Rusko zakladá konkurenciu Európskej únii, má troch členov
- 13:06 29.05.2014
- ASTANA

Sučasná colná únia vedená Moskvou v súčasnosti zahŕňa Bielorusko, Rusko a Kazachstan a je považovaná za predchodcu Eurázijskej únie, ktorá má postupne zahŕňať aj Arménsko, Tadžikistan a ďalšie postsovietske štáty.
Lídri Ruska, Bieloruska a Kazachstanu vo štvrtok v kazašskej Astane podpísali dohodu o vzniku Eurázijského zväzu.
Zoskupenie bude mať zatiaľ troch členov - Rusko, Bielorusko a Kazachstan, podľa ruského vicepremiéra Igora Šuvalova je však otvorená ďalším členom. Po schválení národnými parlamentmi začne fungovať od prvého januára roku 2015. Cieľom trhu s viac než 170 miliónmi ľudí je vytvoriť konkurenciu Európskej únii, Spojeným štátom a Číne.
Práca bez špeciálnych pracovných povolení
Podľa kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý s ideou zväzu prišiel pred 20 rokmi, "sa zrodila nová geopolitická realita 21. storočia". Blok by podľa neho mal byť "mostom medzi Západom a Východom".
Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že podpísaný dokument má "prelomový a historický význam". Dodal zároveň, že krajiny budú úzko spolupracovať v oblasti energetiky, priemyslu, poľnohospodárstva či dopravy. Obyvatelia navyše budú mať v rámci nej právo slobodne pracovať bez špeciálnych pracovných povolení.
Eurázijská únia má postupne zahŕňať aj Arménsko, Kirgizsko a ďalšie postsovietske štáty. Putin sa takto snaží o zjednotenie aspoň niektorých bývalých krajín niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Na ropu bohatý Azerbajdžan však zatiaľ medzi nimi nie je.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Putin sa snaží o zjednotenie bývalých krajín Sovietskeho zväzu
Masové protesty na Ukrajine vyvolalo práve rozhodnutie vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča odmietnuť bližšie ekonomické vzťahy s Európskou úniou a zamerať sa namiesto toho na obchodné väzby s Ruskom.
Colná únia vedená Moskvou v súčasnosti zahŕňa Bielorusko, Rusko a Kazachstan a je považovaná za predchodcu Eurázijskej únie, ktorá má postupne zahŕňať aj Arménsko, Tadžikistan a ďalšie postsovietske štáty. Ruský prezident Vladimir Putin sa takto snaží o zjednotenie aspoň niektorých bývalých krajín Sovietskeho zväzu.

Nawrocki: V politike nemožno fungovať výlučne v nenávisti
Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyhlásil, že v politickom spore nemožno fungovať výlučne v nenávisti.

Orbán: Maďarsko nie je krajina, ktorá padne na kolená pred Ukrajinou
Maďarsko nie je krajina, ktorá padne na kolená pred Ukrajinou, nie je západná Európa, ktorá „opojene“ počúva, čo hovorí.

Tasním: Pri izraelskom útoku zahynulo šesť iránskych jadrových vedcov
Pri nočných izraelských útokoch zahynulo šesť iránskych jadrových vedcov vrátane popredných predstaviteľov pracujúcich na jadrovom programe Teheránu.

Izrael: Irán sa v jadrovom programe dostal do bodu, z ktorého niet návratu
Izraelská armáda v piatok ráno vyhlásila, že na základe spravodajských informácií sa Irán vo svojom jadrovom programe blíži k „bodu, z ktorého niet návratu“ a čoskoro bude môcť vyrobiť jadrovú zbraň.

Trump tvrdí, že o izraelskom útoku na Irán vedel vopred
Americký prezident Donald Trump pre televíznu stanicu Fox News v piatok ráno povedal, že vopred vedel o izraelskom útoku na Irán.