• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Chrípka stále vyčíňa, na východe zatvárajú ďalšie školy

  • 15:44 15.03.2013
  • PREŠOV
Chrípka stále vyčíňa, na východe zatvárajú ďalšie školy

Počet chorých na chrípku v Prešovskom kraji sa za posledný týždeň zvýšil. Pre vysoký počet chorých detí boli zatvorené štyri materské a 35 základných škôl.

Najhoršie bol na tom okres Bardejov, kde sa nevyučovalo v 11 základných a dvoch materských školách. Situácia je však lepšia ako pred jarnými prázdninami, kedy mali chrípkové prázdniny v 58 školských zariadeniach.

Z preventívnych dôvodov sú naďalej zakázané návštevy pacientov na lôžkových oddeleniach v nemocniciach v kraji, výnimkou je iba nemocnica vo Vranove nad Topľou, kde zákaz zrušili.

V Prešovskom kraji tento týždeň evidovali 10 043 chorých na akútne respiračné ochorenia, čo je oproti predošlému týždňu mierny pokles. Počet chorých na chrípku však vzrástol na 2 027, čo je nárast o 821 prípadov za týždeň. Najviac chorých na akútne respiračné ochorenia aj na chrípku bolo medzi deťmi vo vekovej skupiny šesť- až 14-ročných.
V Žiline sa situácia zlepšuje

V Žilinskom kraji oproti minulému týždňu chrípkových ochorení mierne ubudlo, hygienici museli zatvoriť jednu materskú a dve základné školy v okrese Ružomberok. Práve Ružomberský okres bol jediným v kraji, kde chorobnosť chrípkových ochorení stúpla, v ostatných desiatich klesla.

Ako agentúru SITA ďalej informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline, komplikovaný priebeh ochorení sa vyskytol u každého 43. pacienta, pričom najčastejšou komplikáciou boli zápaly prínosových dutín, ktoré sa objavili u 86 pacientov a zápaly pľúc diagnostikované u 70 ľudí.

Hygienikom v Žilinskom kraji nahlásili tento týždeň takmer osemtisíc akútnych respiračných ochorení, pričom príznaky chrípky lekári pozorovali u 1 017 z nich. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom tak zaznamenali o 790 respiračných a o 150 chrípkových ochorení menej.
Trnavský kraj hlási pokles

Naopak, počet prípadov akútnych respiračných ochorení a chrípky v Trnavskom kraji výrazne poklesol. Lekári nahlásili v tomto týždni 6087 akútnych respiračných ochorení, z toho 892 chrípkových. V prvom prípade ide o 15,3-percentný, v druhom až o 31- percentný pokles v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Agentúru SITA o tom informovala Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.

Pre chrípku bola v celom kraji zatvorená už len jedna materská škola v krajskom meste. Spomedzi okresov bolo najviac chorých na akútne respiračné ochorenia v okrese Piešťany, najviac bola postihnutá veková skupina detí do päť rokov.

Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení bol v 1,3 percentách prípadov hlásený komplikovaný priebeh, najčastejšie zápalom stredného ucha a zápalom prínosových dutín
V Trenčíne chrípkové prázdniny nemajú

Chrípka definitívne ustupuje aj v Trenčianskom kraji. Tento týždeň zaznamenali hygienici 7 388 akútnych respiračných ochorení, čo je o päť percent menej ako v predchádzajúcom týždni. Chrípkové prázdniny nevyhlásili na žiadnej škole v kraji.

Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 965 chrípkových, čo je chorobnosť 249,2 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov. Oproti predchádzajúcemu týždňu je chrípkových prípadov o 29 percent menej. Chrípka najčastejšie trápila tínedžerov vo veku od 15 do 19 rokov.

Informácie zverejnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne na svojej internetovej stránke.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.