Video: V Hongkongu bojovalo za demokraciu pol milióna ľudí
- 18:21 01.07.2014
- HONGKONG
![Video: V Hongkongu bojovalo za demokraciu pol milióna ľudí](https://data.info.sk/photo/article/2014/07/40279/o_hongkong-chce-demokraciu-pol-miliona-ludi-vyslo-do-ulic.jpeg)
Viac ako pol milióna obyvateľov Hongkongu v utorok vyšlo do ulíc, kde požadovali uskutočnenie demokratizačných reforiem.
Súvisiace:
Státisíce Hongkončanov hlasovali proti politike Pekingu
Odpoveď na referendum
Demonštrácia súvisí s nedávnym neoficiálnym referendom, na ktorom sa zúčastnilo už takmer 800-tisíc obyvateľov čínskeho poloautonómneho územia. Hlasujúci vyzývajú na prijatie demokratických reforiem, ktoré majú umožniť slobodné voľby guvernéra.
Takmer 90 percent účastníkov hlasovalo za odmietnutie akejkoľvek politickej reformy, ktorá nespĺňa medzinárodné štandardy. Svoj názor vyjadrila takmer štvrtina oprávnených voličov vo viac ako sedemmiliónovom Hongkongu.
Video: Hongkong vyšiel do ulíc, aby žiadal o demokraciu
Jedna krajina, dva systémy
Organizátori vyzvali vládu v Pekingu, aby výsledky desať dní trvajúceho plebiscitu prebiehajúceho najmä prostredníctvom internetu vzala na vedomie a podnikla patričné reformy. Štátne médiá ho však už označili za "nevlastenecké a motivované politickou paranojou".
Hongkong sa vrátil do Číny s prísľubom ponechania širokej demokracie a so sloganom "jedna krajina, dva systémy". Čínska vláda vtedy prisľúbila Hongkongu plnú demokraciu tak, ako to bolo za 150 rokov koloniálnej vlády Veľkej Británie.
![Vyhlásenie nominácií na Oscara sa pre požiare odložilo už druhýkrát](https://data.info.sk/photo/article/2025/01/259200/s_NaDWLvd.jpg)
Vyhlásenie nominácií na Oscara sa pre požiare odložilo už druhýkrát
Americká Akadémia filmových umení a vied udeľujúca prestížne filmové ocenenia Oscar už po druhý raz odložila vyhlásenie tohtoročných nominácií.
![Podľa Rutteho nie je Ukrajina na mierové rokovania dostatočne silná](https://data.info.sk/photo/article/2025/01/259199/s_phpsnWclF.jpg)
Podľa Rutteho nie je Ukrajina na mierové rokovania dostatočne silná
Generálny tajomník NATO Mark Rutte v pondelok vyhlásil, že Ukrajina v súčasnosti nie je dostatočne silná rokovať s Ruskom o mieri.
![Riaditeľ HZS vysvetlil, prečo pri požiari reštaurácie v Moste zomrelo toľko ľudí](https://data.info.sk/photo/article/2025/01/259198/s_phpUTbAqi.jpg)
Riaditeľ HZS vysvetlil, prečo pri požiari reštaurácie v Moste zomrelo toľko ľudí
Rolu pri objasňovaní hrajú aj súdni lekári.
![Sullivan: K dohode medzi Izraelom a Hamasom by mohlo dôjsť už tento týždeň](https://data.info.sk/photo/article/2025/01/259187/s_X94v2ZZ.jpg)
Sullivan: K dohode medzi Izraelom a Hamasom by mohlo dôjsť už tento týždeň
Dohoda o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas by mohla byť uzavretá už tento týždeň.
![Scholz odmieta Trumpove požiadavky vyčleniť 5 percent z HDP na obranu](https://data.info.sk/photo/article/2025/01/259185/s_31oCPc3.jpg)
Scholz odmieta Trumpove požiadavky vyčleniť 5 percent z HDP na obranu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok odmietol požiadavky novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o navýšenie financovania obrany členských krajín NATO.