• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.1.2023Meniny má Emil
Bratislava

Pozor na kliešte v prírode, poškodiť môžu mozog aj srdce

  • 7:40 02.08.2014
  • BRATISLAVA
Pozor na kliešte v prírode, poškodiť môžu mozog aj srdce

Po návrate z prírody je v letných mesiacoch vhodné skontrolovať si povrch tela. Ak kliešťa nájdeme, treba ho odstrániť celého, najlepšie pomocou pinzety.

Choroby spojené s uštipnutím kliešťa môžu ľuďom spôsobiť poškodenie mozgu, srdca aj kĺbov.

Najčastejšími chorobami spojenými s uštipnutím kliešťa sú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) o tom informuje verejnosť na letákoch, ktoré majú pomôcť pri prevencii týchto chorôb.

Poškodiť sa môžu srdce aj nervy

Lymská borelióza sa prejavuje predovšetkým veľkou červenkastou škvrnou, ktorá vznikne okolo miesta uštipnutia kliešťom. Takisto ju sprevádzajú príznaky podobné chrípke ako horúčky, únava alebo bolesti hlavy. Pokiaľ sa tieto príznaky objavia do 30 dní po uštipnutí kliešťom, treba vyhľadať lekára. Pri neliečení ochorenia môže dôjsť k poškodeniu srdca, kĺbov a nervového systému.

Medzi príznaky kliešťovej encefalitídy patrí popri horúčke a únave aj bolesť svalov a žalúdočná nevoľnosť. Príznaky sa môžu objaviť do štyroch týždňov od uštipnutia. V prípade neliečenia tohto ochorenia hrozí postihnutému zápal mozgových blán a poškodenie nervového systému.

Pomôcť môže správne oblečenie

Kliešte sú parazitické organizmy ktoré dorastajú do dvoch až 10 milimetrov. Dospelý kliešť môže mať rôzne farby tela od červenej cez tmavohnedú až po čiernu. Kliešte žijú prevažne v listnatých lesoch, vo vysokej tráve a krovinách.

Úrad verejného zdravotníctva preto odporúča obliekať si na výlety do prírody v letných mesiacoch dlhé nohavice a tričká alebo košele s dlhým rukávom. Pomôcť môžu aj repelenty proti hmyzu. Po návrate domov si treba skontrolovať povrch tela, hlavne hlavu, krk, podpazušie, slabiny a nohy. Rodičia by mali skontrolovať aj svoje deti. U detí sa kliešte často nachádzajú na hlave a za ušami.

Ako postupovať, keď máme kliešťa?

Ak kliešťa nájdeme, treba ho čo najrýchlejšie odstrániť. Najvhodnejšie je použiť pinzetu a vytiahnuť kliešťa pomalým pohybom bez točenia. Dôležité je vytiahnuť ho celého, aj s hlavou. Úrad verejného zdravotníctva neodporúča na miesto prisatého kliešťa nanášať olejové prípravky, keďže by to mohlo spôsobiť vyprázdnenie čriev kliešťa do rany a zvýšiť tak riziko infekcie.

Súvisiace:

Video: Ako vybrať kliešťa

Po odstránení kliešťa je potrebné miesto prisatia vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry. Ak sa rana do niekoľkých dní nezacelí, treba vyhľadať lekára. Ak na výlety do prírody berieme aj domáce zvieratá, napríklad psy, je nutné po návrate prezrieť aj ich. Uštipnutie kliešťom totiž spôsobuje zdravotné problémy aj zvieratám.

Informačné letáky Úradu verejného zdravotníctva možno nájsť na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. V elektronickej podobe je leták dostupný aj na stránke Klubu slovenských turistov Kst.sk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

Bojuje vaše dieťa so separačnou úzkosťou? Takto to odhalíte

VČERA - 21:05Zdravie

Väčšina detí cíti smútok, keď rodičia odchádzajú do práce či kdekoľvek bez nich. Ako odlíšiť klasický smútok od separačnej úzkosti?

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

VČERA - 10:00Zdravie

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

Naozaj je potrebný krém s SPF každý deň? Toto hovoria odborníci na pleť

20:28 29.01.2023Zdravie

Je potrebné sa natierať opaľovacím krémom každý deň a môže to spôsobiť nedostatok vitamínu D? Tu sú odpovede.

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

Ako dlho trvá chudnutie? Toto je ten správny postup pri strate hmotnosti

9:37 29.01.2023Zdravie

Pred akoukoľvek snahou schudnúť by ste mali najprv vedieť, ako chudnúť zdravo.

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

Tieto symptómy sa u žien prejavujú mesiac pred infarktom

7:48 29.01.2023Zdravie

Takmer 40 % žien trpí prekvapivými symptómami, a to už niekoľko týždňov pred infarktom.