• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
17°Bratislava

Viac ako 35-tisíc eur išlo na pomoc ugandským sirotám

  • 17:43 16.04.2014
  • BRATISLAVA
Viac ako 35-tisíc eur išlo na pomoc ugandským sirotám

Výnos zbierky Charita použije na prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande.

Kampaň Pôstna krabička pre Afriku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) spustila na celom Slovensku 5. marca, sa postupne blíži ku koncu. Od jej začiatku ju darcovia podporili sumou viac ako 35.000 eur. Za všetkých, ktorí sa do zbierky zapojili, alebo tak plánujú urobiť, v utorok 22. apríla 2014 prezident SKCH a diecézny biskup Štefan Sečka odslúži v Kežmarku ďakovnú svätú omšu.

"V mene všetkých detí, ktorým v Ugande pomáhame, zo srdca ďakujem všetkým štedrým ľuďom, ktorí nás podporujú duchovne alebo finančne. Vďaka vašej pomoci meníme zložité životy ugandských detí k lepšiemu. Rovnako sa tešíme, že pôstna krabička sa stala jedným zo symbolov pôstu a solidarity a súčasťou tisícok slovenských domácností," uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. 

Výnos zbierky Charita použije na prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande, do ktorého minulý rok prijali prvé deti s HIV. Dnes centrum poskytuje útočisko už 22 dievčatám, ktoré prišli o jedného alebo oboch rodičov. Všetky sú HIV pozitívne a rodina sa o ne nedokázala postarať.

Počas roku 2013 sa vďaka zbierke Pôstna krabička pre Afriku, ktorej výnos presiahol 120.000 eur, podarilo do centra prijať prvé deti, spustiť projekt Adopcia na diaľku®, postaviť kuchyňu, jedáleň, škôlku pre deti z okolia a začať s výstavbou domu pre chlapcov a malej kaplnky. Vďaka podpore UNESCO a Úradu vlády SR charita tiež zriadila počítačovú učebňu na základnej škole v dedinke Unna neďaleko centra.

"Dnes tak spolu pomáhame už viac ako 170 deťom. V roku 2014 chceme prijať prvých chlapcov a pokračovať v rozvoji centra, aby sme mohli pomôcť čo najviac ľuďom, ktorí sa na nás obracajú,"vysvetlila pracovníčka SKCH Margita Kačányiová, ktorá zodpovedá za prevádzku Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Pôstna krabička každoročne opisuje zložité osudy detí, jej tohoročnou tvárou je len šesťročná sirota Jamila, ktorá prišla do centra v máji 2013 veľmi zoslabnutá. Okrem vírusu HIV ju trápil aj chronický kašeľ. Lekári jej okamžite nasadili ARV liečbu a lieky proti TBC. "V priebehu niekoľkých mesiacov sa jej stav výrazne zlepšil a malá Jamila je dnes veselé dievča plné energie. Našou snahou je pomôcť čo najviac deťom ako Jamila," priblížil Gumulák.

Verejnosť sa do kampane Pôstna krabička pre Afriku môže zapojiť priamym darom na číslo účtu 4008058424/7500 alebo cez stránku www.postnakrabicka.sk, odoslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877 alebo zapojením sa do projektu Adopcia na diaľku®. Viac informácií o kampani a aktivitách SKCH v Ugande nájdu záujemcovia na stránke www.postnakrabicka.sk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

DNES - 19:47Zdravie

Tieto príznaky koronavírusu patria medzi najčastejšie, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

DNES - 11:07Zdravie

Osoby, ktoré sa naraz nakazia chrípkou aj koronavírusom, budú podľa britského vládneho Úradu pre verejné zdravie v mimoriadnom ohrození života.

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

20:07 20.09.2020Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

19:38 20.09.2020Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

18:09 20.09.2020Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.