Slováci sa zapojili do výskumu choroby čiernych kostí
Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch sa zapojil do medzinárodnej klinickej štúdie, ktorej cieľom je priniesť obrat v liečbe alkaptonúrie známej tiež ako choroba čiernych kostí.
Doteraz neliečiteľné ochorenie
Alkaptonúria (AKU) je spôsobená genetickou poruchou, ktorá vedie k postupnému zníženiu pevnosti a typickému sčerneniu kostí a chrupiek. Počas štúdie budú vedci sledovať dlhodobé pôsobenie lieku s účinnou látkou nitizinón, ktorý by mal zastaviť postup ochorenia. "Ak sa preukáže, že nitizinón zastaví postup ukladania čierneho pigmentu v kostiach a chrupavkách, bude to znamenať skutočný prielom v liečbe tohto doteraz neliečiteľného ochorenia," uviedol Jozef Rovenský, riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Výskum potrvá štyri roky.
Ku klinickému testovaniu sa tiež pripojili vedci zo Slovenskej akadémie vied, ktorí budú zároveň hľadať genetickú podstatu ochorenia. "Na tomto projekte sa významne podieľa skupina Andrey Zaťkovej z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV, ktorá bude analyzovať jednotlivé genetické mutácie u pacientov s alkaptonúriou," priblížil výskum podpredseda SAV Richard Imrich.
Pacienti sú odkázaní na symptomatickú liečbu
Alkaptonúriu po prvý raz popísali už pred 110 rokmi. Ochorenie od narodenia sprevádza tmavé sfarbenie moču a postupné ukladanie sa tmavého pigmentu v koži, bielkach očí a v chrupavkách uší. Prvé
závažné klinické prejavy ochorenia ako bolesti sa začínajú objavovať až okolo tretej dekády života.
Postihnutie vplýva aj na životne dôležité orgány ako srdce či pľúca. Na Slovensku je prevalencia ochorenia najvyššia na svete a trpí ňou približne 200 až 300 Slovákov. V súčasnosti nie je známa kauzálna liečba a pacienti sú odkázaní na symptomatickú liečbu.
Informácie pochádzajú od Martina Podstupku z agentúry PR Clinic.
Lekár varuje: Tento minerál často predpisujeme, no zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva
Nesprávne užívanie doplnku stravy môže mať negatívne dôsledky na vaše zdravie.
Ako často chodíte „na malú“? Pri tomto čísle treba spozornieť!
Aká frekvencia močenia sa počas dňa ešte považuje za zdravú, a kedy už môže ísť o príznak ochorenia? Zdravotníci poznajú presné číslo.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.