• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 28.9.2023Meniny má Václav
18°Bratislava

Na indonézskom ostrove Lombok popísali nový druh sovy

  • 20:56 14.02.2013
  • BRATISLAVA
Na indonézskom ostrove Lombok popísali nový druh sovy

Tím ornitológa Georgea Sangstera zo Štokholmskej univerzity popísal nový druh sovy, ktorý sa vyskytuje iba na indonézskom ostrove Lombok.

Sovu, ktorá dostala vedecké pomenovanie Otus jolandae, pritom objavili už v roku 2003 nezávisle od seba dva vedecké tímy. Ide o vôbec prvý známy endemický druh vtáka z ostrova Lombok.

"Tento druh sme s kolegami objavili 3. septembra 2003, pričom Ben King z Amerického prírodovedného múzea v New Yorku ho objavil nezávisle od nás 7. septembra v inej lokalite. My sme prišli na Lombok pôvodne získať nahrávky miestnych lelkov. No hneď počas prvej noci sme počuli nejakú sovu, ktorú sme nepoznali," uviedol Sangster.

Ten si však najprv nebol istý, či nejde o nejaký už popísaný druh z Jávy alebo Bali, ktorý však zatiaľ vedci na Lomboku nezaznamenali.

"Keď sme ich po prvý raz počuli, boli veľmi hlučné. Pretože sme si neboli istí, o aký druh ide, tak sme ich nahrali a následne sme tieto nahrávky v lese pustili. Sovy sú teritoriálne, takže ak im v ich teritóriu pustíte ich vlastné zvuky, tak väčšinu idú za zdrojom týchto zvukov. To sa stalo aj vtedy a vďaka tomu sme ich mohli pozorovať," vysvetlil Sangster, ktorému táto sova najprv pripomínala zástupcov druhu Otus magicus.

Tie sa taktiež na Lomboku vyskytujú, no volania týchto dvoch druhov sú veľmi odlišné.

Z tohto dôvodu sa Sangster začal domnievať, že môže ísť o nový druh. Následne preto začal porovnávať rozdiely v operení, zvukoch ako aj DNA, aby určil, aké druhy rodu Otus sa na Lomboku a priľahlých ostrovoch vyskytujú. Nakoniec nový druh formálne opísal, pričom predpokladá, že v Indonézii žijú aj ďalšie dosiaľ pre vedcov neznáme druhy sov.

"V odbornej literatúre už bolo ohlásených viacero objavov z Indonézie, ktoré teraz čakajú na popísanie. Navyše Lombok bol dlho ornitológmi prehliadaný, pretože si všetci mysleli, že na ňom nežijú žiadne endemické druhy. Náš objav ukazuje, že aj po 150 rokoch výskumu nepoznáme všetky vtáky žijúce v indo-malajskom regióne," dodal Sangster, ktorý popis nového druhu zverejnil v časopise PLoS One.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

20:33 30.08.2023Veda

Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

11:25 30.08.2023Veda

Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

20:17 17.07.2023Veda

Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.