• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

Chrípka na Slovensku ešte nepovedala posledné slovo

  • 16:47 11.04.2014
  • TRNAVA
Chrípka na Slovensku ešte nepovedala posledné slovo

Chrípka v Trnavskom kraji ešte stále nepovedala posledné slovo. Lekári zaznamenali v tomto týždni 5405 akútnych respiračných ochorení, z toho 708 chrípkových.

V Trnavskom kraji chrípky pribudlo

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je to pri akútnych respiračných ochoreniach pokles o 3,6 percenta a v prípade chrípkových nárast o viac ako 17 percent ochorení. Chrípkové prázdniny mala jedna materská škola v okrese Galanta a dve v okrese Hlohovec.

Spomedzi okresov bolo najviac chorých v okrese Trnava, z hľadiska veku to boli najčastejšie deti do päť rokov. Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení bol v 2,4 percenta prípadov hlásený komplikovaný priebeh, najčastejšie išlo o zápal prínosových dutín. Z hľadiska intenzity výskytu je chrípka v Trnavskom kraji podľa epidemiológov na úrovni sporadického výskytu. Agentúru SITA o tom informovala Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.

V Žilinskom kraji zatvárali škôlky

Chrípkových i respiračných ochorení v Žilinskom kraji mierne ubudlo, hygienici museli zatvoriť dve materské školy. Chorobnosť respiračných ochorení najvýraznejšie klesla v okresoch Žilina (o deväť percent) a Tvrdošín (o osem percent), naopak, stúpla v okrese Bytča (o 29 percent). Najvýraznejší pokles počtu chorých na chrípku zaznamenali hygienici v okresoch Martin (o 29 percent) a Dolný Kubín (o 23 percent).

Respiračných ochorení je menej u 6- až 14-ročných a 20- až 59-ročných, v ostatných vekových skupinách akútne respiračné ochorenia pribúdajú, najvýraznejšie u ľudí starších ako 60 rokov. Chrípkových ochorení je menej u 6- až 14-ročných detí, naopak, najviac ich pribudlo u ľudí starších ako 60 rokov. Najviac respiračných i chrípkových ochorení je však stále medzi deťmi do päť rokov.

Ako agentúru SITA ďalej informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline, hygienikom v Žilinskom kraji nahlásili tento týždeň vyše sedemtisíc akútnych respiračných ochorení, pričom príznaky chrípky lekári pozorovali u približne každého siedmeho pacienta. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom tak v celom kraji napočítali o 83 respiračných a o 111 chrípkových ochorení menej. Komplikovaný priebeh ochorení zaznamenali u každého 55. pacienta, najčastejšou komplikáciou boli zápaly prínosových dutín.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

VČERA - 20:07Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

VČERA - 19:38Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

VČERA - 18:09Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

20:45 19.09.2020Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

20:11 19.09.2020Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.