Únia je podľa Blahu naladená proti Rusku, potrebuje rešpekt

Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) je za konštruktívnejší a pozitívnejší prístup k Ruskej federácii vo vzťahu k ukrajinskej kríze.
Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Strategický partner
"Ruská federácia je pre EÚ strategický partner a riešenie ukrajinskej krízy musí byť postavené na vzájomnom rešpekte medzi EÚ a Ruskom. Diskusia v EÚ je často príliš jednostranná, emotívna a nepriateľsky naladená voči Rusku," zdôraznil Blaha v rozhovore pre agentúru SITA. Obaja politici preto podľa neho považujú takýto prístup za chybný. "Je nebezpečné, ak sa akýkoľvek pokus o konštruktívnejší prístup k Rusku vytláča z politickej diskusie. Diskusia o Ukrajine prestáva byť slobodná a otvorená, je v nej príliš veľa propagandy a emócií," vyhlásil Blaha.
Slovenskí a francúzski predsedovia eurovýborov preto budú na najbližšom európskom stretnutí predsedov eurovýborov (COSAC) v máji v Aténach iniciovať konštruktívnejšiu diskusiu o Ukrajine a pozitívnejší prístup voči Rusku. EÚ by podľa oboch politikov nemala kopírovať americké postoje, ktoré nezohľadňujú európske záujmy ani prepojenosť európskej a ruskej ekonomiky. Blaha a Sutour sa nebránia diskusii o federalizácii Ukrajiny, ani kontaktom s predstaviteľmi Ruskej federácie. "Podstatné je nájsť mierové riešenie krízy a stabilizovať vzájomné vzťahy s Ruskom," konštatoval Blaha.
Národní poslanci sú slobodnejší
Blaha a Sutour považujú parlamentnú pôdu za ideálny priestor pre otvorenú a kritickú diskusiu o európskej zahraničnej politike, keďže národní poslanci sú často oveľa slobodnejší vo vyjadreniach než predstavitelia diplomacie a rezortov zahraničných vecí. Obaja politici sa dohodli na tom, že túto otázku otvoria na COSAC-u v Aténach a spoločne budú postupovať aj v zápase proti krátkozrakej úspornej politike, ktorá by podľa nich mala byť v EÚ nahradená ďaleko väčším dôrazom na sociálne aspekty, rast a solidaritu.
Rusko v uplynulých týždňoch anektovalo Krym, zároveň priznalo, že na poloostrov vyslalo vojakov, hoci to predtým zapieralo. Proruskí separatisti sa teraz snažia od Ukrajiny odtrhnúť ďalšie územia na východe krajiny.
Odporúčame aj:
Odložte referendá o samostatnosti, vyzval Putin separatistov
Putin ocenil novinárov, 'objektívne informovali' o Ukrajine
NATO zvažuje svoju trvalú prítomnosť vo východnej Európe

Danko verí, že prezident SR bude proti zvyšovaniu výdavkov na zbrojenie
Predseda koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko verí, že prezident SR Peter Pellegrini bude na nadchádzajúcom samite členských krajín Severoatlantickej aliancie proti navyšovaniu výdavkov na zbrojenie.

Kaliňák: Problém je, že niektoré strany majú pri zmene ústavy iný názor
Pri snahách o zmenu Ústavy SR je podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka problém v tom, že niektoré strany majú iný názor.

Robert Kaliňák nemá problém s kontrolnou komisiou, ktorú chce opozícia
Minister obrany Robert Kaliňák nemá problém so zriadením kontrolnej odbornej komisie, ktorú požaduje opozícia.

SAAKP pristúpi k preventívnemu sprísneniu hygienických opatrení na kúpaliskách
Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární pristúpi k preventívnemu sprísneniu hygienických opatrení v zariadeniach svojich členov.

Tragická nehoda na poli: O život prišli dvaja chlapci
Pri nehode zahynul tínedžer a 8-ročný chlapec.