• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.9.2021Meniny má Vladislav(a)
25°Bratislava

Počasie dáva Slovákom zabrať, krajinu atakuje dážď aj vietor

  • 13:23 15.05.2014
  • BRATISLAVA
Počasie dáva Slovákom zabrať, krajinu atakuje dážď aj vietor

Počasie na Slovensku v posledných dňoch ovplyvňuje tlaková níž so stredom nad západným Rumunskom. Slovensko vo štvrtok trápi silný vietor a dážď, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred nimi varuje formou viacerých výstrah.

V prípade dažďa platí tretí stupeň výstrahy v Prešovskom a Žilinskom kraji, konkrétne v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Súvisiace:

Vietor zastavil lode v Gabčíkove, búrlivák ohrozuje aj zver

Apokalypsa počas noci, vietor lámal stromy a ničil budovy

Tu môže pršať do polnoci zo štvrtka na piatok 16. mája, miestami môže spadnúť 60 až 100 milimetrov zrážok. V Banskobystrickom a Košickom kraji platí výstraha druhého stupňa takisto do štvrtkovej polnoci. Meteorológovia očakávajú úhrn zrážok 30 až 70 milimetrov.

Pred vetrom varuje SHMÚ takisto vo forme tretieho stupňa výstrahy. Tá platí v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji do 21:00. Vietor môže v tomto prípade fúkať rýchlosťou 90 až 125 kilometrov za hodinu.

V iných častiach krajiny však fúka tiež, meteorológovia vydali druhý aj prvý stupeň výstrahy. Druhý platí v Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji takisto do 21:00.

Tu vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 79 až 100 kilometrov za hodinu. Pre okresy Levice, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Poltár, Lučenec, Michalovce a Sobrance vydal SHMÚ výstrahu prvého stupňa, vietor tu fúka rýchlosťou 65 až 79 kilometrov za hodinu. Dážď ako aj silný vietor môžu byť pre rôzne aktivity ľudí nebezpečné, mali by byť preto ostražití.

Vo štvrtok bude oblačno až zamračené. Na mnohých miestach sa vyskytne dážď, na severe aj výdatný. Od cca 1700 metrov nad morom treba očakávať sneženie. Najvyššia denná teplota vystúpi na 10 až 15, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši bude okolo 8 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov dosiahne len okolo troch stupňov Celzia.

Vplyvom silných zrážok môže dôjsť aj k rozvodneniu niektorých tokov riek. Treba si preto dávať pozor a v žiadnom prípade sa neodporúča rieky rekreačne splavovať. Pred povodňami vydali vo štvrtok meteorológovia takisto výstrahu prvého, druhého aj tretieho stupňa.

Okrem vetra a dažďa však Slovenský hydrometeorologický ústav varuje aj pred povodňami, a to najmä na severe a východe krajiny. Tretí stupeň výstrahy platí v okrese Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča a Sabinov. Rovnako najvyšší stupeň výstrahy platí aj v hornej časti povodia Bodrogu v okresoch Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce.

Výstraha tohto stupňa platí do piatka 16. mája do 7:00. Pred povodňami by mali byť na pozore aj ľudia v okresoch Ružomberok, Žilina-sever, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Dolný Kubín, Banská Bystrica, Brezno, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie na povodí Hornádu, Košice-okolie na povodí Bodvy, Košice a Prešov, výstraha je vydaná zatiaľ do piatkového dopoludnia do 10:00.

SHMÚ pred povodňami varuje aj vo forme prvého stupňa, a to v Turčianskych Tepliciach, Martine, Žiline-Rajčanke a v Bytči. Tá platí do piatka do 6:00. Ústav očakáva vzhľadom na dážď a nasýtenosť povodí výrazný vzostup hladín na tokoch. Pri vydaní výstrahy neodporúča využívať toky na rekreačnú plavbu.

V Tatrách trvá hrozba lavín, napadol takmer meter snehu

Na hrebeňoch hôr bola dnes ráno víchrica, severný vietor dosahoval rýchlosť do 90 kilometrov za hodinu, v nárazoch až 140 kilometrov za hodinu. Teplota sa pohybovala od - 4 stupňov Celzia do + 5 stupňov Celzia, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

V nižších polohách je snehová pokrývka už iba nesúvislá. Súvislejšie snehové plochy sa nachádzajú v najvyšších polohách Tatier, približne od nadmorskej výšky 1800 metrov nad morom. Snežilo najmä v severnej časti Tatier. Od 1800 metrov nad morom napadlo miestami až 80 centimetrov nového snehu, ktorý je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestený. Sneh je vo vyšších polohách suchý a ubitý do snehových dosiek a vankúšov.

V Západných a Vysokých Tatrách je od nadmorskej výšky 1800 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, ktoré sa v priebehu dňa mení na zvýšené lavínové nebezpečenstvo, to znamená 3. stupeň z päťdielnej stupnice. Snežilo intenzívne najmä na severe Tatier a za posledných 24 hodín napadlo do 80 cm nového snehu, na niektorých miestach až 100 centimetrov. Vietor dosahuje silu víchrice. Sneh je vplyvom silného vetra nerovnomerne rozmiestnený a na severných svahoch je množstvo nového naviateho snehu.

Uvoľnenie lavín na takto orientovaných strmých svahoch je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť stredne veľké spontánne lavíny. Pre očakávané silné zrážky v priebehu dňa má lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu. Horská záchranná služba neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šeliga volá po zmenách na ÚIS, Raši trvá na výmene Romana Mikulca

Šeliga volá po zmenách na ÚIS, Raši trvá na výmene Romana Mikulca

DNES - 14:34Domáce

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by mal uskutočniť kroky k stabilizácii pomerov na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS).

Šeliga a Raši vyzvali na väčšiu spoluprácu v boji s pandémiou

Šeliga a Raši vyzvali na väčšiu spoluprácu v boji s pandémiou

DNES - 14:31Domáce

Koalícia a opozícia musia viac spolupracovať v boji proti pandémii a záchrane ľudských životov ohrozených ochorením COVID-19.

Šeliga: Kolíková a Mikulec musia aktívnejšie pomôcť upokojiť dianie

Šeliga: Kolíková a Mikulec musia aktívnejšie pomôcť upokojiť dianie

DNES - 14:28Domáce

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková i minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by mali byť oveľa aktívnejší pri stabilizácii pomerov v bezpečnostných zložkách.

Novým predsedom strany Spolu je Miroslav Kollár

Novým predsedom strany Spolu je Miroslav Kollár

DNES - 14:25Domáce

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Spolu - občianska demokracia sa stal Miroslav Kollár, zvolili ho na sobotňajšom sneme strany.

PS volá po dostupnom umelom oplodnení pre všetky ženy

PS volá po dostupnom umelom oplodnení pre všetky ženy

DNES - 12:21Domáce

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) volá po dostupnom umelom oplodnení pre všetky ženy.