Štúdia zistila alarmujúci výskyt hepatitídy v rómskych osadách
U Rómov štúdia zistila častejší výskyt aj metabolického syndrómu a z toho vyplývajúce väčšie kardiovaskulárne riziko.
Alarmujúci výskyt zápalového ochorenia pečene u obyvateľov rómskych osád na východnom Slovensku preukázala lekárska štúdia. Výskyt hepatitídy typu B je u Rómov v osadách na úrovni 12,5 percenta, aktívnu alebo prekonanú hepatitídu má dokonca 53 percent obyvateľov. Výsledky štúdie o rizikových faktoroch vírusovej hepatitídy a metabolického syndrómu v populácii v 12 rómskych osadách dnes prezentovali jej autori na sympóziu v Košiciach.
Hoci lekári očakávali vysoký výskyt rozšírenia hepatitídy B v osadách, zistené čísla ich aj tak prekvapili. "U našich Rómov je výskyt tohto infekčného ochorenia taký ako v krajinách s najnižšou životnou úrovňou na svete," povedal novinárom hlavný koordinátor štúdie Peter Jarčuška. Takzvaná žltačka sa pritom môže z rómskej osady rozšíriť aj na väčšinovú populáciu.
U Rómov štúdia zistila častejší výskyt aj metabolického syndrómu a z toho vyplývajúce väčšie kardiovaskulárne riziko.
Súčasťou štúdie bol zber údajov o socioekonomických podmienkach Rómov v osadách, ktoré Jarčuška označil za katastrofálne. "Takmer 90 percent z nich má len základné vzdelanie, mnohí z nich nemajú prácu. Polovica z nich nemá tečúcu vodu, splachovací záchod, kúpeľňu, 20 percent nemá elektrickú energiu," konštatoval. Zo zlých životných podmienok a nezdravého životného štýlu vyplýva aj zvýšený počet ochorení, Rómovia majú navyše horšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Už predchádzajúce štúdie ukázali, že rómski muži na Slovensku žijú v priemere o 7,5 roka kratšie a rómske ženy o 6,6 roka kratšie ako väčšinová populácia.
K zlepšeniu situácie podľa Jarčušku bude potrebná spolupráca lekárov, ako aj ďalších ľudí, ktorí môžu ovplyvniť socioekonomické aspekty života Rómov a prevenciu chorôb. "Len taká jednoduchá vec ako očkovanie rómskej populácie vo veku od 16 do 45 rokov proti hepatitíde B by za relatívne malé peniaze znížila výskyt hepatitídy B a z toho plynúce komplikácie, ako je cirhóza pečene či rakovina pečene, ktorých liečba je extrémne náročná," dodal koordinátor štúdie.
V projekte sa tím odborníkov zameral na rómsku populáciu žijúcu v 12 osadách vo veku od 15 do 45 rokov. Zber údajov prebiehal ešte v roku 2011. Dnešné sympózium sa konalo na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) za účasti novozvoleného prezidenta SR Andreja Kisku.
Chirurg radí: 2 skupiny pacientov, ktorí by mali užívať aspirín každý deň
Podľa kardiochirurga existujú dve skupiny ľudí, ktorým sa oplatí preventívne užívať aspirín.
Trpíte nespavosťou? Pozor na tento doplnok, môže ju ešte zhoršiť!
Hoci sa doplnok bežne inzeruje ako pomocník pri skvalitňovaní spánku, v skutočnosti môže vašu rutinu ešte zhoršiť.
Prečo sa úzkosť zhoršuje pred spaním? Odpovedá psychológ
Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa úzkosť stupňuje večer a krátko pred spaním.
Prekvapivé zistenie: Takto súvisí riziko rakoviny hrubého čreva s vašimi súrodencami
Vedci odhalili prekvapivú súvislosť medzi súrodencami a rozšíreným typom rakoviny.
Na toto nesmiete zabudnúť pred spaním, inak vám hrozí vyššie riziko Alzheimerovej choroby
Ľudia, ktorí majú menej ako 65 rokov sú obzvlášť ohrození.