• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.12.2022Meniny má Oto
Bratislava

Vnímanie nezávislosti súdov je na Slovensku najhoršie v EÚ

  • 14:54 28.03.2013
  • BRATISLAVA
Vnímanie nezávislosti súdov je na Slovensku najhoršie v EÚ

Slovensko patrí podľa zistení Európskej komisie medzi šesť krajín, ktoré v roku 2012 mali problémy v oblasti súdnictva najmä s dĺžkou súdnych konaní a organizáciou súdnictva.

"Vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých členských krajín. Zaostávame tiež v oblasti dĺžky trvania súdnych konaní, v oblasti využívania moderných IT a komunikačných technológií a vzdelávania sudcov," uviedol vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

V prepočte na obyvateľa máme jeden z najvyšších počtov sudcov (SR je na treťom mieste po Slovinsku a ČR) a paradoxne jeden z najnižších počtov právnikov. Patríme medzi krajiny, ktoré v prepočte na obyvateľa vynakladajú na súdnictvo najmenej finančných prostriedkov.
Problémy v súdnictve má aj Taliansko

Ku všetkým zisteniam dospela Európska komisia, ktorá predstavila nový porovnávací nástroj na podporu účinných súdnych systémov v Európskej únii, a tým aj na podporu hospodárskeho rastu. "Porovnávací prehľaď európskeho súdnictva poskytne objektívne, spoľahlivé a porovnateľné údaje o fungovaní súdnych systémov v 27 členských štátoch EÚ," uviedol Králik.

Zlepšovanie kvality, nezávislosti a efektívnosti súdnych systémov je už súčasťou procesu koordinácie hospodárskej politiky EÚ v rámci európskeho semestra, ktorý má prispieť k položeniu základov na návrat k rastu a vytváraniu pracovných miest. Okrem Slovenska majú problémy v súdnictve podľa EK aj Bulharsko, Taliansko, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko.

Medzi kľúčové zistenia tohto prvého porovnávacieho prehľadu patrí skutočnosť, že dĺžka trvania súdnych konaní sa v rôznych členských štátoch značne líši. Tretina členských štátov má dĺžku konania až dvakrát dlhšiu než zvyšné štáty. Problémy môžu byt zložitejšie tam, kde nízka miera vyriešených prípadov prispieva k nárastu počtu neuzavretých prípadov.
Alternatívne riešenia znižujú zaťaženosť súdov

Monitorovanie a hodnotenie napomáha zrýchliť konania a zvýšiť kvalitu súdnictva. Hoci väčšina členských štátov už komplexný systém sledovania má, niekoľko členských štátov v tomto smere zaostáva. Metódy alternatívneho riešenia sporov, ako napríklad mediácia, znižujú pracovnú záťaž súdov. Preto by sa mali využívať častejšie.

Vnímanie nezávislosti vnútroštátnych súdnych systémov sa tiež značne líši. Napriek tomu, že sa niekoľko členských štátov nachádza medzi prvými desiatimi krajinami sveta z hľadiska vnímania súdnej nezávislosti, v niektorých štátoch vnímajú podniky ako koncoví užívatelia súdneho systému nezávislosť súdov ako nedostatočnú.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rakovina prostaty postihuje až 60 percent mužov nad 65 rokov. Nepodceňujte prevenciu

Rakovina prostaty postihuje až 60 percent mužov nad 65 rokov. Nepodceňujte prevenciu

DNES - 9:17Domáce

Rakovina prostaty postihuje až 60 percent mužov nad 65 rokov.

V Strečne sa zrazil kamión s osobným autom. Týmto smerom neprejdete

V Strečne sa zrazil kamión s osobným autom. Týmto smerom neprejdete

DNES - 9:02Domáce

Na ceste I/18 pod hradom Strečno v smere do Žiliny sa zrazil kamión s osobným autom.

Muž hodil po sestre mikrovlnku, vyhrážal sa jej smrťou

Muž hodil po sestre mikrovlnku, vyhrážal sa jej smrťou

DNES - 8:50Domáce

Policajti z Nemšovej obvinili 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania.

Dopravná nehoda na D1. Zrazili sa štyri autá

Dopravná nehoda na D1. Zrazili sa štyri autá

DNES - 8:07Domáce

Na D1 na vjazde do Bratislavy smerom zo Senca sa v pondelok ráno v ľavom pruhu zrazili štyri autá.

SHMÚ varuje pred smogom. Upozornenie platí pre túto oblasť

SHMÚ varuje pred smogom. Upozornenie platí pre túto oblasť

DNES - 7:26Domáce

V Jelšave a okolí platí upozornenie na vznik smogovej situácie pre častice PM10.