• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Štát napadol na súde čudnú zámenu z čias I. Ficovej vlády

  • 9:39 18.03.2013
  • BRATISLAVA
Štát napadol na súde čudnú zámenu z čias I. Ficovej vlády

Posudok, ktorý umožnil spornú zámenu štátneho Pečnianskeho lesa v Bratislave, nie je v poriadku, píšu dnešné Hospodárske noviny (HN).

K tomuto záveru dospelo ministerstvo spravodlivosti Tomáša Borca (Smer-SD), ktoré na základe podnetu HN skontrolovalo prácu znalca Pavla Cubinka. Ten v roku 2008 ocenil 241-tisíc štvorcových metrov lesnej pôdy v blízkosti Bratislavského hradu iba na 16 586 eur.

Hodnota pozemku však bola podľa HN niekoľkonásobne vyššia. Rezort má podozrenie, že bol spáchaný trestný čin a spis posunul generálnej prokuratúre.

Posudok si objednalo občianske združenie Človek a strom. Územie na petržalskom brehu Dunaja následne získalo za rovnako veľký les v Šiatorskej Bukovinke. Zámenu schválil rezort pôdohospodárstva Vladimíra Chovana (ĽS-HZDS) z čias prvej vlády Roberta Fica.

„Z metodického hľadiska bolo zistené závažné pochybenie,“ konštatoval pre HN na margo práce znalca riaditeľ sekcie civilného práva ministerstva spravodlivosti Marek Števček. Naopak, iný posudok Miloša Encingera, hovoriaci o hodnote pozemku takmer 2,3 milióna eur, rezort označil za bezchybný. „Vyjadrím sa, až keď budem zbavený mlčanlivosti,“ reagoval pre noviny Cubinek.

Súdny znalec Cubinek územie Pečnianskeho lesa oceňoval ako lesné pozemky umiestnené mimo zastavaného územia obce. Podľa rezortu Tomáša Boreca mal na ne prihliadať ako na pozemky v zastavanom území hlavného mesta. Štvorcový meter pod oknami Bratislavského hradu Cubinek ohodnotil na necelých sedem centov.

„Takáto všeobecná hodnota pozemku je absolútne podhodnotená,“ mieni sekčný riaditeľ Števček. Rezort sa zhoduje so sumou viac ako dva milióny eur, ktorú určil znalec Encinger. V jeho prípade išlo už o kontrolný posudok. Ten si dali vypracovať štátne lesy v roku 2011 za ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd), keď sa kauza prevalila.

Na samotnej transakcii je zvláštne aj to, že Pečniansky les je chránené územie, kým Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec úplne obyčajné. Tento pozemok však znalec ohodnotil na vyššiu sumu ako lukratívne bratislavské pozemky – no združenie vzniknutý rozdiel vo výške takmer osemtisíc eur nežiadalo od štátu doplatiť.

Štátny podnik Lesy SR zdôvodňoval vyššiu cenu lesa v Šiatorskej Bukovinke tvrdením, že v ňom môžu ťažiť drevo, a preto je to ekonomicky výhodnejšie.

Štát momentálne využíva zrejme poslednú možnosť, ako strate chráneného územia zabrániť. Podnik Lesy SR na súde žiada, aby bola zámenná zmluva z roku 2009 vyhlásená za neplatnú. Rozdiel v hodnote zamieňaných pozemkov podľa zákona nesmie prekročiť 10 percent.

V tomto prípade však rozdiel môže predstavovať tisícky percent. Občianske združenie Človek a strom sa k zisteniam ministerstva spravodlivosti nevyjadrilo. Jeho predseda Andrej Šošoka v minulosti uviedol, že chránený les chcú získať, aby sa z neho nestala nákupná a obytná zóna.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

VČERA - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

VČERA - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

VČERA - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

VČERA - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.