OSN podporila vojenský zásah Iraku proti militantom
- 6:40 26.06.2014
- NEW YORK

Zástupca OSN v Iraku Nikolaj Mladenov uviedol, že ropné rezervy Iraku sú zatiaľ v bezpečí, ale počet obetí najnovšieho násilia podľa neho stúpol od utorka z približne 1000 mŕtvych na viac ako 1300.
Organizácia Spojených národov (OSN) dnes nezvyčajne podporila vojenský zásah vládnych síl v Iraku s odôvodnením, že postup islamistických militantov na severe a východe krajiny možno zastaviť len vojensky. Úspech takejto operácie bude však podľa OSN závisieť od širokého politického konsenzu, napísala agentúra Reuters.
Zástupca OSN v Iraku Nikolaj Mladenov uviedol, že ropné rezervy Iraku sú zatiaľ v bezpečí, ale počet obetí najnovšieho násilia podľa neho stúpol od utorka z približne 1000 mŕtvych na viac ako 1300.
Mladenov sa k situácii v Iraku vyslovil v čase, keď sunnitskí militanti zaútočili na jednu z najväčších vojenských základní v krajine.
"Proti tej súčasti (irackej) krízy, ktorou je postup organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), treba zakročiť vojensky," povedal Mladenov reportérom v sídle OSN v New Yorku prostredníctvom videomosta z Bagdadu. Varoval však, že čisto vojenské riešenia krízy nebudú postačujúce.
Podľa Mladenova musí dôjsť k zlepšeniu politickej spolupráce medzi Kurdmi a vládou v Bagdade. Vojenské riešenia musia byť zároveň založené na pláne vedenom Irakom a musia byť odrazom celonárodného konsenzu.
"Hrozba, ktorú predstavuje ISIL, má dopad na každú komunitu v Iraku," zdôraznil Mladenov s odkazom na predchádzajúce výzvy OSN na vytvorenie inkluzívnej vlády.
Mladenov taktiež vyzval susedné štáty Iraku, aby plnili rezolúciu OSN zakazujúcu financovanie al-Káidy a ISIL.
"Pokiaľ ide o financovanie, podľa prísunu vozidiel a zbraní sa zdá, že táto organizácia má celkom dobré finančné krytie," poznamenal Mladenov a dodal, že ISIL má rozličné zdroje financovania a zásobovania. Niektoré podľa neho pochádzajú zo Sýrie, ktorá sa zmieta v občianskej vojne, iné z vyberania výpalného v Iraku. Len vylúpením centrálnej banky v Mosule získal ISIL 400-500 miliónov dolárov.
Pokiaľ ide o hrozbu, ktorú ISIL predstavuje pre irackú metropolu Bagdad, zašiel Mladenov ďalej ako zvyčajne a uviedol, že postup islamistov sa zastavil.

Macron: Európske mocnosti ponúknu Iránu diplomatické riešenie konfliktu
Macron povedal, že Francúzsko a ďalšie európske krajiny poskytnú ponuku Iránu na diplomatické riešenie eskalujúceho konfliktu s Izraelom, ktorý pred týždňom začal s útokmi na islamskú republiku.

Irán nebude rokovať s USA, kým bude Izrael pokračovať v útokoch, tvrdí Arákčí
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v piatok vyhlásil, že pokiaľ bude Izrael pokračovať v útokoch na Irán, Teherán rokovať so Spojenými štátmi nebude.

NBC: Trump sa v otázke možných úderov na Irán spolieha na malú skupinu poradcov
Americký prezident Donald Trump sa pri zvažovaní možných úderov na Irán čoraz viac spolieha na malú skupinu poradcov.

Orbán: Ak nebude veto v EÚ, maďarská štátnosť zanikne
Ak by sa Európska únia rozhodla vylúčiť členské štáty zo spoločného rozhodovania, znamenalo by to koniec maďarskej štátnosti.

Peskov: Rusko by reagovalo negatívne, ak by došlo k zabitiu Chameneího
Zmena režimu v Iráne je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova neakceptovateľná a zabitie iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího by otvorilo Pandorinu skrinku.