• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Tabaková firma má vdove po fajčiarovi vyplatiť vyše 23 miliárd dolárov

  • 8:00 21.07.2014
  • MIAMI
Tabaková firma má vdove po fajčiarovi vyplatiť vyše 23 miliárd dolárov

Podľa verdiktu druhá najväčšia americká tabaková spoločnosť úmyselne zatajovala zdravotné riziká svojich produktov.

Americký tabakový koncern R. J. Reynolds musí zaplatiť vdove po tuhom fajčiarovi vyše 23 miliárd USD (17 miliárd eur). Informoval o tom internetový portál nemeckého týždenníka Spiegel.

R. J. Reynolds Tobacco Company je druhý najväčší producent tabakových výrobkov v USA. Spoločnosť sídli v meste Winston Salem v štáte Severná Karolína a vyrába známe značky cigariet, ako sú Camel, Pall Mall alebo Natural American Spirit. Ročné tržby koncernu dosahujú miliardy dolárov. Teraz bude musieť časť z nich zaplatiť vdove z Pensacola.

Floridský súd odsúdil koncern k náhrade škody vo výške 23,6 miliardy USD. Ide o jednu z najväčších náhrad škôd v prípade žaloby jednotlivca v dejinách štátu Severná Karolína. Proces trval približne štyri týždne a viceprezident koncernu J. Jeffery Raborn povedal pre New York Times, že koncern sa proti rozsudku odvolá.

Cynthia Robinsonová zažalovala tabakový koncern v roku 2006. Jej muž zomrel v roku 1996 vo veku 36 rokov na rakovinu pľúc. Viac než 20 rokov denne fajčil až tri škatuľky cigariet. Robinsonová obvinila spoločnosť R. J. Reynolds, že zatajovala nebezpečenstvá fajčenia a návykovosť svojich produktov.

Keď Robinsonová počula rozsudok, najprv si myslela, že ide o milióny, ako povedala pre New York Times, pričom už táto suma v nej vzbudila nadšenie. Potom ju jej právnik informoval o tom, že ide o miliardy. "Bolo to jednoducho neuveriteľné."

Podľa New York Times má Robinsonová so svojím zomrelým mužom dve deti vo veku 23 a 29 rokov. Robinsonovej manželstvo trvalo šesť rokov. Jej manžel začal fajčiť už v trinástich. "Fajčil naozaj veľa,"uviedla Robinsonová. Dodala, že často si zapaľoval jednu cigaretu od druhej.

Súd dal vdove za pravdu. Koncern R. J. Reynolds úmyselne tajil zdravotné riziká svojich výrobkov. Spoločnosť nedala zreteľne najavo, že nikotín vyvoláva závislosť a že cigarety obsahujú jedovaté látky. Podľa Christophera Chestnuta, jedného z Robinsonovej právnikov, najviac presvedčil porotcov filmový materiál z roku 1994. Vedenie tabakového priemyslu vo filme presviedča, že fajčenie nespôsobuje rakovinu ani nie je návykové. Naopak, 60 rokov staré interné dokumenty dokazujú, že v koncerne R. J. Reynolds vedeli, že opak je pravdou.

"Dúfame, že rozsudok spôsobí, aby R. J. Reynolds a ďalšie tabakové koncerny prestali ohrozovať zdravie nevinných ľudí," uviedol Willie Gary, ďalší právnik vdovy.

"Výška priznanej náhrady škody je neuveriteľne prehnaná," povedal pre New York Times viceprezident koncernu Raborn. Dodal, že rozsudok je absolútne neprimeraný a nie je v súlade s predloženými dôkazmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

VČERA - 6:47Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.