• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
16°Bratislava

Pápež chce vytvoriť dobré vzťahy medzi náboženstvami

  • 15:45 20.03.2013
  • VATIKÁN
Pápež chce vytvoriť dobré vzťahy medzi náboženstvami

Pápež František vyzval v stredu na dobré vzťahy medzi všetkými vierovyznaniami. Stalo sa tak počas stretnutia so zástupcami najväčších svetových náboženstiev vo Vatikáne.

Ako uviedol František deň po svojej formálnej inaugurácii, rímsko-katolícka cirkev bude pod jeho vedením "podporovať priateľstvo a rešpekt medzi mužmi a ženami rôznych náboženstiev". "Môžeme spraviť veľa pre dobro ľudí, ktorí sú chudobní, ktorí sú slabí, ktorí trpia a pre podporu zmierenia a mieru," povedal pápež.

Na stretnutí boli okrem iných prítomní zástupcovia ortodoxného kresťanstva, judaizmu a islamu. František tiež poznamenal, že by sa mali spolu zjednotiť proti "najnebezpečnejšej nástrahe dnešných čias - redukovaniu ľudských bytostí na to, čo vyprodukujú a čo skonzumujú".

Inaugurácia pápeža Františka


Pápež navyše dodal, že cíti blízkosť aj k ľuďom, ktorí nevyznávajú žiadne náboženstvo, ale "hľadajú pravdu, dobro a krásu, ktorými je Boh". Prítomnosť zástupcov rôznych vierovyznaní na stretnutí ocenil ako znak vzájomného rešpektu a spolupráce pre spoločné dobro ľudstva.

Pápež František v utorok pred asi 200-tisícovým davom veriacich odslúžil slávnostnú svätú omšu. Tá definitívne a oficiálne odštartovala jeho pontifikát. Nová hlava katolíckej cirkvi vo svojej kázni opäť odkázala na svätého Františka z Assisi, po ktorom si zvolil svojej pápežské meno.

Prisľúbil pritom, že svoj pontifikát zasvätí predovšetkým "chudobe". "V toľkej temnote potrebujeme vidieť svetlo nádeje," vyhlásil bývalý argentínsky kardinál Jorge Bergoglio.

Nový pápež František
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

DNES - 8:42Zahraničné

Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť zakrytím tváre šatkou či šálom.

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.