Plzeň senzačne zdolala Neapol, Liverpool prehral

• 23:42 14.02.2013
  • PETROHRAD

V Petrohrade napadli britských fanúšikov

Priaznivcov klubu najvyššej anglickej futbalovej súťaže FC Liverpool v stredu deň pred prvým stretnutím šesťnásťfinále Európskej ligy UEFA 2012/2013 na pôde ruského Zenitu Petrohrad fyzicky napadla skupina prívržencov domáceho tímu.

Miestna televízna stanica Peter TV informovala, že skupina približne štyridsiatich výtržníkov si na anglických fanúšikov počkala pri východe z baru a nahnala ich nazad. Na ochranu siedmich prívržencov "The Reds" použila bezpečnostná služba pohostinstva bejzbalové pálky. Žiadny z fanúšikov neutrpel vážnejšie zranenie. Všetko dôležité zo slovenského pohľadu na udialo už vo várke podvečerných deviatich prvých zápasov šestnásťfinále futbalovej Európskej ligy UEFA 2012/2013.

Zostávajúcich sedem duelov sa začalo o 21.05 h. Odvety sú na programe vo štvrtok 21. februára.

Brankár Matúš Kozáčik, obranca Marián Čišovský a útočník Marek Bakoš priamo na trávniku a zranený zakončovateľ Michal Ďuriš na diaľku sa radujú z nečakaného víťazstva Viktorie Plzeň 3:0 (1:0) na trávniku favorizovaného talianskeho klubu SSC Neapol.

Kozáčik a Čišovský odohrali celé stretnutie, Bakoš bol v akcii do 59. min. Skóre otvoril Vladimír Darida, po zmene strán sa k nemu pridali František Rajtoral a striedajúci Stanislav Tecl. Ofenzívny stredopoliar domácich Marek Hamšík nastúpil až na druhý polčas.

"Budem ešte radšej, ak by fanúšikovia kričali moje meno spolu s ´ďakujeme´ aj po odvete. Vtedy by som si ho vypočul s naozaj veľkou radosťou. Zavládla spokojnosť, eufória určite nie. Zatiaľ sme nič nedokázali. Vieme, že budúci štvrtok nás čaká veľmi ťažký krok," povedal tréner Plzne Pavel Vrba pre iDnes.cz.

K výkonu Kozáčika medzi troma žrďami uviedol: "Matúš už na jeseň v bránke kraľoval a stále si drží fantastickú formu, hoci mal v decembri zdravotné problémy a musel sa podrobiť ľahšej operácii."

Po prvej konfrontácii dvoch obrancov slovenskej futbalovej reprezentácie môže byť Tomáš Hubočan spokojnejší ako Martin Škrtel.

Ruský klub Zenit Petrohrad totiž zvíťazil na svojom trávniku nad anglickým tímom FC Liverpool 2:0 (0:0) a utvoril si tým solídnu pozíciu pred pokračovaním na Anfield Road.

Obaja Slováci videli žltú kartu - Škrtel v 17. min, Hubočan v 59. min. Zhodne odohrali celý duel.

"Myslím si, že sme si počínali solídne, vpredu sme hrozili a do prestávky sme mohli viesť. Namiesto toho sme však dostali v druhom polčase dva lacné góly a prehrali sme zápas, ktorý sa mal skončiť našim úspechom," povzdychol si kouč Liverpoolu Brendan Rodgers.

Vonku sa viac darilo inému anglickému klubu FC Chelsea. Prvý obhajca triumfu v Lige majstrov, ktorý neprešiel skupinovou fázou nasledujúceho ročníka, po "poklese" do druhej najvýznamnejšej pohárovej súťaže na starom kontinente zvíťazil v Prahe nad Spartou 1:0 zásluhou brazílskeho ofenzívneho stredopoliara Oscara, ktorý osem minút pred koncom ťažil z výzvy od Edena Hazarda. Domáci Peter Grajciar ani kmeňový hráč hostí Milan Lalkovič neboli na zápasovej súpiske.

Turecký tím Fenerbahce Istanbul bol už od 4. min bez vylúčeného Raula Meirelesa a vzhľadom na túto limitujúcu okolnosť je remíza 0:0 v Grodne proti bieloruskému BATE Borisov cenná. Krídelník hostí Miroslav Stoch sedel na lavičke.

Ruské mužstvo Anži Machačkala pripomenulo "detašovane" v Moskve svoje veľké ambície prostredníctvom úspechu 3:1 proti nemeckému Hannoveru 96. Z favoritov splnil úlohu holandský veľkoklub Ajax Amsterdam, poradil si s rumunskou Steauou Bukurešť 2:0.

Značným prekvapením je domáca prehra nemeckého Bayeru Leverkusen 0:1 s portugalskou Benficou Lisabon, nečakala sa ani "trojka" v bránke gréckeho Olympiakosu Pireus na ihrisku španielskeho UD Levante. Ukrajinské Dynamo Kyjev remizovalo s francúzskym tímom Girondins Bordeaux 1:1.

