• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.1.2020Meniny má Tamara
-1°Bratislava

V Sýrii pripravujú boj o letiská pri Halabe

  • 16:40 15.02.2013
  • BEJRÚT
V Sýrii pripravujú boj o letiská pri Halabe

Sýrski povstalci a vládna armáda sa pripravujú na kľúčový boj o kontrolu strategických letísk pri meste Halab na severe krajiny.

Ako v piatok informovala Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv, sporadické ozbrojené strety už prebiehajú v okolí halabského medzinárodného letiska, pri leteckej základni an-Najrab ako aj pri neďalekom vojenskom komplexe.

Vládne jednotky chcú opäť získať kontrolu nad vojenským letiskom, ktoré povstalci obsadili túto stredu. Medzinárodné letisko je v rukách vládnych síl a armáda ho teraz využíva aj na vojenské účely.

Sýrski povstalci zaznamenali v poslednej dobe viacero úspechov. Vo štvrtok obsadili dôležité východné mesto aš-Šaddáda v oblasti bohatej na ropu. Mesto získali pod kontrolu po troch dňoch ťažkých bojov, pri ktorých zahynulo asi 100 sýrskych vojakov a 30 bojovníkov povstaleckej skupiny Front pre podporu sýrskeho ľudu (an-Nusra).

Povstalci sa tak nachádzajú už len asi 45 kilometrov od hlavného mesta kurdskej provincie al-Hasaka. Vojenské letisko pri Halabe obsadili povstalecké sily v stredu. V bojoch zahynulo najmenej 150 ľudí na oboch stranách.

Povstalci na severe zamerali svoju pozornosť v posledných týždňoch na získanie vojenských letísk a základní. Sú veľmi dôležité, keďže sa tam nachádza strelivo a zásoby a ich obsadením vyradia z prevádzky vojenské lietadlá, ktoré režim používa na bombardovanie svojich odporcov.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež vyzval katolíkov, aby holokaustu povedali

Pápež vyzval katolíkov, aby holokaustu povedali "nikdy viac"

DNES - 16:32Zahraničné

Papež František vyzval 1,3 miliardy katolíkov na celom svete, aby si modlitbou pripomenuli pondelňajšie 75. výročie oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime.

Kvôli koronavírusu skončil v starostlivosti lekárov prvý Čech

Kvôli koronavírusu skončil v starostlivosti lekárov prvý Čech

DNES - 11:50Zahraničné

Kvôli koronavírusu skončil v starostlivosti lekárov prvý Čech, je hospitalizovaný v nemocnici vo vietnamskom Danangu.

Čína posilnila opatrenia proti šíreniu vírusu, evakuáciu ohlásili aj USA

Čína posilnila opatrenia proti šíreniu vírusu, evakuáciu ohlásili aj USA

DNES - 6:46Zahraničné

Čína v nedeľu rozšírila radikálne cestovné obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie nového vírusu, ktorý si v krajine vyžiadal 56 životov a nakazil ďalších takmer 2000 ľudí.

Počet obetí koronavírusu stúpol na 56, prvé úmrtie hlásili v Šanghaji

Počet obetí koronavírusu stúpol na 56, prvé úmrtie hlásili v Šanghaji

DNES - 3:21Zahraničné

Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS, ktorý sa šíri v Číne a dostal sa aj do iných krajín, si vyžiadal úmrtie jedného človeka v Šanghaji.

Upratovačka dostala 15 rokov za krádež kráľových hodiniek

Upratovačka dostala 15 rokov za krádež kráľových hodiniek

VČERA - 17:23Zahraničné

Na 15 rokov väzenia odsúdili upratovačku, ktorá marockému kráľovi Muhammadovi VI. odcudzila desiatky luxusných hodiniek.