• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
Bratislava

Petrovany odmietli španielskeho investora, prišli o prácu

  • 15:32 19.08.2014
  • PETROVANY
Petrovany odmietli španielskeho investora, prišli o prácu

Poslanci obecného zastupiteľstva v Petrovanoch v okrese Prešov odmietli predaj päťhektárového pozemku v priemyselnej zóne Hora španielskej spoločnosti Funderia Condals S.A. Firma tam chcela postaviť zlievareň za 20 miliónov eur a vytvoriť 300 nových pracovných miest. Poslanci sa tak rozhodli napriek tomu, že zámer predaja pozemkov už raz schválili. Nakoniec podľahli tlaku časti verejnosti, ktorá bola proti investičnému zámeru a nepočkali ani na výsledok posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA).

Starosta obce Ján Lenko pre agentúru SITA uviedol, že hlasovanie poslancov ho prekvapilo, ale podľa jeho slov, "každý hlasoval na základe svojho vedomia a svedomia". Na zastupiteľstve sa zúčastnilo asi 40 ľudí z občianskej iniciatívy proti zlievarni, čo mohlo ovplyvniť rozhodovanie poslancov.

Proti hlasovalo päť poslancov

Lenko potvrdil, že uznesenie zo zastupiteľstva podpíše, lebo nemá dôvod ho spochybniť. Proti predaju pozemkov pre spoločnosť Funderia Condals hlasovalo päť poslancov, jeden sa hlasovania zdržal. Starosta uviedol, že obec tak príde o príjmy z daní a pracovné miesta.

Pozemky však môže predať inému investorovi a po dostavbe diaľničného privádzača na Košice sa môžu stať ešte lukratívnejšími.

Rozhodnutie zastupiteľstva v Petrovanoch bolo prekvapením hlavne z toho dôvodu, že väčšina občanov obce sa v júlovom prieskume verejnej mienky k plánovanej výstavbe zlievarne vyjadrila kladne. V Petrovanoch žije zhruba 1 850 obyvateľov.

Petíciu podpísali stovky ľudí

Poslanci a dobrovoľníci s touto otázkou oslovili 942 dospelých obyvateľov obce, z prieskumu vyšlo, že za zlievareň je 600 občanov, proti výstavbe sa vyjadrilo 288 ľudí a 54 obyvateľov nevedelo zaujať jednoznačný postoj. Prieskum urobili na základe dohody s investorom po jeho verejnej prezentácii projektu v obci.

Verejnému zhromaždeniu predchádzala petícia proti zlievarni, pod ktorú sa podpísalo 520 ľudí, no nie všetci boli z Petrovian. Starosta potvrdil, že obec už oznámila španielskemu investorovi, že mu pozemky nepredá. Lenko uviedol, že nemá žiadnu odozvu, kde investor svoju investíciu plánuje presadiť.

Spoločnosť Funderia Condals S.A pôvodne mala záujem postaviť zlievareň v priemyselnom parku IPZ Záborské, neďaleko Prešova. Priemyselný park vlastní mesto Prešov a obidve strany sa aj dohodli na podmienkach odkúpenia pozemkov a podpísali aj memorandum o spolupráci.

Španieli však od svojho zámeru v júni odstúpili, čomu predchádzal silný odpor časti verejnosti a petícia občanov z Prešova a okolitých obcí Záborské a Dulová Ves s 2 300 podpismi. Zástupcovia španielskeho investora svoju investíciu predstavili ako modernú fabriku, ktorá by nezaťažila životné prostredie a prácu v nej malo postupne nájsť od 70 do 300 ľudí.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil

VČERA - 16:29Ekonomické

Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur

VČERA - 16:28Ekonomické

Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál

VČERA - 15:31Ekonomické

Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív

VČERA - 15:10Ekonomické

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

VČERA - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.