• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Maďari ocenili xenofóbneho novinára, Izrael a USA sa hnevajú

  • 9:44 20.03.2013
  • BUDAPEŠŤ
Maďari ocenili xenofóbneho novinára, Izrael a USA sa hnevajú

Spojené štáty aj Izrael v utorok oficiálnou cestou požiadali Maďarsko, aby jedného z najkontroverznejších maďarských novinárov Ferenca Szaniszlóa Budapešť zbavila štátneho ocenenia.

To mu udelili ešte minulý týždeň v piatok za mimoriadne zásluhy v oblasti žurnalistiky. Veľvyslanec USA v Budapešti tento krok označil za "hlboko poľutovaniahodný", zatiaľ čo jeho izraelský kolega si myslí, že maďarské úrady ocenili "nesprávnu osobu z veľmi nesprávnych dôvodov".

Maďarský minister pre rovnosť príležitostí Zoltán Balog už Szaniszlóa požiadal, aby "láskavo" cenu vrátil, priznal však, že legálnymi prostriedkami ho k tomu nemožno prinútiť.

Szaniszló pracuje pre kontroverznú maďarskú televíznu stanicu Echo TV, ktorá je blízka premiérovi Viktorovi Orbánovi. Táncsicsova cena je najvyšším štátnym ocenením, aké môže maďarský novinár dostať. Udelili mu ju pri príležitosti výročia uhorského povstania proti Habsburgovcom z roku 1858.

Televízny hlásateľ sa v minulosti neslávne preslávil výrokmi, v ktorých prirovnal Židov k "ľudským opiciam". Pri jednej príležitosti sa zase vo svojom komentári "pohral" so slovíčkami "szemita" a "szemét" - prvé z nich v maďarčine znamená Žid, druhé smetie.

Szaniszló však nie je jediným kontroverzným laureátom prestížneho ocenenia. To udelili aj gitaristovi a spevákovi Jánosovi Petrásovi z nacionalistickej hudobnej skupiny Kárpátia, ktorá v minulosti vyzývala na násilné zabratie území, o ktoré Maďari prišli po Trianonskej zmluve.

Kárpátia takisto zložila oficiálnu hymnu pre Maďarskú gardu, polovojenskú organizáciu krajne pravicového parlamentného hnutia Jobbik.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

DNES - 6:04Zahraničné

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať. Informovala o tom agentúra AFP.

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

DNES - 6:03Zahraničné

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa.