Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas 855 ľudí

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica.
Zákon o štátnom občianstve pripravil za štyri roky (od 17.7.2010 do 14.7.2014) o slovenský pas 855 ľudí, z toho 482 mužov a 373 žien. Najviac z nich (325) stratilo slovenské občianstvo pre prijatie českého. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra SR.
O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (171), rakúske (119), britské (74), maďarské (55), americké (20), belgické (18), nórske (15), holandské (14), talianske a írske (obe po 8), švajčiarske (5), francúzske, austrálske a kanadské (všetky po 4), islandské, čínske a švédske (všetky po 2), ukrajinské, ruské, dánske, novozélandské a poľské (všetky po 1).
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný.
V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. Podľa pripravovanej novely by získanie cudzieho občianstva malo byť naďalej viazané na trvalý pobyt. To má byť dostatočná väzba slovenského žiadateľa na danú krajinu a nebude sa tak musieť obávať straty slovenského občianstva. Tí, ktorí oň pre súčasný zákon prišli, budú môcť znova o občianstvo požiadať.
Súčasná právna norma je momentálne na Ústavnom súde SR. Skupina poslancov Národnej rady SR, ktorú vedie Gábor Gál (Most-Híd), namieta, že ustanovenie zákona hovoriace o strate štátneho občianstva SR tým, že občan prijme štátne občianstvo iného štátu, je v rozpore s Ústavou SR. Ústavný súd SR o tom stále nerozhodol.

Proces s exšéfom SIS pokračoval opäť výsluchom Borisa Beňu v utajenom režime
Na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, pokračuje vo štvrtok proces v korupčnej kauze exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

Mikloško: Šarišská tragédia poukazuje na podmienky v marginalizovaných komunitách
Tragédia vo Veľkom Šariši opäť poukazuje na nevyhnutnosť riešiť podmienky v marginalizovaných komunitách.

Migaľ so Šalitrošom avizujú zakladanie novej politickej strany
Minister investícií Samuel Migaľ sa plánuje aj so svojím kolegom Radomírom Šalitrošom v budúcnosti politicky angažovať. Na stole je podľa neho aj založenie novej politickej strany.

Gašpar: Na krízu neboli dobré riešenia, no horšie by bolo nechať vládnuť opozíciu
Tibor Gašpar pripustil, že ani vymenovanie Samuela Migaľa za ministra nebolo dobrým riešením koaličnej krízy.