• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
17°Bratislava

Recept na dlhší život sa skrýva v manželstve

  • 14:05 12.04.2014
  • BRATISLAVA
Recept na dlhší život sa skrýva v manželstve

Aj krátkodobé či viaceré manželstvá redukujú rizikový životný štát a vplývajú na vek dožitia sa.

Až o 10 rokov dlhšie žijú ľudia, ktorí vstúpili do manželstva pred svojimi 30. narodeninami. Ukázal to ojedinelý výskum českej demografky, o ktorom dnes zoširoka informujú noviny Mladá fronta Dnes.

Obsiahly výskum demografky Markéty Pechholdovej z Vysokej školy ekonomickej vychádza z výsledkov všetkých sčítaní ľudu v Česku za ostatných 50 rokov. Vyplýva z neho, že rodinný stav má zásadný vplyv na to, v akom veku človek zomrie. 

Po prvé tu funguje istý výber, selekcia partnera. "Na ocot" zostanú skôr ľudia zdravotne znevýhodnení alebo s riskantným správaním sa, napríklad pijani alkoholu. Druhým dôvodom dožívania sa vyššieho veku je ochranná funkcia manželstva. Ľudia žijúci v manželstve bývajú šťastnejší a spokojnejší, poskytujú si vzájomne oporu. Žena zvyčajne dbá o zdravú stravu a sleduje aj termíny pravidelných lekárskych prehliadok oboch, citovala Mf Dnes Pechholdovú.

Demografka konštatovala, že muži žijúci v manželstve majú pred sebou perspektívu až o 10 rokov dlhšieho života ako slobodní chlapi, u žien je to sedem rokov. Kratšie ako manželia sa dožívajú aj rozvedení a vdovci, ktorých manželstvo oproti slobodným na istý čas chránilo. A tento rozdiel s rokmi stále narastá.

Kým sa nikdy neženatí muži dožívali v roku 1961 v priemere o 3,8 roka menej ako ženatí, v roku 1980 to bolo už 6,59 roka a v roku 2010 9,58 roka. Nikdy nevydaté ženy sa v rovnakých rokoch dožívali oproti vydatým postupne o 3,26 - 5,5 a 7,7 roka menej. 

Aj krátkodobé či viaceré manželstvá redukujú rizikový životný štát a vplývajú na vek dožitia sa."Rozvedení ľudia a vdovy a vdovci žijú dlhšie ako tí, ktorí nikdy svadbu nemali," dodáva Pechholdová a dokladá to opäť číslami.

Stále partnerstvo

Prieskum sledoval aj ľudí žijúcich v stálom partnerstve "na psiu knižku" a ukázal, že z demografického hľadiska žijú oveľa kratšie ako manželia. "Ľuďom, ktorí hovoria, že manželstvo je iba papier, by som odkázala, aby sa vzali, keď o nič nejde... Manželstvo má stále hlboký význam. Ten papier má naopak čoraz vyššiu hodnotu," citovala Mf Dnes demografku.

Varovne v tejto súvislosti vyznievajú grafy Mf Dnes, ktoré ukazujú, že v roku 1961 žilo v Česku vo vekovej skupine 30-39 rokov v manželstve 87 percent mužov a 10 percent bolo slobodných, v roku 1991 ich bolo ženatých 79 percent a v roku 2010 už iba 50 percent a 40 percent slobodných. Zo žien tejto vekovej kategórie žilo v roku 1961 v manželstve 88 percent a šesť percent bolo slobodných, v roku 1991 ich bolo vydatých 83 percent a v roku 2010 už iba 60 percent a slobodných 25,5 percenta.

Demografka dodala, že prepojili údaje zo sčítania obyvateľstva od roku 1961 s rodinným stavom v centrálnej evidencii obyvateľstva. Na výskume pracovali od roku 2011 celé dva roky. 

Uviedla tiež, že v Litve to skombinovali aj so vzdelaním a zistili, že rozdiely v nádeji na dožitie medzi ľuďmi so základným vzdelaním, ktorí nikdy nevstúpili do manželstva, a vysokoškolákmi žijúcimi v manželstve dosiahli niekedy až 20 rokov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

DNES - 19:47Zdravie

Tieto príznaky koronavírusu patria medzi najčastejšie, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

DNES - 11:07Zdravie

Osoby, ktoré sa naraz nakazia chrípkou aj koronavírusom, budú podľa britského vládneho Úradu pre verejné zdravie v mimoriadnom ohrození života.

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

20:07 20.09.2020Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

19:38 20.09.2020Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

18:09 20.09.2020Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.