• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Fukušime sa podarilo odraziť možnú katastrofu

  • 9:40 20.03.2013
  • TOKIO
Fukušime sa podarilo odraziť možnú katastrofu

Technici obnovili prívod elektrickej energie do všetkých chladiacich systémov japonskej jadrovej elektrárne vo Fukušime postihnutej zemetrasením. V stredu o tom informovala spoločnosť TEPCO, ktorá zariadenie prevádzkuje.

Chladenie tak bolo podľa jej údajov opätovne plne funkčné 30 hodín po výpadku prúdu. Použité palivo sa stáva nebezpečným, ak sa jeho teplota zvýši do takej miery, že sa začne topiť.

Incident poukazuje na krehký stav elektrárne dva roky po katastrofe, a to napriek tvrdeniam vlády, že reaktory sú už bezpečné a neuniká z nich radiácia.

Posledná kríza nastala v pondelok večer miestneho času, pričom postihla nádrže s použitým palivom v troch zo šiestich blokov. Prevádzkovateľ ubezpečoval, že prerušenie napájania nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo, zároveň však priznáva, že nepozná jeho príčinu.

Spoločnosť bola v minulosti pravidelne terčom kritiky za neochotu poskytovať verejnosti podrobné informácie o dianí v elektrárni, kde zemetrasenie a tsunami v roku 2011 spôsobili sériu vážnych havárií. Druhé výročie jednej z najhorších katastrof v dejinách ľudstva si Japonsko pripomenulo minulý týždeň. Predpokladá sa, že úplné odstránenie následkov potrvá niekoľko desaťročí.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

DNES - 6:04Zahraničné

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať. Informovala o tom agentúra AFP.

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

DNES - 6:03Zahraničné

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa.