• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 8.3.2021Meniny má Alan(a)
Bratislava

Najčistejšiu vodu na kúpanie v EÚ možno nájsť na Cypre

  • 13:21 27.05.2014
  • Brusel
Najčistejšiu vodu na kúpanie v EÚ možno nájsť na Cypre

Cyprus, ktorý je silno závislý od cestovného ruchu, sa drží na špici tabuľky už niekoľko rokov. A opäť všetkých jeho 112 miest na kúpanie, ktoré EEA testovala, splnilo najvyšší štandard kvality.

Letovisko Ayia Napa, Cyprus, ilustračné foto

Najlepšia kvalita vôd na kúpanie v Európskej únii je naďalej na Cypre. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú pred začiatkom letnej dovolenkovej sezóny zverejnila dnes v Bruseli Európska environmentálna agentúra (EEA). Upozornila v nej, že v oblastiach zasiahnutých povodňami sa nečistoty dostali do vodných tokov a jazier, čo je napríklad problémom Írska.

EEA vo svojej správe informuje o výsledkoch testovania kvality vôd v roku 2013 na vyše 22.000 plážach, v riekach a jazerách krajín Európskej únie, Švajčiarska a prvýkrát aj Albánska.

Cyprus, ktorý je silno závislý od cestovného ruchu, sa drží na špici tabuľky už niekoľko rokov. A opäť všetkých jeho 112 miest na kúpanie, ktoré EEA testovala, splnilo najvyšší štandard kvality. Jedinou ďalšou krajinou so 100-percentnou kvalitou je Luxembursko.

Hneď za Cyprom nasledujú s najlepšou kvalitou vôd na kúpanie Malta, Chorvátsko a Grécko. 

Na opačnom konci tabuľky sa ocitli Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko a Írsko, ktoré dopadli najhoršie - EEA ohodnotila 2,5-5,1 percenta ich miest na kúpanie známkou zlé alebo nevyhovujúce. V roku 2012 bolo Belgicko celkom najhoršie, EEA vtedy označila za zlé 13 percent jeho miest na kúpanie.

V Albánsku, pre ktoré nie je správa EÚ právne záväzná, skončilo so zlým či nevyhovujúcim výsledkom 8,2 percenta testovaných miest.

Zlú kvalitu vôd na kúpanie mali iba dve percentá

Celkove však takmer 95 percent vôd na kúpanie spĺňa minimálne štandardy kvality EÚ, konštatovala správa. Z toho je 82,6 percenta vynikajúcej kvality, čo je o 4,3 percenta viac než v roku 2012. Zlú kvalitu vôd na kúpanie mali iba dve percentá zo všetkých testovaných miest.

"Kvalita vôd na kúpanie v Európe sa počas uplynulých dvoch desaťročí zlepšila, už nevypúšťame také veľké objemy splaškov priamo do vody," citovala agentúra DPA riaditeľa EEA Hansa Bruyninckxa.

Upozornil však, že intenzívne dažde a záplavy by mohli spôsobiť, že kanalizačné systémy nebudú postačovať a zdraviu škodlivé baktérie sa vyplavia z obrábanej pôdy do riek a morí. "Nemôžeme si dovoliť sebauspokojenie s takým vzácnym zdrojom, ako je voda," dodal eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik. 

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Helena Vondráčková sa nechala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19

Helena Vondráčková sa nechala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19

DNES - 12:33Zaujímavosti

Helena Vondráčková sa nechala zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Prvú dávku jej lekári aplikovali v uplynulých dňoch. Česká spevácka legenda sa cíti po očkovaní dobre.

Video: Mama vymyslela samočistiacu kocku do toalety. Stačia vám 3 suroviny

Video: Mama vymyslela samočistiacu kocku do toalety. Stačia vám 3 suroviny

VČERA - 21:14Zaujímavosti

Žena sa podelila o recept na šumivú kocku do záchoda, ktorá rozvonia celú kúpeľňu.

Video: Takto pomocou minerálky a vysávača vyčistíte čalúnený nábytok

Video: Takto pomocou minerálky a vysávača vyčistíte čalúnený nábytok

VČERA - 20:37Zaujímavosti

Mama vyčistila stoličku pomocou bežných surovín.

Perfektný koláč z troch surovín: Hlavnou hviezdou je nátierka

Perfektný koláč z troch surovín: Hlavnou hviezdou je nátierka

VČERA - 9:26Zaujímavosti

Upečte si jednoduchý koláč, z ktorého sa každému zbiehajú sliny.