

Monitorovanie a hodnotenie napomáha zrýchliť konania a zvýšiť kvalitu súdnictva. Hoci väčšina členských štátov už komplexný systém sledovania má, niekoľko členských štátov v tomto smere zaostáva. Metódy alternatívneho riešenia sporov, ako napríklad mediácia, znižujú pracovnú záťaž súdov. Preto by sa mali využívať častejšie.

Vnímanie nezávislosti vnútroštátnych súdnych systémov sa tiež značne líši. Napriek tomu, že sa niekoľko členských štátov nachádza medzi prvými desiatimi krajinami sveta z hľadiska vnímania súdnej nezávislosti, v niektorých štátoch vnímajú podniky ako koncoví užívatelia súdneho systému nezávislosť súdov ako nedostatočnú.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice

Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice

DNES - 10:15Domáce

Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete prekračuje únosné hranice. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

COVID-19 môže zhoršiť chronické ochorenia, upozornila handlovská lekárka

COVID-19 môže zhoršiť chronické ochorenia, upozornila handlovská lekárka

DNES - 10:11Domáce

Prekonanie ochorenia COVID-19 môže u pacientov často zhoršiť i ich chronické ochorenia. Špecifickými sú pacienti s cukrovkou, ktorí musia prejsť z tabletiek na liečbu inzulínom.

Zubné ambulancie sú na omikron pripravené, tvrdí komora. Potrebné je objednávanie

Zubné ambulancie sú na omikron pripravené, tvrdí komora. Potrebné je objednávanie

DNES - 10:09Domáce

Slovenská komora zubných lekárov pripomína, že na vyšetrenie sa treba objednať aj v prípade, ak ide o akútny stav.

Korčok: Voči nenávistným prejavom musíme byť ostražití už pri ich zárodku

Korčok: Voči nenávistným prejavom musíme byť ostražití už pri ich zárodku

DNES - 9:46Domáce

Korčok pripomína, že jednou z priorít slovenskej diplomacie je pokračovať v boji proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie a podporovať slobodu náboženského vyznania.

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

DNES - 9:25Domáce

Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd SR.