• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

V Nijgérii opäť vybuchla bomba, zabila desiatky ľudí

  • 9:24 02.05.2014
  • ABUJA
V Nijgérii opäť vybuchla bomba, zabila desiatky ľudí

Na okraji nigérijského hlavného mesta Abuja vo štvrtok vybuchla bomba ukrytá v aute, ktorá zabila najmenej 19 ľudí a zranila desiatky ďalších.


Po explózii vypukol na mieste rozsiahly požiar a podľa svedkov tam bolo vidieť množstvo mŕtvych spálených tiel. Incident sa stal len týždeň predtým, ako sa v Abuji zídu africkí lídri, aby diskutovali o ekonomike celého kontinentu.

K výbuchu prišlo na predmestí Nyanya blízko autobusovej stanice, kde minulý mesiac bomba zabila 75 ľudí. Zodpovednosť za útok vtedy prevzala islamistická skupina Boko Haram bojujúca proti vláde prezidenta Goodlucka Jonathana a predpokladá sa, že rovnako stojí aj za najnovším výbuchom.

Nigéria sa v týchto dňoch intenzívne pripravuje na hostenie Svetového ekonomického fóra o Afrike naplánovaného na 7. a 9. mája v Abuji. Na podujatie označované ako "africká verzia" švajčiarskej konferencie Davos príde množstvo významných zahraničných hostí vrátane afrických lídrov, ale aj čínskeho premiéra Lia Kche-čjanga. Hladký a bezpečný priebeh fóra zabezpečí až 6000 vojakov a policajtov.

Islamistická skupina Boko Haram (v preklade Západné vzdelávanie je hriešne), odštartovala povstanie proti vláde v roku 2009 a odvtedy prišli o život už tisíce ľudí. Armáde sa síce povstalcov podarilo vytlačiť z niektorých oblastí, útoky proti obyvateľstvu však pokračujú a vláda čelí kritike, že jej snahy o potlačenie islamistov sú nedostatočné. Vládna ofenzíva okrem toho viedla k odvetám zo strany Boko Haram. V poslednom čase militanti útoky opäť zintenzívnili.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu sa poďakoval USA za

Netanjahu sa poďakoval USA za "dôležitú muníciu" do vojny v Gaze

DNES - 14:03Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Spojené štáty poskytli Izraelu "dôležitú muníciu" pre pokračovanie vojny v Gaze, informovala agentúra DPA.

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

DNES - 13:59Zahraničné

Záväzky prijaté na klimatickom samite COP28 sľubujú do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov súvisiacich s energetikou len o 30 percent z potrebného množstva.

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy "paralyzovaná" rozkolom

DNES - 9:57Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril v nedeľu ľútosť v súvislosti so zlyhaním Bezpečnostnej rady OSN požiadať o prímerie v Pásme Gazy.

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

DNES - 5:44Zahraničné

Sultán Ahmad al-Džábir povedal, že klimatický summit napreduje, ale "nie dostatočne rýchlo", a opäť vyzval zúčastnené krajiny, aby sa vzdali presadzovania svojich parciálnych záujmov.

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

DNES - 4:41Zahraničné

Canal Grande v Benátkach i viaceré vodné toky v Taliansku sa v sobotu sfarbili na zeleno.