• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.6.2022Meniny má Beáta
26°Bratislava

Hossov golfový areál v Trenčíne stáť bude

  • 21:35 08.02.2013
  • TRENČÍN
Hossov golfový areál v Trenčíne stáť bude

Spoločnosť Mariána Hossu Hoss Corp golfové ihrisko v blízkosti trenčianskych stavidiel postaví.

Rozhodli o tom na dnešnom rokovaní trenčianski mestskí poslanci ako o prípade hodnom osobitného zreteľa. Hossova spoločnosť chce vybudovať a prevádzkovať golfový areál spoločne so športovo-rekreačnou zónou a verejným parkoviskom na ploche asi jedenástich hektárov, pričom pol hektára by mala tvoriť práve športovo-relaxačná zóna. Pozemky od mesta bude mať v nájme 70 rokov.

Projekt už od začiatku kritizuje časť verejnosti na čele s rybármi. Tí v piatok dostali priestor aj na zastupiteľstve. Rybári ponúkli mestu, že sa o priestor, kde by mal stáť golfový areál, budú starať a zveľadia ho.
Vytlačili rybárov

Mesto však uprednostnilo ponuku Hoss Corp s tým, že rybárom navrhlo, aby svoj nápad zrealizovali na inom pozemku. Člen Slovenského rybárskeho zväzu Anton Beták prečítal výzvu pre primátora a poslancov, ktorú podpísalo 584 ľudí.

Prostredníctvom nej apeloval na zástupcov mesta, aby hájili verejný záujem Trenčanov. Rybári sa totiž obávajú, že vybudovaním golfového ihriska prídu o zákonom garantovaný výkon rybárskeho práva a tiež, že územie už nebude bezpečné pre lietajúce golfové loptičky.

Investorovi preto navrhli, aby zmenšil plochu tohto areálu. „Neexistuje férové porovnanie ponúk, ktoré sú teraz na stole. Potom neviem, na základe čoho ste uprednostnili ponuku spoločnosti Hoss Corp,“ povedal za Centrum environmentálnych aktivít Richard Medal.
Priestor je jedinečný

Podľa trenčianskeho aktivistu Norberta Brázdu je priestor na sídlisku Noviny jedinečný pre rekreáciu v prírodnom prostredí a bolo by trestuhodné dať ho z rúk mesta.

„Mesto už žiaden ďalší podobný priestor vhodný na vybudovanie rekreačného areálu nemá,“ povedal s tým, že skutočná trhová hodnota pozemkov nie je známa.

Znalecký posudok si však nechal vypracovať poslanec Róbert Lifka, podľa ktorého je hodnota plochy pre golfový areál 576-tis. eur. Brázda pripomenul, že mesto už v minulosti predalo Hoss Corpu pozemky na výstavbu tenisových kurtov. „Bez súťaže, hlboko pod trhovú cenu,“ tvrdí aktivista.
Primátor obvinenia odmieta

Primátor Richard Rybníček akékoľvek obvinenia z privatizácie priestoru či netransparentnosti odmieta. O celom projekte sa podľa neho viedla niekoľkomesačná diskusia. „Keď má niekto takú odvahu a tvrdí, že ma Marián Hossa korumpoval a že tu šuštia obálky, tak prosím, aby dal trestné oznámenie konkrétne na moju osobu,“ povedal Rybníček s tým, že práve takéto odkazy sa objavili na diskusných fórach a sociálnych sieťach.

Ako ďalej podotkol, projekt celého areálu je najlepším možným riešením pre priestor pri stavidlách, ktorý by sa takýmto spôsobom zveľadil. „Pán Hossa je Trenčan, narodil sa v tomto meste a chce sa sem vrátiť a zveľadiť ho,“ povedal primátor.

Rozhodnutie poslancov vníma ako dobrú vec pre rozvoj Trenčína, vďaka ktorej sa skrášli v súčasnosti zanedbané územie. S úpravou pozemkov by sa malo začať v priebehu tohto roka.

Výčitky časti verejnosti vníma Rybníček ako ich subjektívny prejav, na ktorý majú aktivisti právo. Na druhej strane však hovorí, že vnímajú svet čierno-bielo.
Vyrastie do troch rokov

"Mám pocit, že žijeme takú dobu, že aktivisti majú pravdu a my ostatní sme zlodeji a hlupáci. Ja už si neviem predstaviť viac diskusií s nimi, viac ústretovosti voči nim, ako robíme teraz,“ tvrdí primátor.

„Tí, čo zarábajú peniaze a čo ich investujú, sú podľa nich zlí a aktivisti, ktorí zakladajú občianske združenia, tak tí sú dobrí,“ komentuje výčitky aktivistov Rybníček.

Jednou z podmienok mesta je aj predpokladaný rozsah investície minimálne 1 000 000 eur s DPH, ktorú spoločnosť predbežne plánuje použiť na vybudovanie, sfunkčnenie a prevádzkovanie všetkých troch častí projektu, pričom investícia do športovo-relaxačného areálu a verejného parkoviska bude minimálne 100 000 eur s DPH.

Golfový areál by mal vzniknúť do troch rokov odo dňa, v ktorom nadobudne právoplatnosť stavebné povolenie alebo iné rovnocenné povolenie, parkovisko a rekreačný areál by mali vybudovať do 30. septembra 2014.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride

Prezidentka bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride

VČERA - 21:31Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová bude zastupovať Slovensko na samite NATO v Madride. Odcestuje tam v utorok (28. 6.). TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka: Ak si máme uctiť odkaz Milady Horákovej, potom si strážme slobodu

Prezidentka: Ak si máme uctiť odkaz Milady Horákovej, potom si strážme slobodu

VČERA - 21:28Domáce

Ak máme naplniť a uctiť si odkaz Milady Horákovej, potom si strážme svoju slobodu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti výročia popravenia Horákovej.

SHMÚ upozorňuje na extrémne sucho. Najhoršia situácia je v týchto častiach Slovenska

SHMÚ upozorňuje na extrémne sucho. Najhoršia situácia je v týchto častiach Slovenska

VČERA - 19:22Domáce

Aktuálne sa extrémne sucho nachádza na vyše tretine Slovenska.

Naď: Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná

Naď: Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná

VČERA - 18:40Domáce

Mnohonárodná bojová skupina NATO je na Slovensku kompletná. Aliančný prvok odstrašenia a obrany vznikol pred troma mesiacmi.

Smer-SD považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo

Smer-SD považuje Kollárov návrh, umožňujúci skrátiť volebné obdobie, za klamstvo

VČERA - 18:07Domáce

Opozičný Smer-SD považuje Borisom Kollárom (Sme rodina) avizovaný návrh ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia, za klamstvo.