• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Odborári budú naďalej žiadať viac peňazí do školstva

  • 21:29 15.03.2013
  • BRATISLAVA
Odborári budú naďalej žiadať viac peňazí do školstva

Poddimenzované financovanie učiteľov, hlavne začínajúcich, nízke ohodnotenie nepedagogických zamestnancov, nedostatok peňazí na materiálne zabezpečenie či nedostatok učebníc sú momentálne hlavné problémy školstva. Skonštatoval to šéf školských odborárov Pavel Ondek po dnešnej konferencii o školstve, ktorá potvrdila nedávnu výzvu vláde.

„Dodnes sme na túto výzvu odpoveď nedostali,“ dodal Ondek. Odborári spolu s reprezentatívnymi organizáciami v školstve vo februárovej výzve žiadajú zvýšenie tarifných platov v školstve o päť percent od júla. „My na svojej požiadavke trváme,“ povedal dnes Ondek.

Okrem toho chcú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve. V rámci systému efektívneho financovania škôl a školských zariadení chcú zlúčiť originálne a prenesené kompetencie.

Chcú zabezpečiť priame financovanie školstva štátom, aby bolo možné kontrolovať adresnosť, účelovosť a efektívnosť nakladania s týmito peniazmi. „Trváme na svojich požiadavkách ale chceme, aby vláda prijala systémové zmeny, aby prijala systém, čo chce so slovenským školstvom urobiť,“ dodal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Ondek.

Obrazom: Štrajk učiteľov


Podpredseda odborov pre základné školstvo František Šáry potvrdil, že podľa ich požiadaviek by mali pedagogickí a odborní zamestnanci regionálneho školstva v rokoch 2014 až 2016 dosiahnuť 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.

Všetky ďalšie kroky odborov budú podľa Ondeka závisieť od toho, či sa ich požiadavky objavia v návrhu systémových zmien, ktoré navrhne Rada pre systémové zmeny v školstve na ministerstve školstva. V tomto návrhu by mali byť finančné prostriedky na materiálne technické zabezpečenie a finančné zabezpečenie všetkých škôl.

„Naša požiadavka hovorí minimálne o 200 mil. eurách každý rok. My si nemyslíme, že to je tak neprekonateľná bariéra pre túto vládu,“ dodal Ondek.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

VČERA - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

VČERA - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

VČERA - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

VČERA - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.