Najvýraznejším šokom z večerného programu je domáca prehra obhajcu trofeje Atlética Madrid 0:2 s ruským Rubinom Kazaň, ktorý neinkasoval ani v 45-minútovom oslabení. Inter Miláno ako jeden z papierovo hlavných uchádzačov o celkový triumf zdolal na San Sire rumunský CFR Kluž 2:0.

V šlágri šestnásťfinále sa Gareth Bale gólmi v záveroch polčasov postaral o víťazstvo Tottenhamu Hotspur 2:1 nad francúzskym Olympique Lyon. Švajčiarsky FC Bazilej si poradil 2:0 s ukrajinským Dniprom Dnepropetrovsk. Nerozhodné výsledky sa zrodili v zápasoch Borussia Mönchengladbach - Lazio Rím (3:3), Newcastle United - Metalist Charkov (0:0) a VfB Stuttgart - KRC Genk (1:1).

Výsledky:
Sparta Praha (ČR) - FC Chelsea (Angl.) 0:1 (0:0)
Gól: 82. Oscar, rozhodoval: Orstao (Tal.)
Peter Grajciar (Sparta) a Milan Lalkovič (Chelsea) nefigurovali na zápasovej súpiske

UD Levante (Šp.) - Olympiakos Pireus (Gréc.) 3:0 (2:0)
Góly: 10. P. Ríos, 40. Barkero (z pok. kopu), 56. O. Martins, ČK: 29. Abdoun (Olympiakos), rozhodoval: Gräfe (Nem.)

SSC Neapol (Tal.) - Viktoria Plzeň (ČR) 0:3 (0:1)
Góly: 28. Darida, 79. Rajtoral, 90. Tecl, rozhodoval: Van Boekel (Hol.)
Marek Hamšík hral od 46. min - brankár Matúš Kozáčik odchytal celé stretnutie, Marián Čišovský absolvoval celý duel, Marek Bakoš hral do 59. min. Michal Ďuriš chýbal pre zranenie

Dynamo Kyjev (Ukr.) - Girondins Bordeaux (Fr.) 1:1 (1:1)
Góly: 20. Haruna - 23. Obraniak, rozhodoval: Tudor (Rum.)

Bayer Leverkusen (Nem.) - Benfica Lisabon (Portug.) 0:1 (0:0)
Gól: 61. Óscar Cardozo, rozhodoval: Mateu Lahoz (Šp.)

BATE Borisov (Biel.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 0:0
ČK: 4. Raul Meireles (Fenerbahce), rozhodoval: Kelly (Ír.)
Miroslav Stoch (Fenerbahce) sedel na lavičke náhradníkov

Ajax Amsterdam (Hol.) - Steaua Bukurešť (Rum.) 2:0 (1:0)
Góly: 28. Alderweireld, 48. Van Rhijn, ČK: 90. Pintilii (Steaua), rozhodoval: Todorov (Bul.)

Zenit Petrohrad (Rus.) - FC Liverpool (Angl.) 2:0 (0:0)
Góly: 69. Hulk, 72. Semak, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)
Tomáš Hubočan odohral celé stretnutie a v 59. min dostal žltú kartu - Martin Škrtel absolvoval celý zápas a v 17. min videl ŽK.

Anži Machačkala (Rus.) - Hannover 96 (Nem.) 3:1 (1:1)
Góly: 34. Eto'o, 48. Ahmedov, 64. Boussoufa - 22. Huszti, rozhodoval: Strahonja (Chor.)

FC Bazilej (Švaj.) - Dnipro Dnepropetrovsk (Ukr.) 2:0 (1:0)
Góly: 23. Stocker, 67. M. Streller, rozhodoval: Moen (Nór.)

Inter Miláno (Tal.) - CFR Kluž (Rum.) 2:0 (1:0)
Góly: 20. a 87. Palacio, rozhodoval: Kukulakis (Gréc.)

Newcastle United (Angl.) - Metalist Charkov (Ukr.) 0:0
Rozhodoval: Hagen (Nór.)

VfB Stuttgart (Nem.) - KRC Genk (Belg.) 1:1 (1:0)
Góly: 42. Gentner - 90.+ Plet, rozhodoval: De Sousa (Portug.)

Atlético Madrid (Šp.) - Rubin Kazaň (Rus.) 0:2 (0:1)
Góly: 6. Gökdeniz Karadeniz, 90.+ Orbaiz, ČK: 45. Šaronov (Kazaň), rozhodoval: Vad (Maď.)

Borussia Mönchengladbach (Nem.) - Lazio Rím (Tal.) 3:3 (1:0)
Góly: 17. Stranzl (z 11 m), 84. Marx (z 11 m)), 88. Arango - 64. a 90.+ L. Kozák, 57. Floccari, ČK: 69. André Dias (Lazio), rozhodoval: Karasev (Rus.)

Tottenham Hotspur (Angl.) - Olympique Lyon (Fr.) 2:1 (1:0)
Góly: 45. a 90.+ G. Bale - 55. Umtiti, rozhodoval: Proenca (Portug.)