Eurostat naznačil, že Slováci majú najkratší zdravý život v EÚ
Eurostat, štatistický úrad EÚ, v pondelok naznačil, že Slováci žijú v zdraví len 53 rokov, čo je menej ako občania ostatných 27 členských štátov.
Slovensko je lídrom v smutnej štatistike Európskej únie - v najkratšom zdravom živote. Upozornil dnes slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS).
Poslanec Európskeho parlamentu pripomenul, že v pondelok 7. apríla bol Svetový deň zdravia a pri tejto príležitosti sa podľa údajov Eurostatu Slovensko nemá čím chváliť. Upozornil na chabé výsledky Slovenska a tiež na možnosti na zlepšenie.
"Sme lídrom v smutnej štatistike. V počte zdravých rokov zaostávame za všetkými ostatnými štátmi Európskej únie. Sme občanmi druhej kategórie," skonštatoval Kukan.
Eurostat, štatistický úrad EÚ, v pondelok naznačil, že Slováci žijú v zdraví len 53 rokov, čo je menej ako občania ostatných 27 členských štátov. Za európskym priemerom Slováci zaostávajú o takmer desať rokov. Aj slovenskí seniori, teda občania s vekom nad 65 rokov, sú na tom najhoršie z celej únie.
"Musíme pracovať na zlepšení zdravia Slovákov a zvlášť seniorov. Európa na to má liek," uviedol Kukan. A v tejto súvislosti pripomenul, že Európsky parlament na minulotýždňovom plenárnom zasadnutí odhlasoval dve regulácie, ktoré zvýšia bezpečnosť pacientov. Prvá sa týka zdravotníckych pomôcok a druhá zvlášť zdravotníckych pomôcok in vitro.
Kukan obe regulácie v hlasovaní podporil. Vysvetlil, že kvalita týchto zdravotníckych pomôcok bola v súlade s bezpečnosťou pacientov. Prijaté prísnejšie opatrenia podľa neho prispejú ku kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a tým aj k dlhšiemu životu v zdraví pre občanov Slovenska.
3 kroky, ako piť alkohol, aby vám nenarušil spánok
Alkohol narúša kvalitu spánku najmä pri pití veľkého množstva. Takto dokážete minimalizovať jeho negatívne účinky.
Slivky obsahujú mnoho prospešných živín, pomáhajú aj proti zápche
Slivky sú zdrojom množstva zdraviu prospešných živín. Okrem iného obsahujú sorbitol, ktorý má laxatívne účinky, čím pomáhajú proti zápche.
Video: Čo sa deje so slúchadlami po vložení do ucha?
Ak používate slúchadlá, ktoré sa vkladajú priamo do uší, nemali by ste ich používať príliš často. Simulácia ukazuje, čo môže nasledovať.
Video: V tejto oblasti tváre si vyrážky nikdy nevytláčajte. Viete, čo hrozí?
Vyhnite sa závažným zdravotným následkom pri odstraňovaní vyrážok. Táto oblasť tváre je na to obzvlášť citlivá.
Chirurg radí: 2 skupiny pacientov, ktorí by mali užívať aspirín každý deň
Podľa kardiochirurga existujú dve skupiny ľudí, ktorým sa oplatí preventívne užívať aspirín.